Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WALCZYMY o uniwersytet

Miłosz SKIBA

Najwięksi kieleccy przedsiębiorcy, ludzie kultury, Kościoła, samorządów, mediów i polityki zawiązali wczoraj w kieleckim hotelu "Pod Różą" Obywatelski Komitet Utworzenia Uniwersytetu Humanistyczno-Technicznego imienia Jana Kochanowskiego w Kielcach. - Nie chodzi o to, aby konkurować z innymi działaniami mającymi ten sam cel. Jedyne co chcemy zrobić, to pomóc w powstaniu instytucji, bez której rozwój stolicy naszego regionu stoi pod dużym znakiem zapytania - mówili członkowie komitetu.

Historia starań o utworzenie uniwersytetu w Kielcach jest bardzo długa. W ciągu ostatnich 10 lat jako punkt honoru brały go sobie wszystkie ekipy polityczne, które rządziły krajem i regionem. Wszystkie próby okazały się nieskuteczne. Nic też dziwnego, że w ideę utworzenia pierwszej uczelni uniwersyteckiej chcą włączyć się zwykli mieszkańcy naszego regionu. Od momentu przestawienia przez nas pomysłu zorganizowania inicjatywy obywatelskiej, która ma na celu utworzenie Uniwersytetu Humanistyczno-Technicznego na bazie Akademii Świętokrzyskiej i Politechniki Świętokrzyskiej, zostaliśmy zasypani mailami, telefonami i wypowiedziami na naszym forum. Wszystkie nie pozostawiały żadnych złudzeń. Pomysł jest dobry i może jedynie przyspieszyć powstanie uniwersytetu. Tym bardziej, że przykłady takich miast jak Opole, Rzeszów, Olsztyn czy Zielona Góra, pokazują, że szybkie powstanie uniwersytetu jest możliwe. Wszędzie tam udało się bowiem połączyć kilka uczelni i stworzyć jeden, duży ośrodek akademicki.

Zbierzemy 100 tysięcy podpisów

Dlatego też wspólnie z najważniejszymi kieleckimi przedsiębiorcami, samorządowcami oraz ludźmi polityki i kultury zawiązaliśmy wczoraj pierwszy w historii starań o uniwersytet społeczny komitet, którego celem jest zebranie 100 tysięcy podpisów pod projektem ustawy o utworzenie Uniwersytetu Humanistyczno-Technicznego. - Takie podejście do problemu ma jeden niebagatelny plus. Parlamentarzyści widząc tak olbrzymie poparcie mieszkańców naszego regionu do stworzenia uczelni z prawdziwego zdarzenia, nie będą mieli innego wyjścia, jak poprzeć tę inicjatywę - podkreślał Andrzej Szejna, wiceprzewodniczący Komisji Prawnej Parlamentu Europejskiego i jednocześnie autor projektu ustawy o powstaniu kieleckiego uniwersytetu.

Rolę poparcia społecznego podkreślali wszyscy członkowie komitetu. - Być może będzie to ostateczny argument, który przekona władze kieleckich publicznych uczelni wyższych do połączenia - mówił Franciszek Wołodźko, marszałek województwa.

Z takiego samego założenia wyszedł Andrzej Sygut, wiceprezydent Kielc. - Trzeba to w końcu powiedzieć wprost. Połączenie Akademii i Politechniki nie podoba się ich władzom. Dlatego też musimy im pokazać, jak wielkie jest oczekiwanie społeczne i w pewien sposób zmusić do działań zmierzających do powstania uniwersytetu - oceniał.

Zgodził się z nimi poseł Włodzimierz Stępień. - Kilkunastoletnie próby powstania uniwersytetu "rozbijały się" o niechęć środowiska naukowego. Dlatego też czas najwyższy, aby dać głos mieszkańcom i dzięki ich pomocy dokonać połączenia uczelni i doprowadzić do powstania uniwersytetu - apelował.

Na zakończenie spotkania Andrzej Szejna, który został wybrany pełnomocnikiem komitetu, podkreślił, że zbieranie podpisów trzeba zacząć jak najszybciej. - Nie ograniczajmy się do zebrania tysiąca podpisów. Od momentu zarejestrowania inicjatywy mamy tylko trzy miesiące na zebranie 100 tysięcy podpisów. Lepiej więc, gdy już na samym początku będziemy mieć ich co najmniej 10 tysięcy - stwierdził.

Jak szybko mógłby powstać uniwersytet dzięki inicjatywie obywatelskiej ? Politechnika i Akademia już dziś spełniają warunki stawiane uniwersytetom przymiotnikowym. Jeśli się połączą, a komitet szybko zbierze podpisy, Sejm może przyjąć uchwałę jeszcze w 2006 roku. Uniwersytet rozpocząłby działalność w roku akademickim 2007/2008. To ważne, ponieważ nowa ustawa o szkolnictwie wyższym pozwala na tworzenie uniwersytetów przymiotnikowych wszystkim uczelniom, które mają prawa do doktoryzowania na sześciu kierunkach. Już trwają prace nad przekształceniem w uniwersytety kilku uczelni w Krakowie - między innymi Akademii Ekonomicznej oraz Rolniczej. Uniwersytetem ma też być Akademia Techniczno-Rolnicza w Bydgoszczy i byłby to już drugi uniwersytet w tym mieście. Jeśli więc nie powstanie szybko uniwersytet w Kielcach, staniemy się akademicką pustynią.

Już zbieramy podpisy!

Wszystkich, którzy chcieliby pomóc w zbieraniu podpisów pod ustawą o powstaniu Uniwersytetu imienia Jana Kochanowskiego w Kielcach, prosimy o kontakt telefoniczny pod numer 041-349-53-54, lub mailowy - [email protected]. Do kieleckiej redakcji oraz wszystkich oddziałów terenowych "Echa Dnia" i "Słowa" zapraszamy również tych wszystkich, którzy chcieliby podpisać się pod projektem ustawy o powstaniu uniwersytetu w Kielcach. Podpisy zbierane są już w Telewizji Kielce przy placu Moniuszki oraz w siedzibach: Radia "Kielce" przy ulicy Radiowej, Radia "Tak" przy ulicy Wesołej, Radia "Fama" przy ulicy Piotrkowskiej. W następnych wydaniach będziemy informować o kolejnych miejscach, gdzie zbierane będą podpisy.

Takich inicjatyw powinno być więcej

Michał Sołowow, przewodniczący komitetu, kielczanin, jeden z największych przedsiębiorców w Polsce: - Jestem gorącym zwolennikiem idei powstania uniwersytetu, ponieważ potrzebujemy wykształconych młodych ludzi. Potrzebujemy też więcej inicjatyw społecznych - bo niezbędne dla Kielc są też autostrady, szybka kolej do Warszawy i lotnisko.

Kto w komitecie

Honorowym przewodniczącym komitetu został kielecki przedsiębiorca Michał Sołowow. Wiceprzewodniczącymi są Mateusz Wiśniewski - reprezentujący holding "Kolporter", Krzysztof Misztal - członek zarządu "Echo Media", Andrzej Sygut - wiceprezydent Kielc, Juliusz Braun - dyrektor Departamentu Filmów i Mediów Audiowizualnych w Ministerstwie Kultury, ksiądz Leszek Skorupa - dyrektor wydawnictwa "Jedność" i profesor Kazimierz Kik, dyrektor instytutu Nauk Politycznych Akademii Świętokrzyskiej.

Funkcję pełnomocnika komitetu pełni Andrzej Szejna, poseł do Parlamentu Europejskiego z województwa świętokrzyskiego, wiceprzewodniczący Komisji Prawnej Parlamentu Europejskiego. Jego zastępcą został Stanisław Wróbel, redaktor naczelny "Echa Dnia" i "Słowa".

Do komitetu weszli również - Piotr Siwek, Marek Mikos, Janusz Bronisław Przetacznik, Andrzej Łyczak, Mirosław Lubarski, Stanisław Rupniewski, Alojzy Sobura, Jolanta Daniel, Franciszek Wołodźko, Włodziemirz Stępień, Jan Szostak, Czesław Siekierski, Romuald Sadowski, Roman Szular, Wiesław Dzierżak, Irena Dragan, Jan Jagielski, Joanna Grzela, Tomasz Zakrzewski, Włodzimierz Wielgus, Małgorzata Suchodolska, ojciec Karol Lipiński, ojciec Bernard Briks, Patrycja Majchrzak, Miłosz Skiba.

Co mówi ustawa?

Artykuł 3 ustawy o szkolnictwie wyższym z 27 lipca 2005 roku.

3. Wyraz "uniwersytet" uzupełniony innym przymiotnikiem lub przymiotnikami w celu określenia profilu uczelni może być używany w nazwie uczelni, której jednostki organizacyjne posiadają co najmniej sześć uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora, w tym co najmniej cztery w zakresie nauk objętych profilem uczelni.

Co to jest inicjatywa obywatelska?

Konstytucja gwarantuje prawo do skierowania pod obrady sejmu projektu ustawy mającego poparcie społeczne. Aby tego dokonać, należy utworzyć komitet, który zajmie się zebraniem najpierw tysiąca podpisów, wymaganych do złożenia do marszałka sejmu projektu ustawy. A następnie w ciągu trzech miesięcy 100 tysięcy podpisów osób popierających ustawę. Wtedy ustawa jest gotowa do przegłosowania w parlamencie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie