Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieczornica z okazji Święta Niepodległości przyciągnęła do „ekonomika” tłumy

Adam Ligiecki
Już po raz dziewiąty Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 zaprosił nas na Wieczór z Pieśnią i Poezją Patriotyczną. Wtorkowa impreza, zorganizowana z okazji Narodowego Dnia Niepodległości, przyciągnęła tłumy słuchaczy.

- Co roku, w listopadzie, czcimy jedno z najważniejszych wydarzeń w naszej historii. Odzyskanie niepodległości. Nasze wspólne śpiewanie to hołd dla tych, którzy walczyli o niepodległość Polski - te słowa rozpoczęły wieczornicę w popularnym „ekonomiku”.
Mają Orła Legionów

W miejscu szczególnym. Buski „ekonomik” mieści się w byłym Domu Strzelca. Na frontonie budynku rozpościera dumnie skrzydła Orzeł Legionów z lat międzywojennych.
O historii i tradycjach patriotycznych mówił, otwierając imprezę - w wigilię Święta Niepodległości - dyrektor szkoły Andrzej Bilewski. Powitał także zaproszonych gości. Miejsca w pierwszym rzędzie zajęli żołnierze kombatanci spod znaku Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich. Na wieczornicę przybyli też liderzy lokalnych samorządów - ze starostą Jerzym Kolarzem i burmistrzem Waldemarem Sikorą, proboszczowie trzech buskich parafii - księża Marek Podyma, Tadeusz Szlachta i Marian Janik, pedagodzy, przyjaciele szkoły, kuracjusze i mieszkańcy.

Impreza odbyła się w wypełnionej po brzegi starej sali gimnastycznej „ekonomika”. Ci, dla których zabrakło miejsc, musieli zadowolić się... dostawkami w korytarzu.

Na patriotyczną nutę

Na scenie „pierwsze skrzypce” grał ponad 100-osobowy chór. Śpiewał pieśni i piosenki powstałe w okopach, na froncie, w marszu. Były też wiersze, fragmenty prozy - tworzące część naszej narodowej świadomości i narodowej kultury.

Na początek - „Niepodległość”; wyśpiewana przez Izę Olszewską ze wsparciem chóru. Potem klasyki: „Bartoszu, Bartoszu”, „Hej, hej, ułani”, „Jak to na wojence ładnie” i inne pieśni ojczyźniane, przeplatane wierszami.

Publiczność była w komfortowej sytuacji. Nawet nie znając słów, można było śpiewać razem z wykonawcami, bo teksty wyświetlano na zawieszonym pod sufitem telebimie.
Na wspólne śpiewanie widzowie długo nie dali się namawiać. Tym bardziej, że w repertuarze koncertu znalazły się takie szlagiery, jak: „Rozkwitały pąki białych róż”, „O mój rozmarynie” czy kultowa „Pierwsza Brygada”.

„Ekonomik” ma 50 lat!
Wtorkowa wieczornica miała szczególny charakter. Czciliśmy 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także jubileusz 50-lecia buskiego „ekonomika”. Stąd hasło przewodnie imprezy: „Mnie ta ziemia od innych droższa...”. W programie znalazły się lokalne wątki, związane ze szkołą, historią Buska. Były też filmy, prezentacje multimedialne. Bardzo efektownie wypadł ognisty mazur , zatańczony przez uczniów w strojach „z epoki”.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 w Busku-Zdroju obchodzi 50-rocznicę istnienia. Jubileuszowe projekty prowadzone są od września, a wielką galę z okazji „pięćdziesiątki” zaplanowano na kwiecień 2016 roku. Jedną z atrakcji stanowi „kaspuła czasu”, którą „ekonomik” zamknie pierwsze pół wieku istnienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie