Wędkarze rzutowi z Buska-Zdroju i Brodów mistrzami świata seniorów!

SAW
Mistrzowie świata w odległości spinningowej ciężarkiem 7,5 g jednorącz – Magdalena Kuza z Buska-Zdrój i Hiszpan Cano Jorge Casals. fot. archiwum
Świetnie spisali się nasi reprezentanci na zakończonych w niedzielę w Czeskich Budziejowicach mistrzostwach świata seniorów w wędkarstwie rzutowym. Reprezentanci okręgu kieleckiego Polskiego Związku Wędkarskiego - Magdalena Kuza i Jacek Kuza z Buska-Zdroju oraz Jan Kita z Brodów Iłżeckich zdobyli cały worek medali, odnosząc największy sukces w historii startów na zawodach tej rangi.

Magda Kuza zdobyła 6 medali (3 złote, 2 srebrne i 1 brązowy), wygrywając po raz pierwszy w życiu łączną klasyfikację wielobojową mistrzostw przed legendą światowego castingu Niemką Janą Maisel. Magda, aktualna rekordzistka świata w rzucie na odległość ciężarkiem 7,5 g jednorącz (75,06 m) po raz czwarty z rzędu (2008 - Kraków, 2009 - Czeskie Budziejowice, 2010 - Novi Vinodolski, Chorwacja) wygrała też swoją koronną konkurencję rzutem na odległość 73,11 m. Magda Kuza od 2 lat jest również niepokonana w drugiej konkurencji odległościowej - rzucie na odległość ciężarkiem 18 gram oburącz - odległość multi, w której zdobyła swój trzeci złoty medal z wynikiem 92,76 m. Dwa srebrne medale Magda zdobyła w konkurencjach docelowych; skishu spinningowym i skishu multi, gdzie w finałach uzyskała 95 i 85 pkt na 100 możliwych do zdobycia ustępując jedynie nizawodnej Janie Maisel. Brązowy medal wywalczyła natomiast wspólnie z Natalią Pecyną z Bydgoszczy w klasyfikacji drużynowej. Triumfowały Niemki przed Czeszkami.

Magdy Kuzy to już utytułowana zawodniczka, ale ogromną niespodziankę sprawił 20-letni Jana Kita z Koła PZW w Brodach, który debiutował na zawodach tej rangi. Startując w dwóch tylko konkurencjach wykazał się perfekcyjnym przygotowaniem, zdobywając złoto w skishu multi (w finale 95 pkt z najlepszym czasem) przed Szwajcarem Markusem Klauslerem i Niemcem Janem Neumannem oraz srebro w odległości multi (106, 20 m) za rekordzistą świata Anglikiem Colinem Howlettem (108,10 m), a przed Szwedem Olą Ericsonem (104,30 m).

Ostatni medal dla sportowców z naszego regionu - srebro w klasyfikacji drużynowej zdobył senior Jacek Kuza wspólnie z Włodzimierzem Targoszem z Poznania, Markiem Nogą z Katowic i Pawłem Stopą z Zamościa. Nasza drużyna ustąpiła Czechom zaledwie o 9,5 pkt, a pokonała Niemców o 12 pkt. Jacek Kuza w łącznej klasyfikacji mistrzostw zajął IX miejsce.