Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wejście na taras widokowy w Górach Pieprzowych w Sandomierzu już z biletem wstępu. Ile trzeba zapłacić?

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Wstępu na taras widokowy Gór Pieprzowych, jednej z największych atrakcji przyrodniczych Sandomierza i regionu jest już płatny.
Wstępu na taras widokowy Gór Pieprzowych, jednej z największych atrakcji przyrodniczych Sandomierza i regionu jest już płatny. K. Tajs
Pięć złotych kosztuje bilet wstępu na taras widokowy Gór Pieprzowych, jednej z największych atrakcji przyrodniczych Sandomierza i regionu. Wprowadzenie opłaty to następstwo powołania Wspólnoty Gruntowej Wsi Kamień Łukawski Gór Pieprzowych i Kamień Plebański Gór Pieprzowych, których udziałowcy odwołując się do ukazu carskiego z 1863 roku, przejęli część gruntów.

- Wprowadzenie opłaty to bardzo dobra decyzja, bo w końcu nie musimy się prosić o pieniądze na zakup lin lub worków do sprzątania - mówi Mirosław Dziarek, jeden z inicjatorów wprowadzenia opłat.      

Część terenu Rezerwatu Góry Pieprzowe stał się gruntami prywatnymi i należy już do dwóch spółek - wspólnot gruntowych, po tym, jak 22 mieszkańców, odwołując się do ukazu carskiego z 1863 roku powołało wspólnotę gruntową. To spółka Wspólnota Gruntowa Wsi Kamień Łukawski Gór Pieprzowych w gminie Dwikozy, gdzie prezesem jest Mirosław Dziarek. Analogiczna wspólnota została powołana w Sandomierzu. Jej nazwa brzmi Wspólnota Gruntowa Kamień Plebański Góry Pieprzowe, a funkcję prezesa pełni Marek Strugała, sandomierski radny.

Zobaczcie galerię zdjęć z Gór Pieprzowych

Mirosław Dziarek, to także radny gminy Dwikozy oraz sołtys wsi Kamień Łukawski. Przypomina on, że starania o przejęcie terenu Gór Pieprzowych w administrowanie rozpoczęło się już w 2016 roku. To właśnie wtedy został zaproszony na szkolenie do Annopola, gdzie rozmawiano o wspólnotach gruntowych. - Wtedy też dowiedziałem się, że jeśli do końca 2016 roku prawni spadkobiercy nie zgłoszą się do starosty, to grunty te, pierwszego stycznia 2017 roku przejdą na własność Skarbu Państwa - przypomina Mirosław Dziarek. - Myśmy wykorzystali ten moment. Zwołałem zebranie wiejskie i rdzenni mieszkańcy potwierdzili, że mieszkają tam od zawsze, ziemia była ich dziadków, a dowodem na to ukaz carski.

Jedną z pierwszych decyzji podjętych przez udziałowców Wspólnoty Gruntowej Wsi Kamień Łukawski Gór Pieprzowych było zamontowanie tablic z informacją o tym, że część szlaku czerwonego prowadzącego na taras widokowy należy do wspólnoty z Kamienia Łukawskiego. Ponadto przy wejściu na taras widokowy zamontowano tablice informacyjne i postawiono budkę - kasę, w której pobierane są opłaty za wejście na taras widokowy przy Rezerwacie Góry Pieprzowe. Nowi administratorzy terenu zdecydowali, że osoby wchodzące na taras kupią bilet wstępu za 5 złotych. Z opłat zwolnione są dzieci i młodzież. - Opłaty są pobierane od 16 czerwca, od święta Bożego Ciała - wyjaśnia Mirosław Dziarek. - Mieszkańcy gminy Dwikozy nie płacą. Jeśli ktoś powie, że jest mieszkańcem gminy Dwikozy, my żadnych restrykcji w tym temacie nie robimy. Wpuszczamy na słowo. Opłaty pobieramy tylko za wejście na taras widokowy, który nie leży w obrębie rezerwatu. Jest to działka prywatna.

Informacje tabliczki o właścicielu terenu można zobaczyć także czerwonym szlaku. - Są to tabliczki z informacją mówiącą o tym, że jeśli ktoś chce skorzystać z wejścia na teren wspólnoty, nikt nie będzie pobierał od niego opłat na dole - dodaje Mirosław Dziarek. - Jeśli chce wejść z dołu i pobiesiadować na tarasie widokowym, to tam obowiązuje oplata. Za przejście czerwonym szlakiem oczywiście opłat nie pobieramy.

Opłaty za wejście na taras pobierane są codziennie przez udziałowców Wspólnota Gruntowa Wsi Kamień Łukawski Gór Pieprzowych. - Jestem przekonany, że wprowadzenie opłaty za wejście na taras widokowy to bardzo słuszna decyzja - przekonuje Mirosław Dziarek. - To pokazuje obraz, że nikt z przyjezdnych nie ma problemu z zapłaceniem pięciu złotych. Pierwsze zarobione pieniądze przeznaczyliśmy na dalsze olinowanie szlaku. Kupiliśmy już 250 metrów sznura i wymieniamy zniszczone olinowanie. W pierwszej kolejności będziemy zabezpieczać bezpieczeństwo szlaku. Nie są to duże pieniądze, ale chcemy poprawić infrastrukturę i organizować sprzątanie. Może zbudujemy kiedyś jeszcze jedną wiatę. Dziś uczymy się tego wszystkiego. Pragniemy znaleźć dobre rozwiązanie, które pomogłoby w rozwoju tego terenu. Kupując bilety wstępu sami turyści przyczyniają się do rozwoju infrastruktury.

Wspólnota Gruntowa Wsi Kamień Łukawski Gór Pieprzowych uruchomiła także bezpłatny parking w okolicy boiska. - Mogą tam parkować samochody osobowe oraz autobusy, dla których przygotowaliśmy dwa specjalne miejsca - zaprasza Mirosław Dziarek. - Dojeżdża tam transport miejski. Z parku na taras widokowy jest około 400 metrów. Prowadzi asfaltowa droga z chodnikiem. Niestety większość osób woli parkować bezpośrednio przed tarasem i płacić. A szkoda, bo taki spacer to super sprawa.
Bilety wstępu za wejście na taras widokowy będzie pobierany do 15 października. Później wejście na taras będzie bezpłatne.

Zobaczcie galerię zdjęć z Gór Pieprzowych

O planach wprowadzenia biletów wstępu w Góry Pieprzowe pisaliśmy:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie