Ważna dyskusja o współpracy świętokrzyskich przedsiębiorców z samorządami. Gościem pełnomocnik Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców

p
O sytuacji przedsiębiorców w regionie, szansach i możliwościach współpracy sektora prywatnego z samorządami lokalnymi oraz problemach, które trapią biznes w województwie świętokrzyskim rozmawiano w czwartek w hotelu Echo w Cedzynie podczas seminarium eksperckiego "Polska przedsiębiorczość lokalna – szanse i wyzwania rozwojowe". Gościem wydarzenia był Grzegorz Piątkowski, pełnomocnik Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców przy instytucjach Unii Europejskiej.

Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli samorządu, lokalnego biznesu, organizacji pozarządowych oraz związków pracodawców.

Na wstępie Grzegorz Orawiec, prezes Fundacji Świętokrzyski Instytut Samorządu Terytorialnego, przybliżył zebranym tematykę spotkania oraz jego główne punkty. Przedstawił również podstawowe potrzeby, jakie artykułują lokalni przedsiębiorcy, oraz przykłady dobrej współpracy pomiędzy nimi a samorządami w województwie świętokrzyskim.

Następnie swoje wystąpienie mieli dwaj naukowcy z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach - profesor Andrzej Pawlik i doktor Paweł Dziekański. Eksperci omówili wyniki swoich badań dotyczących lokalnej przedsiębiorczości oraz wynikających z niej szans rozwojowych dla regionu świętokrzyskiego.

Omówiono między innymi strukturę demograficzną regionu, odsetek osób aktywnych zawodowo i w wieku poprodukcyjnym z podziałem na poszczególne gminy województwa, pokazano dane dotyczące bezrobocia i charakteru społeczno-gospodarczego regionu.

- Województwo świętokrzyskie jest zróżnicowane zarówno pod względem gospodarczym, społecznym, przyrodniczym jak i przedsiębiorczości. Istotnym podmiotem, który powinien odgrywać coraz większą rolę z punktu widzenia kreowania procesu przedsiębiorczości, jest miasto Kielce jako stolica regionu – podsumowywał doktor Paweł Dziekański. – Gminy powinny w ramach realizowanych strategii wybrać kilka elementów atrakcyjnych dla siebie i konkurencyjnych i rozwijać w tym względzie swoje funkcjonowanie, na przykład turystykę czy przemysł spożywczy – dodał.

Grzegorz Piątkowski, pełnomocnik Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, omówił szanse i wyzwania rozwojowe polskich małych i średnich firm. Zwrócił uwagę między innymi na możliwości płynące z korzystania z unijnych funduszy, dofinansowań i programów, które często nie są w Polsce dobrze znane i przez to przedsiębiorcy rzadko po nie sięgają.

- Jest to szansa na rozwój, a być może nawet obowiązek, bo jeśli przedsiębiorcy nie dostosują się do unijnych wymogów na przykład emisyjnych, to będzie duży problem – mówi Grzegorz Piątkowski.

Spotkanie zwieńczył otwarty panel dyskusyjny dotyczący możliwości i barier współpracy pomiędzy firmami a samorządami na szczeblu lokalnym oraz wsparcia i promocji lokalnej przedsiębiorczości. Wzięli w nim udział Marek Banasik, prezes Świętokrzyskiego Związku Pracodawców Prywatnych Lewiatan; Grzegorz Piątkowski; Stefan Dunin-Wąsowicz, przedsiębiorca i regionalista, oraz Michał Płatek, prezes Uzdrowiska Busko-Zdrój.

Marek Banasik zwracał uwagę na problemy przedsiębiorców wynikające z tak zwanej gorączki legislacyjnej, czyli bardzo częstych zmian przepisów, które utrudniają funkcjonowanie biznesowi i odstraszają potencjalnych inwestorów zagranicznych.

- Z uporem będę twierdził, że największym problemem dla przedsiębiorców jest ilość zmian w przepisach. Jestem za ustanowieniem rozwiązania, w którym wprowadzenie jednej nowej ustawy wiąże się ze skreśleniem dwóch poprzednich. Coś takiego wprowadzono w Wielkiej Brytanii – podkreślił Marek Banasik.

Michał Płatek, który pełnił w przeszłości funkcję legislatora, podkreślił istotność rozmów i konsultacji społecznych w procesie tworzenia nowego prawa oraz angażowania się w niego przedsiębiorców i samorządów.

Stefan Dunin-Wąsowicz odniósł się do znaczenia kultury jako motoru napędowego gospodarki. Powoływał się na przykład gminy Rytwiany, którą reprezentował na spotkaniu. Skupił się na potrzebach kulturalnych i edukacyjnych, które motywują ludzi do wyboru miejsca zamieszkania, a za które w dużej mierze odpowiada samorząd.

- Ludzie osiedlają się lub migrują, co widać w statystykach, nie tylko z powodów ekonomicznych, ale także ze względu na perspektywy dla swojego potomstwa. Chęć ucieczki z naszego regionu wynika między innymi z niskiego poziomu naszych szkół. Ludzie wolą przenieść się do większych miast, a przez to obniża się nasz potencjał demograficzny i ekonomiczny - zaznaczył Stefan Dunin-Wąsowicz.

Grzegorz Piątkowski opowiedział o tak zwanej "Dziesiątce Rzecznika", czyli zbiorze postulatów, które Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw chce realizować. Są to na przykład kwestie podatkowe, ustalenie płacy minimalnej na poziomie połowy średniego wynagrodzenia czy redukcja obowiązków biurokratycznych dla mikroprzedsiębiorców.

- To są też postulaty dotyczące odpowiedzialności majątkowej urzędników za podejmowane decyzje. Chodzi o to, żeby każdy urzędnik dobrze się zastanowił, czy naprawdę warto ulec jakiemuś naciskowi politycznemu i wystawić negatywną decyzję dla przedsiębiorcy, bo niestety czasem ten proces tak właśnie przebiega – tłumaczył Grzegorz Piątkowski.

Spotkanie prowadził dziennikarz "Echa Dnia" Paweł Więcek.

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie