Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We wtorek 25 października w całej Polsce będzie można obserwować zaćmienie Słońca. Pamiętajmy, by robić to bezpiecznie. Zobaczcie film

Anna Gwóźdź
Anna Gwóźdź
Wideo
od 16 lat
Zaćmienie słońca będziemy mogli obserwować w Polsce, ale też w naszym regionie we wtorek 25 października. Zjawisko rozpocznie się w godzinach południowych, od około 11:15 do 13. Tarcza Księżyca zasłoni Słońce w 45 procentach z perspektywy naszego miasta. Dowiedz się jak obserwować zaćmienie w sposób bezpieczny dla oczu.

Zaćmienie Słońca 25 października w Kielcach

25 października, we wtorek będziemy mogli obserwować zaćmienie Słońca. Jest widoczne z każdego miejsca w Polsce, w tym z Kielc. Zjawisko rozpocznie się w godzinach południowych, od około 11:15 do 13:00. Chociaż nie będzie całkowite, czyli Księżyc nie przykryje całej tarczy słonecznej, to z perspektywy naszego kraju i tak będzie duże, bo wyniesie prawie 50 procent. Zaćmienie ma miejsce wtedy, gdy Księżyc znajduje się w prostej linii pomiędzy Ziemią, a gwiazdą. Chociaż satelita jest 400 razy mniejszy od Słońca, to znajduje się 400 razy bliżej naszej planety. Dzięki tym zależnościom możemy obserwować idealne zakrycie tarczy. Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach organizuje wspólne oglądanie zjawiska na Placu Wolności. O szczegółach bezpiecznej obserwacji opowiedział Marcin Drabik z Zakładu Astrofizyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Jak bezpiecznie obserwować zaćmienie Słońca

- Obserwacja Słońca tak zwanym gołym okiem jest niebezpieczna - powiedział inżynier z Wydziału Fizyki. Chociaż bardzo dobrze widać je na niebie, to wpatrywanie się w nie może popsuć wzrok. Do bezpiecznej obserwacji zaćmienia można wykorzystać proste gadżety. Potrzebna jest nam lunetka, najpopularniejszymi w domach są zapewne lornetki. Z kartonu musimy wyciąć kwadratową przysłonę, nakładamy ją na lunetkę i celujemy w kierunku Słońca. Z drugiej strony należy przystawić kartkę i właśnie na niej zobaczymy obraz Słońca, które ulega zakryciu przez tarczę Księżyca. Jest jeszcze jedna, prostsza metoda dla tych, którzy nie mają lornetek. Można wykonać camerę Obscura. Znów potrzebny będzie karton, którego środek nakłujemy szpilką, by zrobić dziurkę. Pod spód podstawiamy drugi kartonik, patrzeć na powstały na nim cień i w ten prosty sposób możemy obserwować zaćmione Słońce - wyjaśnił naukowiec.

Spotkanie dla amatorów zjawiska na Placu Wolności

Marcin Drabik podkreślił, że ważne będą warunki pogodowe podczas zjawiska. Póki co prognoza pogody przewiduje deszcz i zachmurzenie we wtorek, 25 września. Bądźmy jednak dobrej myśli. Uniwersytet Jana Kochanowskiego zapewni oglądającym na Placu Wolności specjalistyczną lunetę z odpowiednim filtrem, dzięki któremu obserwacja zaćmienia centralnej gwiazdy naszego Układu będzie łatwiejsze i bardziej profesjonalne. Ekipa z Zakładu Astrofizyki pojawi się na Placu przy pomniku Józefa Piłsudskiego o godzinie 11:15. - Mimo, że zapowiada się zła pogoda, to jestem optymistycznie nastawiony. Za każdym razem podczas zaćmienia mimo złych warunków udaje nam się znaleźć 20 minut przejrzystego nieba. Zapewnimy także namiot, by sprzęt i oglądający nie zmokli - powiedział Marcin Drabik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie