reklama

Wcześniejsza emerytura z ZUS od 53 roku życia? Kluczowy staż pracy. Prezydent i PiS zmienią świadczenia emerytalne [6. 12. 2019 r.]

TKZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (6 zdjęć)
Emerytura w wieku 53 lat? Związkowcy i PiS stawiają sprawę jasno. Swoją propozycję zapowiada także prezydent Andrzej Duda. Wszystko zależy od Twojego stażu pracy w zawodzie. Trzeba go jeszcze raz dobrze policzyć. Ale to może być pułapka, bo po takim okresie składkowym, emerytura nie będzie zbyt wysoka. Nowe regulacje dotyczące przechodzenia na wcześniejsza emeryturę mogłyby wejść w życie. Przejście na emeryturę w wieku 53 lat to chwytliwe hasło, za którym kryje się pomysł, do którego wrócił PiS tuż przed wyborami. Skrócenie wieku uprawniającego do emerytury powitane zostało z wielkimi oczekiwaniami przez wielu pracowników. Kogo dotyczyć będzie wcześniejsza emerytura? W jakim wieku? PiS ma propozycję dla nauczycieli i dla pozostałych grup zawodowych. W wypadku pierwszej grupy zawodowej kluczowy byłby staż. Podobnie w wypadku pozostałych grup zawodowych. Sprawdź dla kogo i na jakich zasadach wcześniejsza emerytura proponowana przez Prawo i Sprawiedliwość.

Emerytura w wieku 53 lat? Propozycja PiS dla nauczycieli

Rząd przed wyborami parlamentarnymi wrócił nieoczekiwanie z tematem wcześniejszej emerytury. A obecnie hasło wcześniejszych emerytur od 53. roku życia podchwytują związki zawodowe i przekonują, że osoby, które np. rozpoczęły pracę w wieku 18 lat, powinny mieć prawo do skorzystania z wcześniejszej emerytury. Jak pisze "Gazeta Wyborcza" PiS ma propozycję dla nauczycieli oraz pozostałych grup zawodowych. Szczególnie gorące nastroje panują w szkolnictwie, ze względu na tegoroczny strajk i powszechne niezadowolenie z niewywiązania się rządu z zobowiązań względem tej grupy zawodowej.

Co obiecuje im PiS?

  • wcześniejszą emeryturę uzależnioną od stażu pracy,
  • przy 30-letnim stażu pracy i 20 latach "przy tablicy" mogliby przejść na emeryturę bez względu na wiek,
  • inna opcja to wcześniejsza emerytura dla nauczycieli, którzy zatrudnieni w szkole byli co najmniej na pół etatu przez 25 lat, w tym 25 lat w szkolnictwie specjalnym.

Zobaczcie koniecznie

Wcześniejsza emerytura dla pozostałych grup zawodowych

W sferze rozważań rządu jest powrót do prac nad projektem prezydenta Andrzeja Dudy, który zakładał możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę, która zależna byłaby od wypracowanego stażu pracy.

Bez względu na wiek, przejść na emeryturę można by było:

  • po 40 latach pracy w wypadku mężczyzn,
  • po 35 latach pracy w wypadku kobiet.

Praca za granicą a emerytura 2019. Sprawdź, po ilu latach pr...

Co to oznacza? Jeśli mężczyzna rozpocząłby pracę w wieku 18 lat, to na emeryturę mógłby przejść w wieku 58 lat.

W analogicznej sytuacji kobieta na wcześniejszą emeryturę mogłaby przejść mając 53 lata.

Emerytura: Nowa propozycja prezydenta RP Andrzeja Dudy

Prawo do emerytury po 35 i 40 latach pracy - za taką zmianą opowiadają się związki zawodowe i pracodawcy. Propozycję ma przedstawić prezydent, w czasie kampanii wyborczej.

Na emeryturę będą mogły przejść kobiety, które przepracowały 35 lat i mężczyźni z 40-letnim stażem. Uzależnienie wieku emerytalnego od staż pracy od lat postuluje NSZZ Solidarność i OPZZ.

Gotowość do rozmów w tej sprawie deklarują też Pracodawcy RP i Konfederacja Lewiatan. Taka zapowiedź padła podczas wtorkowego posiedzenia zespołu ubezpieczeń społecznych w Radzie Dialogu Społecznego

Jak pisze "Rzeczpospolita", projekt zmian w systemie emerytalnym ma być jednym z postulatów wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy.

Jaki jest aktualny wiek emerytalny w Polsce?

Obecnie wiek emerytalny w Polsce jest zróżnicowany ze względu na płeć i wynosi: 

  • 60 lat w przypadku kobiet, 
  • 65 lat w przypadku mężczyzn.

Nie przegapcie

W latach 2013–2017 wiek emerytalny w Polsce był jednakowy dla wszystkich i wynosił 67 lat, co w przypadku mężczyzn skutkowało wydłużeniem okresu aktywności zawodowej zaledwie o 2 lata, jednak dla kobiet był to drastyczny wzrost aż o 7 lat. Od października 2017 roku powrócono go do wcześniejszej wersji, obowiązującej do dzisiaj.

Rodzaje wieku emerytalnego

Wiek emerytalny w Polsce można podzielić na powszechny oraz obniżony. Powszechny wiek emerytalny to określony odgórnie wiek obowiązujący w podziale na płeć – 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn. Obniżony wiek emerytalny ma zastosowanie dla grup zawodowych wykonujących pracę w szczególnie niebezpiecznych i trudnych warunkach. Zwykle jest on niższy od wieku powszechnego o 5 do 15 lat i wynika to z przepisów szczególnych dotyczących danych grup zawodowych.

Materiał oryginalny: Wcześniejsza emerytura z ZUS od 53 roku życia? Kluczowy staż pracy. Prezydent i PiS zmienią świadczenia emerytalne [6. 12. 2019 r.] - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2,330

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
6 grudnia, 19:18, Gość:

Skąd się bierze tyłu naiwniaków?

Niepojęte

6 grudnia, 19:44, Gość:

Spod budki z piwem

6 grudnia, 19:49, Gość:

Ty to napewno z pod budki z piwem wiesz to ze swojego doswiadczenia ze to piszesz.

6 grudnia, 19:57, Eeetam:

Lubie piwo to piję i widzę że najwięcej pijaków półgłówków jest w około.......

Masz siebie na mysli patologio .pij sobie to piwo i sie zapij .

G
Gość
6 grudnia, 21:03, Gość:

Labe mieć chceta? h.. a dostanieta Ciemnogród w środku Europy. Socjalizmu się zachciało? Nie tędy droga gamonie

To pierwsze sie chwyc uczciwej roboty wypracuj sobie staz a potem pisz gluppty GAMONIU

G
Gość

Labe mieć chceta? h.. a dostanieta Ciemnogród w środku Europy. Socjalizmu się zachciało? Nie tędy droga gamonie

G
Gość
6 grudnia, 13:04, DW:

W Polsce jest emerytura KAPITALOWA.Zgromadzony kapital dzielony jest na tzw wiek dozycia(dla 65lat to okolo 220 m-cy).Dla 53-latka to moze byc 400 m-cy a tym samym emerytura o polowe mniejsza.Jak komus pasuje to jego wybor.

6 grudnia, 13:09, Mms:

Dokładnie tak .emerytury stażowe to nie przymus a możliwość wyboru!!

6 grudnia, 14:25, Gość:

I sprawiedliwosc

6 grudnia, 15:27, Gość:

A policja straż miejska itp to jak liczą kapitał skoro właśnie te grupy idą wcześniej

6 grudnia, 15:31, Gość:

Oni mają inaczej liczone bo jak by mieli tak jak inni to by im wyszło po 300 zł a straz miejska nie ma przywilejow

6 grudnia, 15:45, Gość:

Ale mogą się przekwalifikowac

6 grudnia, 15:47, Gość:

Mogą mieć liczone jako szkodliwe ale do 40 lat stażu dopracować tam gdzie i tak pracują po przejściu na emerytury

6 grudnia, 15:48, Gość:

Przecież są w siłę wieku

Tylko dlatego żeby mogli wam spuścić łomot

G
Gość

Co za durny artykuł

G
Gość
6 grudnia, 15:50, Monter:

I dlatego przez takich leni śmierdzących co im się należy, 500 i 13tki,mamy w Polsce taki dobrobyt. Niedługo dogonimy Wenezuelę. Aby Polska rosła w siłę a ludzie żyli dostatniej ale nie z wami.

6 grudnia, 16:16, Gość:

Prawda

6 grudnia, 17:38, Gość:

Przecież ci mówiłem żebyś opuścił to forum jak masz trochę honoru

A ty czego skomlący psie

E
Eeetam

Pić mi się chce. Idę do Żapki. Olać to. Same smutasy

E
Eeetam
6 grudnia, 19:18, Gość:

Skąd się bierze tyłu naiwniaków?

Niepojęte

6 grudnia, 19:44, Gość:

Spod budki z piwem

6 grudnia, 19:49, Gość:

Ty to napewno z pod budki z piwem wiesz to ze swojego doswiadczenia ze to piszesz.

Lubie piwo to piję i widzę że najwięcej pijaków półgłówków jest w około.......

G
Gość
6 grudnia, 19:18, Gość:

Skąd się bierze tyłu naiwniaków?

Niepojęte

6 grudnia, 19:44, Gość:

Spod budki z piwem

Ty to napewno z pod budki z piwem wiesz to ze swojego doswiadczenia ze to piszesz.

G
Gość
6 grudnia, 19:18, Gość:

Skąd się bierze tyłu naiwniaków?

Niepojęte

Spod budki z piwem

G
Gość

Skąd się bierze tyłu naiwniaków?

Niepojęte

G
Gość
6 grudnia, 10:27, Gość:

Przepracowałem 52 lata fizycznie żeby było jasno. I wiecie co? Żygać się chce na wpisy uciemiężonych 40 letnią pracą czy chodzeniem do pracy dając z siebie tyle co kot napłakał. Nam się należy krzyczą A co niby wam się należy i z jakiej paki? Nie wiesz jeden z drugim jaki jest ustawowy wiek emerytalny, to się dowiedz. Czepiacie się służb mundurowych że młodzi idą na emerytury.A kto by się bał sta[wulgaryzm] policjanta i innych. Oni należą do aparatu władzy Mi to nie przeszkadza. Ja mam swoje, oni swoje a wam gó.. o do tego

6 grudnia, 11:11, Gość:

Cwaniaczku chcemy tylko sprawiedliwości kolega mojego syna 35 letni mundurowy jest na emeryturze jak ja miałem 10 letni staz pracy to jego jeszcze na świecie nie było a ja mam 43 letni staż i 7 lat do emerytury nigdzie na świecie tak nie ma

6 grudnia, 11:22, Gość:

Puki co jest ustawa i należy ją respektować. A o służbie mundurowe już się wypowiedziałem. Może na świecie tak nie ma ale w Polsce jest. Jeżeli będziecie się burzyć to służby mundurowe was uspokoją i dlatego oni nie mogą być staruszkami. Teraz chyba jasne

6 grudnia, 11:29, Gość:

Myślę że nie myślę że nie masz 52 lat pracy tylko jesteś na emeryturze mundurowej i pierdzisz gdzieś na portierni w stołek cwaniaku to jest forum dla dlugostazowcow nie emerytow wypad

6 grudnia, 12:43, Gość:

To źle myślisz albo to dla ciebie zbyt trudne. Wcześniej napisałem o pracy w Gdańskiej Remontówce

6 grudnia, 13:45, Gość:

Robiłeś chyba tak jak Bolek też przez płot przeskakiwales

Masz 52 lata chyba jako ubek miałeś liczone rok za pięć lat

G
Gość
6 grudnia, 10:27, Gość:

Przepracowałem 52 lata fizycznie żeby było jasno. I wiecie co? Żygać się chce na wpisy uciemiężonych 40 letnią pracą czy chodzeniem do pracy dając z siebie tyle co kot napłakał. Nam się należy krzyczą A co niby wam się należy i z jakiej paki? Nie wiesz jeden z drugim jaki jest ustawowy wiek emerytalny, to się dowiedz. Czepiacie się służb mundurowych że młodzi idą na emerytury.A kto by się bał sta[wulgaryzm] policjanta i innych. Oni należą do aparatu władzy Mi to nie przeszkadza. Ja mam swoje, oni swoje a wam gó.. o do tego

6 grudnia, 13:06, K m:

Trochę Cię poniosło!Argument z mundurowymi?Byli młodzi i silni z przywilejami"aparatu władzy"a pokonali ich Ci którymi gardzisz.Jeśli nie rozumiesz intencji emerytur stażowych to się nie wypowiadaj!!

6 grudnia, 15:37, Mimo:

Jego nie poniosło tylko po......ło!!!.Z wypowiedzi widać po której był stronie!!!

6 grudnia, 16:00, Monter:

Zawsze byłem po swojej stronie i pracowałem aby utrzymać rodzinę. Nie interesowała mnie przynależność do żadnej sekty Przeżyłem w Polsce stalinizm, socjalizm, kapitalizm i mam nadzieję że dożyję upadku kaczy.. u

No mowilem że ubek

G
Gość
6 grudnia, 15:50, Monter:

I dlatego przez takich leni śmierdzących co im się należy, 500 i 13tki,mamy w Polsce taki dobrobyt. Niedługo dogonimy Wenezuelę. Aby Polska rosła w siłę a ludzie żyli dostatniej ale nie z wami.

6 grudnia, 16:16, Gość:

Prawda

Monter spadaj

G
Gość
6 grudnia, 15:50, Monter:

I dlatego przez takich leni śmierdzących co im się należy, 500 i 13tki,mamy w Polsce taki dobrobyt. Niedługo dogonimy Wenezuelę. Aby Polska rosła w siłę a ludzie żyli dostatniej ale nie z wami.

6 grudnia, 16:16, Gość:

Prawda

Przecież ci mówiłem żebyś opuścił to forum jak masz trochę honoru

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3