Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Większe uprawnienia i diety z budżetu państwa dla sołtysów. Poseł Michał Cieślak o projekcie nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Świętokrzyski poseł z klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość oraz lider Porozumienia w regionie Michał Cieślak.
Świętokrzyski poseł z klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość oraz lider Porozumienia w regionie Michał Cieślak. Paweł Więcek
Większe uprawnienia i diety z budżetu państwa dla sołtysów. Świętokrzyski poseł z klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość oraz lider Porozumienia w regionie Michał Cieślak zaprezentował szczegóły projektu nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym.

O projekcie zmian w ustawie o samorządzie gminnych poseł opowiadał w środę na konferencji prasowej w Kielcach. - Chcielibyśmy zrównać przywileje sołtysów z przywilejami, jakie dzisiaj posiadają radni, czyli - po pierwsze - ustanowić stałą dietę dla sołtysów oraz między innymi nadać uprawnienia z zakresu składania interpelacji i zapytań. Sołtysi przejmują na swój obowiązek wiele czynności administracyjnych. Ta funkcja to najmniejsza komórka administracji państwowej, to jest taki najmniejszy urząd w państwie. Sołtysi odpowiadają za zbiór podatków i zbiór opłat śmieciowych. To właściwy moment, żeby upomnieć się właśnie o te możliwości, ponieważ cieszą się oni społecznym uznaniem. Powinno to znaleźć uzasadnienie w przepisach prawa - mówił Michał Cieślak.

Jak wyjaśniał, dzisiaj częściowo dieta dla sołtysów jest już wypłacana przez samorządy gminne, ale ze środków gminnych i w różnych wartościach. - Dieta, o której mówimy, będzie dopiero rozstrzygana w kontekście możliwości budżetowych, ale zakładamy, że mogłaby to być wartość 400 złotych miesięcznie. W Polsce mamy 41 tysięcy sołtysów. Z wyliczeń budżetowych wynika, iż byłyby to około 168 milionów złotych w skali roku. W sytuacji, w której taka dieta zostałaby przyznana sołtysom, to środki wypłacane przez samorządy na mocy uchwały rady gminy albo zwolniłyby się w gminach, albo byłyby również do dyspozycji w kontekście sołtysów czy też radnych gminnych - mówił Michał Cieślak.

Poseł odparł formułowane przez Polskie Stronnictwo Ludowe zarzuty, iż projekt ustawy jest próbą zaskarbienia sobie sympatii wsi przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego oraz jesiennymi wyborami do Sejmu i Senatu. - To ukłon w kierunku funkcji sołtysa. Że odbywa się to w tym czasie, jest to związane z pewnymi możliwościami budżetowymi i planowaniem na przyszłość. Można powiedzieć, że każdy okres, w którym zaproponowalibyśmy to rozwiązanie, można by przypisać czasowi przedwyborczemu - mówił Michał Cieślak.

- Ten projekt jest zrobiony po to, żeby sołtys miał lepszą operatywność i jakieś pieniądze. Żeby ta ustawa rzeczywiście przeszła, trzeba ją jeszcze pewnie dokładnie przeanalizować i dograć, żeby wszystko było dobrze - powiedział Feliks Januchta, prezes Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Kieleckiej.

Poseł Michał Cieślak dodał, iż projekt ustawy zostanie przedłożony Radzie Ministrów po przeprowadzeniu szerokich konsultacji z organizacjami zrzeszającymi sołtysów.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie