MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiatraczek zakręci się po raz 40! W niedzielę w Kielcach początek Festiwalu Harcerskiego - wspaniałe koncerty niemal codziennie. Zobacz program

Lidia CICHOCKA [email protected]
Na scenie w amfiteatrze jeszcze pusto, ale już w piątek próby a w niedzielę koncert Gospodarze Gościom, który reżyseruje i na który zaprasza Arkadiusz Szostak.
Na scenie w amfiteatrze jeszcze pusto, ale już w piątek próby a w niedzielę koncert Gospodarze Gościom, który reżyseruje i na który zaprasza Arkadiusz Szostak. Aleksander Piekarski
Już 14 lipca rozpocznie się w Kielcach jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej. W niedzielę koncert "Gospodarze - gościom", w poniedziałek korowód, potem koncerty niemal codziennie.

Kilkanaście najbliższych lipcowych dni będzie wypełnionych tańcem, piosenką i zabawą. - Do Kielc przyjedzie blisko 2 tysiące uczestników by na warsztatach doskonalić swe umiejętności, kielczanie będą mogli podziwiać ich na koncertach odbywających się w różnych punktach miasta - zapowiada komendantka harcmistrz Elżbieta Kubiec.

- Najlepsi zostaną nagrodzeni Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi "Jodłami" - dodaje.

GOSPODARZE GOŚCIOM

Tradycyjne rozpoczęcie Festiwalu, w którym młodzi artyści z województwa świętokrzyskiego witają gości - swoich rówieśników z kraju i z zagranicy, jak również każdego, kto pojawi się w ten dzień na Amfiteatrze Kadzielnia, to koncert Gospodarze - Gościom. Jego reżyserem jest Arkadiusz Szostak junior. Na scenie zaprezentuje się ponad 30 zespołów tanecznych, wokalnych, wokalno - instrumentalnych z regionu, a także soliści. Dla większości z nich występ na deskach festiwalowej sceny nie będzie nowością, choć jest kilkoro debiutantów. - Zespoły są bardzo różnorodne - jedne specjalizują się w nowoczesnych układach tanecznych, inne prezentują folklor, wystąpią zespoły mażoretkowe, jak również utalentowani soliści - mówi Arkadiusz Szostak, reżyser koncertu.
Choreografię przygotowuje Tomasz Rowiński, który razem z instruktorem Krystianem Suchenią, w formie warsztatów prowadzi te przygotowania. Koncert w niedzielę 14 lipca, o godzinie 20, wstęp jest bezpłatny.

KONCERT JUBILEUSZOWY

Festiwal przeżywa swój jubileusz - "Wiatraczek" kręci się już po raz czterdziesty, dlatego oprócz odbywających się, jak co roku, koncertów przygotowano Koncert Jubileuszowy. Będzie to czas na wspomnienia, ale i zabawę, wystąpią artyści związani z Festiwalem, laureaci z wielu poprzednich edycji, nie zabraknie miejsca na elementy harcerskie. Kto będzie gwiazdą i kto oprócz artystów pojawi się na scenie? Wszystkiego dowiedzieć się będzie można już w sobotę 20 lipca, od godziny 20 na Kadzielni. Reżyseruje Anatol Kocyłowski, ten sam, który reżyserował koncert na 30-lecie. Wstęp bezpłatny.

KONCERT GALOWY LAUREATÓW

Kadzielnia po raz trzeci na Festiwalu zaprosi publiczność i artystów na niezwykły koncert - tym razem będzie to koncert młodych wykonawców, którzy zdobyli najwyższe wyróżnienia. Kto zawiezie do domu brązową, srebrną, czy nawet złotą Jodłę? Z jakich zakątków świata przyjechali do nas goście? I co dla nas przygotowali? Tego dowiecie się w sobotę 27 lipca, początek o godzinie 18.30. Wstęp oczywiście bezpłatny.

NA RYNKU

Festiwal kojarzy się głównie z wielkimi plenerowymi koncertami jednak festiwalowe wydarzenia odbywać się będą także w innych punktach miasta. W poniedziałek 15 lipca o godzinie 16 na Rynek wkroczy barwny Korowód, składający się z uczestników Festiwalu. Następnie, już na Rynku trwał będzie Jarmark Festiwalowy oraz Konkurs na Piosenkę Harcerską. Wszystko zakończy się około godziny 17.30.
Młodzi artyści zagrają na Rynku kilka koncertów: w środę 17 lipca o godzinie 16 zaprezentują się zespoły, biorące udział w przeglądzie. Kolejne tego typu koncerty, prezentujące dorobek grup tanecznych, wokalnych, wokalno-instrumentalnych oraz solistów, odbywać się będą na Rynku jeszcze 18, 23 i 24 lipca, zawsze w godzinach 16-17.30.

19 lipca odbędzie się wyjątkowy koncert pod tytułem "Świat Folkloru". Obecni na festiwalu goście z zagranicy, a także gospodarze z województwa świętokrzyskiego pokażą, jak piękna i różnorodna jest kultura ludowa. Koncert rozpocznie się o godzinie 20.

21 lipca czekamy na wszystkich, którzy lubią harcerski repertuar - będzie można go wykonywać osobiście, wraz z prowadzącymi wspólny śpiew wykonawcami, w ramach wydarzenia "Z piosenką harcerską za pan brat", od 16 do 17.30.

NA PLACU ARTYSTÓW I WZGÓRZU ZAMKOWYM

Na Placu Artystów w dniach 17, 19, 22 lipca odbywać się będą "Dni Wiatraczka" organizowane we współpracy z kieleckim Instytutem Designu. W tych dniach prowadzone będą otwarte warsztaty artystyczne, a także konkurs, w ramach którego będzie można stworzyć własny wiatraczek - rozstrzygnięcie konkursu DESIGN SIĘ KRĘCI 24 lipca, o godzinie 10 na Placu Artystów.
22 lipca na Wzgórzu Zamkowym odbędzie się otwarte dla wszystkich harcerskie ognisko - nie zabraknie wspólnego śpiewu, zabawy, a także gawędy i harcerskiego kręgu. Zapraszamy wszystkie zuchy, harcerzy, instruktorów i sympatyków ruchu harcerskiego!

MUZOFANI I BICIE REKORDU

W tym roku, za sprawą Grupy Edukacyjnej, która jest wydawcą podręczników MAC Edukacja, w sobotę, 20 lipca, na kieleckim Rynku odbędzie się konkurs wokalny "Odjechani Muzofani". Mogą w nim brać udział soliści do 15 roku życia oraz rodziny, nagrody to atrakcyjne wycieczki.

- Na stronie www.mac.pl znajdują się podkłady muzyczne, dzięki czemu każdy ma szansę przygotować się do występu -mówi Dariusz Dąbek, rzecznik prasowy Grupy Edukacyjnej. - W sobotę, 20 lipca, na scenie przed kieleckim Ratuszem odbędzie się konkurs a równolegle rodzice otrzymają porady na temat właściwego ukierunkowania dziecka, tak by mogło rozwijać swój talent muzyczny lub wokalny. Organizatorzy akcji stworzyli specjalne bezpłatne broszury informacyjne dla rodziców. Znajdują się w nich wskazówki dotyczące rozwoju muzycznego dziecka, a także adresy placówek kulturalnych, które prowadzą zajęcia muzyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkurs "Odjechani Muzofani" poprzedzi próba ustanowienia rekordu we wspólnym odgrywaniu utworu Anny Jantar "Tyle słońca w całym mieście". - Grać będziemy "na byle czym", więc mile widziane będą garnki, miski czy inne przedmioty, jakie podpowie wyobraźnia. Poza tym chcemy nakłonić do grania i śpiewania całe rodziny oraz zwrócić uwagę opiekunów na fakt, że zaniedbany talent dziecka bez odpowiedniej pielęgnacji zanika - dodaje Dariusz Dąbek, rzecznik prasowy Grupy Edukacyjnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie