Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wernisaż wystawy poświęconej historii teatru w Starachowicach z koncertem (zdjęcia)

M.K.
Wystawę poświęconą historii teatru w Starachowicach można oglądać w Muzeum Przyrody i Techniki.
Wystawę poświęconą historii teatru w Starachowicach można oglądać w Muzeum Przyrody i Techniki. Monika Nosowicz-Kaczorowska
Wystawę fotografii i pamiątek związanych z historią teatru amatorskiego w mieście otworzono w piątek w Starachowicach. Ma być to kolejna stała ekspozycja w Muzeum Przyrody i Techniki.
Wernisaż wystawy "Zapomniane negatywy"

Wernisaż wystawy "Zapomniane negatywy" w Starachowicach

Wystawa nosi nazwę "Zapomniane negatywy", która trafnie oddaje historię prezentowanych 137 fotografii. Zdjęcia zrobił fotograf Stanisław Lipka, który w latach 50-tych zeszłego wieku mieszkał w Starachowicach. Należał wtedy do koła fotograficznego przy Zakładowym Domu Kultury. Dokumentował spektakle, które aktorzy amatorzy wystawiali na scenie domu kultury. Po śmierci autora zdjęć negatywy ofiarował Muzeum Przyrody i Techniki syn autora Wiesław Lipka, który poprosił, żeby przywrócić te prace przestrzeni publicznej. Pracownicy Muzeum Przyrody i Techniki wywołali zdjęcia, dotarli do osób, które występowały na starachowickiej scenie, zdobyli rekwizyty z niektórych przedstawień, odszukali recenzje z występów w ówczesnej gazecie. Tak powstała wystawa "Zapomniane negatywy".

Na otwarcie wystawy przyszli aktorzy grający w Teatrze Amatorskim działającym przy Zakładowym Domu Kultury: Henryka Zalewska, Elżbieta Kaźmierczak, Genowefa Jedynak, Ewa Markowska, Ewa Ambroży, Anna Pocheć i Jerzy Kopeć. Specjalnie przyjechali Małgorzata i Tadeusz Włoczkowscy, instruktorzy, którzy pracowali przy choreografii układów tane4cznych dla zespołu Starachowianie, występującego obecnie pod nazwą Teatr Muzyczny nad Kamienną. Był też syn autora fotografii Wiesław Lipko z rodziną, byli starachowiccy fotograficy, ludzie związani z kulturą, przedstawiciele władz powiatowych ze starostą Dariuszem Dąbrowskim na czele.

Najpierw głos zabrała Wioletta Sobieraj, wicedyrektor muzeum i kurator wystawy. Mówiła o tradycjach teatralnych w Starachowicach, których początki wyznaczają spektakle dawane w Wierzbniku pod koniec XIX wieku przez Bractwo świętej Barbary. W latach 30-stych z braku profesjonalnej sceny spektakle wystawiano w szopie remizy strażackiej, po wojnie przy Zakładowym Domu Kultury powstał Teatr Amatorski, później tradycje podtrzymywała druhna Miłka Mazurkiewicz i 111 Artystyczna Drużyna Harcerska. Dziś spadkobiercami teatralnych tradycji są członkowie Teatru Muzycznego nad Kamienną, który do 1991 roku nazywał się Starachowianie. Przy Starachowickim Centrum Kultury działa też Teatr Amatorski TEAM, który tworzą aktorzy amatorzy w różnym wieku.

Krótko mówił też Wiesław Lipko, a czasy świetności Teatru Amatorskiego wspominały Elżbieta Kaźmierczak i Ewa Markowska.

Zanim zebrani przeszli do części hali, w której umieszczono wystawę, wystąpił przed nimi Teatr Muzyczny nad Kamienną. Aktorzy amatorzy zagrali, zaśpiewali i zatańczyli, przypominając najbardziej znane utwory biesiadne z różnych krajów Starego Kontynentu. Na zakończenie występu artyści dostali kwiaty. Kwiatami uhonorowano też Małgorzatę i Tadeusza Włoczkowskich, Wiesława Lipkę oraz aktorów z Teatru Amatorskiego.

Wystawę będzie można oglądać do 31 maja. Muzealnicy podkreślają, że chętnie przyjmą inne pamiątki związane z historią teatru w mieście.

.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STARACHOWICKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie