Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wernisaż wystawy „Od Wyszehradu do Wyszehradu” w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu

Klaudia Tajs
plakat
Dyrektor Instytutu Słowackiego w Warszawie Adrián Kromka Dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu Dominik Kacper Płaza Dyrektor Polskiej Akademii Nauk Archiwum w Warszawie Hanna Krajewska zapraszają na otwarcie wystawy OD WYSZEHRADU DO WYSZEHRADU. Wernisaż odbędzie się we wtorek, 21 maja o godzinie 16 w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, ul. Zamkowa 12.

Wystawa organizowana jest z okazji przewodnictwa Republiki Słowackiej w Grupie Wyszehradzkiej pod patronatem Ambasadora Republiki Słowackiej JE Dušana Krištofíka, Ambasadora Republiki Czeskiej JE Ivana Jestřába, Konsul Generalnej Węgier w Krakowie Adrienny Kӧrmendy.

Ekspozycja „Od Wyszehradu do Wyszehradu” jest wspólnym, zainicjowanym w 2013 r., dziełem Grupy Wyszehradzkiej archiwów . Rolę wiodącą w tym przedsięwzięciu odegrało Polskie Towarzystwo Archiwalne (w tym jego prezes dr hab. Hanna Krajewska) przy wsparciu Polskiej Akademii Nauk. Wystawa została otwarta w połowie lutego 2016 r., wpisując się tym samym w ubiegłoroczne obchody 25. rocznicy zapoczątkowania współpracy Państw Wyszehradzkich . W związku z przejęciem przez Polskę w lipcu 2016 r. przewodniczenia Grupie Wyszehradzkiej, wystawa stała się zarazem istotnym elementem wzbogacającym program polskiej prezydencji Grupy.

Wystawa jest próbą skrótowego zobrazowania rozwoju stosunków politycznych, handlowych i kulturalnych między państwami tworzącymi dzisiejszą Grupę Wyszehradzką, począwszy od średniowiecznych zjazdów władców Polski (Kazimierza Wielkiego), Czech (Jana Luksemburczyka) i Węgier (Karola Andegaweńskiego) w Wyszehradzie w 1335 r. i 1338/1339 r., a skończywszy na współczesnym spotkaniu prezydentów Polski (Lecha Wałęsy) i Czechosłowacji (Václava Havla) oraz premiera Węgier (Józsefa Antalla) w Wyszehradzie, w lutym 1991 r., na którym podpisana została Deklaracja o współpracy Rzeczypospolitej Polskiej, Czeskiej i Słowackiej Republiki Federacyjnej i Repubna światowa, opór wobec władzy komunistycznej po 1945 r., czy też przełomowy rok 1989.

ZOBACZ TAKŻE: Flesz – pszczoły wymierają grozi nam głód
v1">
Źródło: vivi24

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie