Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiele kontrowersyjnych uchwał na sesji Rady Miasta w Kielcach w czwartek, 17 lutego. Czy radni je podejmą? Oglądaj transmisję od godziny 9

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Przewodniczący Rady Miasta Kielce Jarosław Karyś
Przewodniczący Rady Miasta Kielce Jarosław Karyś
Podwyżka opłat za odbiór śmieci, referendum w sprawie odwołania prezydenta Kielc, przekazanie działki Wojskom Obrony Terytorialnej, uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który zablokuje zabudowę otoczenia Karczówki, to tylko część uchwał, które będą głosować radni. W każdej z tych spraw są podzieleni i wynik może być zaskoczeniem. Zdecydują też o przekazaniu dodatkowych pieniędzy na remonty dróg, w tej sprawie radni są zgodni, że fundusze są potrzebne. Na echodnia.eu oglądaj transmisję z sesji, początek o godzinie 9.

Więcej pieniędzy na remonty dróg w Kielcach

Radni zgodnie zauważyli, że potrzeba więcej pieniędzy na remonty rozpadających dróg w Kielcach i nie powinno być problemów z przegłosowaniem uchwały, która pozwoli przekazać dodatkowe 3 mln złotych na remonty dróg.

- Miasto uznało, że dotychczasowa kwota przekazana z budżetu na ten cel jest niewystarczająca, a zimowa aura i obecny stan dróg wyraźnie to potwierdził. Osobiście uważam, że w zakresie usuwania ubytków w jezdniach powinna zostać przeprowadzona odpowiednia ekspertyza, tak aby te pieniądze były wykorzystane w sposób najbardziej racjonalny. Potrzebne jest określenie rodzaju stosowanej nawierzchni i technologii oraz czy to mają być naprawy czy remonty. To ma być rewolucja w podejściu do utrzymania dróg – podkreślała wiceprzewodnicząca Katarzyna Czech-Kruczek .

Działki dla Wojsk Obrony Terytorialnej w Kielcach

Wśród projektów uchwał, którymi zajmą się radni znalazł się projekt sprawie przekazania na rzecz skarbu państwa w drodze darowizny nieruchomości przy ulicach Romualda Mielczarskiego i Tytusa Chałubińskiego, która potem trafi do Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Część radnych ma wątpliwości, czy miasto powinno przekazywać teren za darmo oraz centrum Kielc, blisko zabudowy mieszkaniowej to dobra lokalizacja dla wojska.

- To kolejna nieruchomość, którą miasto chce przekazać Wojskom Obrony Terytorialnej. Ta praktyka nie wiąże się ze stratą dla miasta, ponieważ w posiadaniu Skarbu Państwa jest wiele nieruchomości, które drogą darowizny mogą zostać przekazane na rzecz miasta i nie musi to odbywać się w tym samym czasie. Moim zdaniem jest to bardzo dobra decyzja i próby podważania jej zasadności nie powinny mieć miejsca - komentował przewodniczący Jarosław Karyś.

Czy Karczówka zostanie zabudowana?

Wiceprzewodnicząca Rada Miasta Joanna Winiarska dodała, że bardzo ważne dla mieszkańców całych Kielc, nie tylko Podkarczówki jest przegłosowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego południowe zbocze Karczówki, w rejonie ulicy Świętej Barbary”. Zatwierdzenie tego planu pozwoli powstrzymać niekontrolowaną zabudowę w tym obszarze i zachować zielone tereny. Radni są też podzielni w tej sprawie, część popiera starania mieszkańców, ale część stoi po stronie właścicieli działek, którzy chcą postawić domy na swoich działkach.

W czasie sesji swoje racje przedstawią zarówno mieszkańcy, jak i deweloperzy, a mieszkańcy zapowiedzieli protest na Rynku w czasie trwania obrad.

Kolejna ważna dla miasta uchwała ma określić standardy urbanistyczne przy zabudowie, która powstaje w ramach ustawy „lex deweloper”.
- Pozwoli ona na wyższą zabudowę niż 14 pięter a to ważne, gdyż mamy głód terenów budowlanych w Kielcach. Chcemy podzielić Kielce na trzy obszary – dodał przewodniczący Karyś. W części północnej miasta dopuścimy budynki o wysokości do 21 pięter, w centrum do 7 – tak jest obecnie, a w południowej części do 14 pięter. Nie będzie jednak tak, że każdy będzie mógł stawiać budynki o tej maksymalnej wysokości. Ostatecznie decyzja będzie należała do Rady Miasta.

W porządku obrad znalazł się po raz kolejny projekt uchwały o podwyżce opłat za odbiór śmieci z 14 do 19 złotych miesięcznie. Radni nie są jednomyślni w tej sprawie, mimo że stawka jest jedną z najniższych w Polsce. Może jednak nie dojść do głosowania, ponieważ projekt uchwały nie został zaopiniowany przez żadną komisję, choć może się to jeszcze zmienić.

Czy dojdzie w Kielcach do referendum ?

Po raz czwarty w porządku obrad znalazł się wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania prezydenta Kielc złożony przez Kluba Radnych Bezpartyjni i Niezależni, ponieważ Bogdan Wenta nie otrzymał wotum zaufania przez dwa kolejne lata. Wniosek nigdy nie był jeszcze głosowany. - Mijają 4 miesiące od zdjęcia go z obrad na wiosek radnych, wnioskodawca go nie wycofał więc miałem obowiązek ponownie go wprowadzić do porządku obrad – przyznał przewodniczący.

Wniosek jednak może być po raz piąty zdjęty z porządku obrad, ponieważ wystąpił o to Klub Radnych Projekt Wspólne Kielce i prawdopodobnie zostanie przegłosowany.

Przewodniczący przypomniał, że wniosek, jeśli zostanie zdjęty z porządku obrad 17 lutego to może być głosowany na kolejnych sesjach, ale tylko do czerwca, później referendum nie może być ogłoszone, ponieważ jest zbyt krótki czas do terminowych wyborów prezydenta.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie