Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wesele jak sprzed stu lat i mnóstwo zabawy podczas pikniku w Jastrzębi. Zobaczcie zdjęcia

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Członkowie zespołu "Sorbin" przedstawili obrzędy dawnego wesela na świętokrzyskiej wsi. Więcej na kolejnych zdjęciach
Członkowie zespołu "Sorbin" przedstawili obrzędy dawnego wesela na świętokrzyskiej wsi. Więcej na kolejnych zdjęciach
W niedzielę 19 czerwca w Jastrzębi w gminie Bliżyn odbyła się ciekawa impreza, jej głównym punktem było widowisko, przedstawiające obrzędy dawnego wesela. Uczestnicy świetnie się bawili. Zobaczcie zdjęcia.

19 czerwca w Jastrzębi w gminie Bliżyn odbyło się spotkanie pod hasłem „Powrót do tradycji i kultury”, zorganizowane przez Stowarzyszenie „Jastrzębia pod Świnią Górą”. Jego uczestników, w tym artystów, powitała prezes Monika Łukomska. Wśród gości byli wicestarosta Anna Leżańska, wójt gminy Mariusz Walachnia, przewodniczący rady gminy Jacek Krzepkowski, radni oraz sołtys Rędocina Wiesław Kwapisz.

Na początku imprezy Zespół Pieśni i Tańca „Sorbin” oraz dzieci z tej wsi i okolicy zaprezentowali widowisko obrzędowe „Dawne Wesele”. Pomysłodawcą widowiska była Halina Fidor, reżyserem - Adam Młodawski, znany muzyk ludowy i znawca świętokrzyskiego folkloru. Jak wyglądało wesele na świętokrzyskiej wsi sto lat temu? Etnograf Stanisław Suchorowski w okresie międzywojennym spisał ówczesne pieśni i obrzędy, z tego materiału skorzystał Adam Młodawski.

Widzowie mogli zobaczyć stare zwyczaje, między innymi, jak panna młoda toczy bochen chleba wokół stołu i całuje cztery jego rogi, a następnie kroi chleb i podaje kromki gościom weselnym. Obejrzeć oczepiny (starsze kobiety i druhny sadzały młodą na stołku, pan młody zębami musiał wyciągnąć z weselnego czepca cztery szpilki i wypluć je w czterech rogach izby. Pannie młodej zdjęto ozdobne nakrycie głowy, obcięto warkocz, po czym założono biały czepek, który potem zastąpiła chusta). Później dosiadał się pan młody, na stoliku kładziono pusty talerz i zaczęli podchodzić goście - każdemu młody nalewał kieliszek gorzałki, w zamian pod talerz kładziono pieniądze "na czepiec". Ostatnim obrzędem było "kupowanie panny młodej". Widowisku towarzyszyły liczne śpiewy i tańce.

Blok artystyczny i konkursowy poprowadziła Marzanna Godlewska. Doskonale bawiono się przy występach Tomasza Miernika „Miary”, a „Wiecznie Młody” Ryszard Wrona zaśpiewał specjalnie napisaną na tę okoliczność piosenkę.

Wydarzenie zorganizowano dzięki wsparciu Lokalnej Grupy Działania „U Źródeł".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie