MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Weto dla pomostówek. I co dalej?

Anna Niedzielska
Jakie  plany ma rząd w sprawie reformy ustawy emerytalnej?
Jakie plany ma rząd w sprawie reformy ustawy emerytalnej?
Co, dla zainteresowanych, oznacza prezydencki sprzeciw wobec ustawy o emeryturach pomostowych?

Blisko 750 tysięcy osób odetchnęło z ulgą. Nie stracą możliwości skorzystania z wcześniejszej emerytury, bo prezydent zawetował ustawę o emeryturach pomostowych.

Obecnie kobieta mająca 55 lat i mężczyzna po 60-tce, jeśli przepracowali wymagany czas, mogą skorzystać z wcześniejszej emerytury. Zgodnie z założeniami ustawy o emeryturach pomostowych od stycznia na liście uprawnionych do tego przywileju miało pozostać już tylko kilkadziesiąt zawodów w szczególnych warunkach, o szczególnym charakterze.

PREZYDENCKIE WETO

Wcześniejsze emerytury pomostowe przysługiwałyby osobom urodzonym po 1 stycznia 1948 roku, które do 1 stycznia 1999 roku przepracowały co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach lub wykonywały przez taki czas pracę o szczególnym charakterze. Mogły też wykonywać takie prace po 31 grudnia 2008 roku, ale już na warunkach określonych w nowej ustawie. A ta zmniejszała ilość uprzywilejowanych zawodów do jednej czwartej.
Ustawa pomostowa zakłada bowiem, że na emeryturę pomostową będzie można przejść na 5 lat (w niektórych przypadkach na 10 lat) przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Czyli w wieku 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat - mężczyzn. Warunkiem ma być też odpowiedni staż ubezpieczeniowy (kobiety - 20 lat, mężczyźni - 25 lat).

Po zatwierdzeniu ustawy przez Sejm i Senat organizacje związkowe zaapelowały do Lecha Kaczyńskiego o zawetowanie przepisów. Prezydent zgłosił weto.

CO DALEJ?

Obowiązująca ustawa o rentach i emeryturach z funduszu świadczeń społecznych jest ważna do końca 2008 roku. Jeżeli więc weto będzie skuteczne to od 2009 roku nie będzie przepisów stanowiących podstawę do wcześniejszego odejścia na emeryturę. Od stycznia wcześniejsze emerytury miały bowiem zostać zastąpione pomostowymi.

Jednak każdy kto do końca 2008 roku spełni warunki uprawniające go do złożenia wniosku o wcześniejszą emeryturę, będzie mógł o nią wystąpić w dowolnej chwili, aż do ukończenia wieku dającego mu prawo do zwykłej emerytury. Prezydent zapowiedział, że chce przedłużyć ważność obecnych przepisów o rok. Wówczas luka prawna może potrwać od wydania do uprawomocnienia się stosownego rozporządzenia. A większość osób i tak będzie czekała ze złożeniem wniosku o świadczenie do przełomu marca i kwietnia 2009 roku, bo wówczas - po waloryzacji - wzrośnie podstawa wymiaru emerytury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie