Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiejskie szkoły wcale nie są gorsze - mówi Marta Sawicka, laureatka Plebiscytu Edukacyjnego w powiecie skarżyskim

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Znamy laureatów Plebiscytu Edukacyjnego Echa Dnia. W powiecie skarżyskim w kategorii nauczycieli klas I - III zwyciężyła Marta Sawicka, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Goździe w gminie Łączna. Opowiedziała nam o swojej pracy.

Marta Sawicka 39 lat, jest mężatką, ma ośmioletniego syna Kacpra. Nauczyciel mianowany, w tym roku ma szansę na awans zawodowy. Pochodzi z Klonowa i choć mieszka w Starachowicach, jest mocno związana z rodzinną miejscowością. Studiowała na Akademii Świętokrzyskiej, na kierunku Zintegrowana Edukacja Wczesnoszkolna i Przedszkolna z podstawami logopedii, podyplomowo ukończyła studia z logopedii. Pracę zaczęła pod koniec studiów jako opiekun uczniów dojeżdżających do gimnazjum. W 2007 roku rozpoczęła pracę w przedszkolu samorządowym w Goździe. - Tam nauczyłam się, jak pracować z dziećmi na różnych etapach ich życia. Od trzech lat uczę w Szkole Podstawowej imienia Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego „Nurta” w Goździe - mówi Marta Sawicka.

Rozstania zawsze wzruszają

Od czasów szkoły średniej myślała o pracy w oświacie. - Wybór studiów pedagogicznych był właściwy. Uczenie jest moją pasją. To wspaniałe uczucie, kiedy najpierw opiekuje się małymi dziećmi w przedszkolu, a potem obserwuje, jak dojrzewają. Obecnie jestem wychowawcą klasy trzeciej. Niektóre z tych dzieci znam od trzeciego roku życia, gdy przyszły do przedszkola. Za kilka miesięcy przyjdzie się nam rozstać. To zawsze wzruszające momenty. Pracę nauczyciela trudno oddzielić od prywatnego życia - przyznaje laureatka naszego plebiscytu.

Wiejskie szkoły nie są gorsze

Czy nauka w wiejskiej szkole nie daje takich szans, jak w mieście? Pani Marta tak nie uważa. - Sama jestem absolwentką wiejskiej szkółki w Klonowie. W takich klasy są nieliczne, nauczyciel może poświęcić uczniowi więcej czasu, szybciej zobaczyć, że dziecko ma jakieś deficyty albo szczególne zdolności. Sądzę, że to od nauczyciela i jego umiejętności zaszczepiania pasji do nauki zależą szansę młodego człowieka w przyszłości. Ja na takich nauczycieli miałam szczęście trafić - przekonuje. Problemem może być za to wprowadzone z powodu epidemii nauczanie zdalne. - Trudno je porównać do zwykłej nauki w szkole. Brak kontaktu z rówieśnikami, rozmów, uczenia się życia przez doświadczenie negatywnie odbije się na dzieciach - uważa nauczycielka.

Nienormowany czas pracy

Nauczyciele często słyszą, że mają wymagania, a mało pracują. Do tego wakacje, ferie... Co na to Marta Sawicka? - Oczywiście, spotkałam się z takimi opiniami. Często zarzuca się nam, że jesteśmy uprzywilejowani, mamy mało obowiązków, za to wiele korzyści i wciąż narzekamy. Nauczyciele mają wpływ na życie dzieci, od tych w przedszkolach począwszy. To ważna praca, która powinna być lepiej wynagradzana. Dużo pracujemy w domu. Godziny spędzone przy tablicy to tylko część naszych obowiązków. Nasz czas pracy tak naprawdę jest nienormowany - wyjaśnia.

Pasje pani Marty

Jest wielką miłośniczką kotów. Uwielbia zwierzęta i aktywny wypoczynek. Wolny czas spędza na zwiedzaniu z synem okolic, coraz dalszych. Lubię czytać, ostatnio głównie literaturę historyczną. Gra też w szachy i udało się jej zachęcić do nich uczniów. Sprawia im to frajdę, grają nawet... na przerwach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie