Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Węzeł Żelazna w Kielcacj wybudują za co najmniej 100 milionów

Jarosław SKRZYDŁO
Tak będzie wyglądał fragment węzła Żelazna w Kielcach.
Tak będzie wyglądał fragment węzła Żelazna w Kielcach.
Dokładnie 99 milionów złotych - to najniższa kwota, za którą można wybudować węzeł Żelazna w Kielcach, czyli dwupasmówkę od dworca kolejowego do węzła Skrzetle. Ta gigantyczna inwestycja w centrum miasta ma się rozpocząć w tym roku.

We wtorek w Miejskim Zarządzie Dróg w Kielcach dokonano otwarcia ofert cenowych, które złożyły firmy i konsorcja zainteresowane budową węzła Żelazna. Do drugiego etapu przetargu zakwalifikowało się dziewięć podmiotów, jednak tylko cztery z nich przedstawiły swoje ceny wyrażając w ten sposób ostatecznie gotowość do realizacji inwestycji.

Cztery oferty

Najkorzystniejszą cenowo ofertę złożyło konsorcjum firm Mota Engil i Kieleckiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych. Opiewa ona na 99 milionów złotych. Za 113 milionów węzeł jest w stanie wybudować firma Skanska. Niemal 115 milionów to propozycja przedłożona przez firmę Strabag. Najdroższą ofertę zaprezentowało konsorcjum firm: Trakt, Fart i Polbit Mosty. Zamknęła się ona w kwocie 119 milionów złotych.

Zbigniew Czekaj, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach: - Przed nami etap szczegółowego i skrupulatnego sprawdzenia złożonych ofert. Musimy dokładnie sprawdzić dokumentację. Powinno to potrwać ponad miesiąc, następnie wyłonimy zwycięzcę przetargu, czyli wykonawcę inwestycji.

Prawidłowość przeprowadzonego postępowania przetargowego zgodnie z procedurą będzie musiał jeszcze skontrolować Urząd Zamówień Publicznych. Potem wykonawca będzie mógł wejść na plac budowy. Zgodnie z harmonogramem ma to nastąpić jeszcze w tym roku.

Niecałe 100 milionów to mało

Budowa węzła Żelazna współfinansowana jest z funduszy unijnych w ramach Programu Rozwój Polski Wschodniej. Budowa węzła to część projektu miasta Kielce o nazwie "Rozwój systemu komunikacji publicznej w Kieleckim Obszarze Metropolitalnym". Oprócz budowy węzła zakłada on także zakup autobusów komunikacji miejskiej, rozbudowę dróg w okolicach Targów Kielce i budowę zatok autobusowych. Wartość całego projektu to aż 242 miliony złotych, z czego maksymalna wartość dofinansowania z Unii Europejskiej - prawie 200 milionów. W tym kontekście kwoty, jakie wykonawcy zaproponowali za budowę węzła należy uznać za atrakcyjne.

Dwupasmówka w centrum. Rondo po nowemu

Budowa przedłużenia ulicy Żelaznej to najbardziej oczekiwania inwestycja drogowa w Kielcach. Nowa, dwupasmowa trasa połączy ulicę Żelazną z węzłem Skrzele. Powstanie nowe, dwupoziomowe skrzyżowanie z ulicą 1 Maja. Kompleksowo zostanie przebudowana także ulica Czarnowska. Nie niej odbywał się będzie ruch lokalny, bo dojazd tą drogą do ronda Herlinga - Grudzińskiego będą miały jedynie autobusy komunikacji miejskiej. Samo rondo też zostanie gruntownie zmodernizowane, między innymi zostaną pod nim wybudowane podziemne przejścia dla pieszych. Ulica 1 Maja na odcinku od ronda do wiaduktu, który zostanie znacznie skrócony, będzie także drogą dwu-pasmową. Budowa potrwa 26 miesięcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie