Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W zdewastowanym obiekcie dawnych zakładów „Rekord” w Jędrzejowie powstanie apartamentowiec z loftami. Mieszkańcy pod wrażeniem inwestycji

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Wideo
od 16 lat
Nowy Jędrzejów, mini miasto, smart city, mały Nowy Jork – tak mieszkańcy Jędrzejowa „ochrzcili” planowaną budowę 73 mieszkań typu loft w zdewastowanym obiekcie dawnych zakładów dziewiarskich „Rekord”. Ten wyjątkowy na tle regionu świętokrzyskiego projekt deweloperski budzi olbrzymie zainteresowanie także w całej Polsce!

O przedsięwzięciu, jakie szykuje jędrzejowska spółka Quantum One, pisaliśmy na łamach „Echa Dnia” pod koniec sierpnia. Przypomnijmy. Inwestor chce tchnąć drugie życie w totalnie zdegradowany budynek przy ulicy Przemysłowej. Trudno uwierzyć, że przez blisko 30 lat funkcjonowały tu potężne zakłady dziewiarskie. W szczytowym okresie państwowe przedsiębiorstwo zatrudniało około dwa tysiące osób. W 2001 roku, trzy lata po prywatyzacji, gigant upadł. Obecnie budynek „Rekordu” wygląda jak szkieletor i straszy nie tylko mieszkańców, ale także gości z zewnątrz, w tym kontrahentów firm działających w strefie inwestycyjnej „Jędrzejów Południe”.

73 nowoczesne mieszkania loftowe

Właściciele spółki Quantum One dostrzegli jednak olbrzymi potencjał tego terenu. Zakupili nieruchomość, by zaadaptować przestrzeń hal produkcyjnych „Rekordu” na nowoczesne mieszkania w stylu loft – bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej. Takie lokale charakteryzują się dużą i otwartą przestrzenią, wysokimi sufitami, surowymi wnętrzami z wykorzystaniem szkła, stali i kamienia.

Loftowy koncept z Jędrzejowa jest absolutnie unikatowy w skali regionu świętokrzyskiego. Na bazie istniejącej infrastruktury powstanie budynek mieszkalny wielorodzinny z usługami w parterze i garażami podziemnymi oraz parkingiem zewnętrznym na łącznie 101 aut. Obiekt będzie posiadał cztery kondygnacje nadziemne. W pierwszym segmencie znajdą się mieszkania oraz lokale usługowe, natomiast na pozostałych piętrach - wyłącznie mieszkania. Na ostatniej, czwartej kondygnacji wydzielono przestrzeń na mieszkania dwupoziomowe z antresolami, z których roztacza się piękna panorama na Jędrzejów. W całym budynku zaprojektowano łącznie 73 lokale mieszkalne i 20 lokali usługowych. Co niezwykle rzadkie w przypadku inwestycji deweloperskich przyszli lokatorzy będą mogli korzystać z rozbudowanej przestrzeni wspólnej: siłowni, sauny, dużego placu zabaw oraz… SPA dla swoich pupili. Za projekt odpowiada renomowana pracownia architektoniczna Tera Group z Kielc.

- To, co się dzieje wokół przedsięwzięcia, które chcemy zrealizować, przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Otrzymujemy mnóstwo telefonów od ludzi z całej Polski. Choć nie wbiliśmy jeszcze łopaty w ziemię, niektórzy już chcą rezerwować mieszkania! Cieszy nas także pozytywny odzew ze strony mieszkańców Jędrzejowa – mówi Rafał Równicki z Quantum One.

Pionierska inwestycja w skali regionu

Jędrzejowska spółka chce zrealizować przedsięwzięcie w ramach ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych przyjętej przez parlament z inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości, a podpisanej przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę. Tak zwana ustawa lex deweloper umożliwia zagospodarowanie terenów poprzemysłowych poprzez nadawanie im nowych funkcji, głównie związanych z mieszkalnictwem.

Jak mówi Konrad Śmierzyński, współwłaściciel Tera Group, obecne standardy projektowania przestrzeni dla ludzi idą w kierunku mixed-use, czyli inwestycji łączących kilka funkcji: mieszkalnych, usługowych, przemysłowych, handlowych. Konrad Śmierzyński podkreśla, że to przyszłość miejskiej architektury.

- Jędrzejów już dziś może stać się pionierem tego nowoczesnego i wychodzącego naprzeciw potrzebom mieszkańców miast, również tych mniejszych, trendu w światowej urbanistyce i architekturze. W ramach projektu „Rekord” na koszt inwestora przeprowadzimy kompleksową rewitalizację zdegradowanego fragmentu miasta, nadamy tej okolicy nowy, estetyczny wymiar wpisując się w industrialny charakter otoczenia. To modelowy przykład działania miastotwórczego bez obciążania budżetu samorządu. „Rekord” znów będzie tętnił życiem. Zapewnimy lokatorom komfort mieszkania związany między innymi z szybkim dostępem do sklepów oraz podstawowych usług – mówi Konrad Śmierzyński.

- Projektowanie musi podążać za zmianami, które definiują współczesność. Z jednej strony trwa transformacja ekologiczna. Z drugiej - ludzie dążą do uchwycenia złotego środka między pracą zawodową a sprawami prywatnymi i rodzinnymi. „Rekord” zlokalizowany na obrzeżach strefy inwestycyjnej idealnie wpisuje się w te zjawiska. Stąd jest blisko i do pracy, i do domu, gdzie pod ręką mamy dostęp do przestrzeni rekreacji i odpoczynku oraz możliwość zrobienia szybkich zakupów czy skorzystania z usług kosmetyczki. Dzięki realizacji tej inwestycji Jędrzejów wytyczy na poziomie regionu nowy kierunek myślenia o miastach przyszłości. Z Jędrzejowa może popłynąć pozytywny impuls do innych ośrodków miejskich, jak z korzyścią dla mieszkańców uwalniać potencjał zdegradowanych przestrzeni postindustrialnych – dodaje Konrad Śmierzyński.

Duże korzyści dla mieszkańców i firm z Jędrzejowa

Rafał Równicki zwraca uwagę na korzyści gospodarcze i ekonomiczne wynikające z realizacji inwestycji. - Po skali zainteresowania projektem możemy prognozować napływ nowych mieszkańców do Jędrzejowa. To przełoży się na dodatkowe wpływy z podatków do budżetu miasta. Po drugie wykonawstwo budowy w różnych branżach chcemy powierzyć naszym lokalnym firmom, żeby pieniądze zostały w regionie. Trzecia rzecz, moim zdaniem bardzo ważna – wiele prężnie rozwijających się firm z Jędrzejowa, by jeszcze lepiej konkurować na swoich rynkach, musi ściągać do siebie top menedżerów z większych miast. Dla takiej kadry dobre wynagrodzenie to nie wszystko. Istotne są również ponadstandardowe warunki mieszkania. Taką opcję będzie oferował „Rekord”. Inwestycja przyczyni się więc do rozwoju naszych lokalnych firm. A jeśli one będą iść do przodu, pojawią się nowe i dobrze płatne miejsca pracy dla mieszkańców. Tak naprawdę jako inwestor działamy w interesie całej naszej jędrzejowskiej wspólnoty – podkreśla Rafał Równicki.

Mieszkańcy: wyremontować to straszydło

Co o inwestycji myślą mieszkańcy Jędrzejowa? Koncepcja rewitalizacji „Rekordu” i utworzenia nowoczesnych loftów ma wielu zwolenników. Starsi mówią o „Nowym Jędrzejowie” i mini mieście. Dla młodszych to realizacja w praktyce idei smart city, czyli miasta inteligentnego. Padają też określenia typu „mały Nowy Jork”.

- Dobrze by było wyremontować to straszydło. Na wizualizacji nowy budynek wygląda pięknie i oby powstał, bo miasto się rozwija i potrzeba nowych mieszkań, żeby młodzi nie wyjeżdżali – mówi pan Zenon.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie