Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wchodzi w życie elektroniczny system ubezpieczeń

Iwona ROJEK
Dyrekcja świętokrzyskiego oddziału funduszu zdrowia zachęcała, aby mieszkańcy sprawdzali się czy są już  w nowym elektronicznym systemie ubezpieczeń.
Dyrekcja świętokrzyskiego oddziału funduszu zdrowia zachęcała, aby mieszkańcy sprawdzali się czy są już w nowym elektronicznym systemie ubezpieczeń. Aleksander Piekarski
Wszyscy mieszkańcy Kielc i województwa świętokrzyskiego powinni jak najszybciej sprawdzić w siedzibach funduszu, czy funkcjonują jako osoby ubezpieczone w nowym elektronicznym systemie. Wchodzi on w życie od 1 stycznia.

- Zwołaliśmy w sobotę konferencję, aby poinformować społeczeństwo, że nie trzeba będzie już podbijać co miesiąc i nosić ze sobą książeczek ubezpieczeniowych, gdy wybieramy się do lekarzy - wyjaśniała Zofia Wilczyńska, dyrektor świętokrzyskiego oddziału funduszu. - Jako pierwsi w Polsce testujemy nowy system, który zacznie działać od nowego roku. Warto sprawdzić czy jest się ubezpieczonym, żeby potem nie było kłopotów w przychodni czy szpitalu. To nowe rozwiązanie nie tylko usprawni pracę w rejestracji, ale umożliwi także szybsze i płynniejsze rozliczenie się z funduszem za wykonane świadczenia.

Naczelnik Marta Piwońska uspokajała, że nawet jeśli początkowo system wskaże, że ktoś jest nieubezpieczony, to nie należy wpadać w panikę. - Wtedy należy udać się do pracodawcy, aby wyjaśnić tę kwestię - informowała. - Z dotychczasowych już sprawdzonych przypadków można powiedzieć, że problemy mogą wynikać z kilku sytuacji. Kiedy ktoś po dłuższej nieobecności wróci z zagranicy i nie zgłosi tego faktu do Zakładu u Ubezpieczeń Społecznych, żeby mu ponownie odprowadzano składki, gdy student, który jest na ubezpieczeniu rodziców, podejmuje pracę i nie wyrejestrowuje się z tego ubezpieczenia, a po zakończeniu zatrudnienia, nie informuje o tym fakcie płatnika składek. Nieraz zakłady pracy po przekształceniach nie zgłaszają pracowników do ubezpieczeń.

Do tego, aby sprawdzić, czy jesteśmy ubezpieczeni wystarczy przynieść ze sobą jeden z trzech dokumentów tożsamości, dowód osobisty, prawo jazdy, paszport, w przypadku dziecka legitymację szkolną. Kontrola trwa około dwóch minut. - Nawet po skontrolowaniu warto narazie zachować jeszcze przez jakiś czas książeczkę ubezpieczeniową, bo może nie wszystkie przychodnie zdążą na czas zarejestrować się do systemu - doradzała Agnieszka Brzezińska, koordynator nowego przedsięwzięcia. - Obecnie uczyniło to 80 proc. podmiotów, w sumie 613 placówek medycznych. Zachęcamy także wszystkie pozostałe placówki i lekarzy prywatnych wypisujących recepty, aby przystąpili do systemu.

Mieszkańcy, jak poinformowała Beata Szczepanek, rzecznik prasowy funduszu mogą sprawdzać się każdego dnia w godzinach pracy urzędu i dodatkowo w najbliższą sobotę, 15 grudnia w godzinach od 8 do 17. - Lepiej teraz o to zadbać, niż potem być niemiło zaskoczonym - doradza pacjentom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie