Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warsztaty integracyjne w sandomierskiej "Tratwie" to dobra zabawa i praca

Małgorzata PŁAZA [email protected]
Młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego w Sandomierzu tworzyła między innymi prace graficzne.
Młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego w Sandomierzu tworzyła między innymi prace graficzne. Małgorzata Płaza
Warsztaty Terapii Zajęciowej przy ulicy Zawichojskiej odwiedzili uczniowie II klasy o profilu językowym z II Liceum Ogólnokształcącego imienia Tadeusza Kościuszki

Z jednej strony niepełnosprawni dorośli, a z drugiej - uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum. Spotykają się w siedzibie stowarzyszenia "Tratwa" przy ulicy Zawichojskiej w Sandomierzu, aby poznać się wzajemnie i wspólnie popracować. Zajęcia, jak pokazały wcześniejsze, podobne warsztaty, są znakomitą formą integracji.

W miniony czwartek Warsztaty Terapii Zajęciowej "Tratwa" odwiedzili uczniowie II klasy o profilu językowym z II Liceum Ogólnokształcącego imienia Tadeusza Kościuszki. Większość z nich była w placówce przy ulicy Zawichojskiej po raz pierwszy.

Młodzież rozpoczęła pobyt w warsztatach od obejrzenia poszczególnych pracowni oraz od porcji informacji, na czym polega terapia zajęciowa. Później rozpoczęła się wspólna praca.

TWORZĄ WSPANIAŁE PRACE

Projekt realizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Tratwa" nosi tytuł "Foto Art w terapii", a polega właśnie na wspólnym wykonywaniu prac przez osoby zdrowe i niepełnosprawne.

Uczestnicy tworzą razem witraże, ceramikę i grafiki.

- Robimy dokumentację fotograficzną wszystkich prac, które powstają podczas zajęć. Fotografowany jest cały proces twórczy. W sumie odbędzie się sześć spotkań: trzy przed wakacjami i kolejne trzy we wrześniu i później - informuje Rafał Dybowski, dyrektor Warsztatów Terapii Zajęciowej "Tratwa", prezes stowarzyszenia.

Najważniejszym celem projektu, tłumaczy Rafał Dybowski, jest integracja. Wielu uczniów biorących udział w zajęciach nie miało wcześniej kontaktu z osobami niepełnosprawnymi. Wspólna praca to możliwość wprowadzenia młodzieży do ich środowiska i przekonania, że od osób niepełnosprawnych można się wiele nauczyć, że są wśród prawdziwe talenty.

Wykonanie takich prac, jakie można oglądać choćby w galerii stowarzyszenia "Tratwa" na Starym Mieście, wymaga dużych umiejętności i doświadczenia oraz cierpliwości.

- Myślę, że po wspólnych zajęciach młodzież patrzy na osoby niepełnosprawne inaczej - mówi Rafał Dybowski.

CENNE DOŚWIADCZENIA

To już siódmy taki projekt. Stowarzyszenie realizuje kolejne, ponieważ przekonało się, że przynoszą one znakomite efekty.

- Nasi uczestnicy bardzo lubią te zajęcia. Czekają na uczniów - dodaje prezes.

Katarzyna Duda, pedagog w II LO przychodzi na zajęcia z młodzieżą od czterech lat i potwierdza: dla młodych ludzi udział w projekcie to cenne doświadczenie.

- Uczniowie mogą zobaczyć, jak osoby niepełnosprawne pracują, jak rozwijają swoje talenty i umiejętności, z drugiej strony sami mogą sprawdzić się w podobnej sytuacji, wykonując prace w tych samych pracowniach. Myślę, że jest to o tyle ważne i pouczające, że da się połączyć walor edukacyjny z integracyjnym - podkreśla Katarzyna Duda.

Licealista Kornel Sudoł mówi, że wspólne zajęcia to także dobra zabawa, praca rozwijająca wyobraźnię.
- Dla mnie to ważne doświadczenie. Pracując z osobami niepełnosprawnymi, zdobywam nowe umiejętności - stwierdziła Monika Kozińska.

Efekty wspólnej pracy zostaną przedstawione na wystawie kończącej warsztaty. Wernisaż zaplanowany jest na grudzień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie