Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka kasa dla Kół Gospodyń Wiejskich! Do rozdania jest 120 milionów złotych. Jak zdobyć pieniądze? Zobaczcie szczegóły

Paulina Baran
Paulina Baran
Od 25 marca 2024 roku Koła Gospodyń Wiejskich mogą składać wnioski o pomoc finansową. O zasadach i warunkach przyznania wsparcia mówiono w poniedziałek, 25 marca w siedzibie Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach. Zobaczcie kolejne zdjęcia z konferencji.
Od 25 marca 2024 roku Koła Gospodyń Wiejskich mogą składać wnioski o pomoc finansową. O zasadach i warunkach przyznania wsparcia mówiono w poniedziałek, 25 marca w siedzibie Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach. Zobaczcie kolejne zdjęcia z konferencji.
O zasadach i warunkach przyznania wsparcia dla Kół Gospodyń Wiejskich mówili w poniedziałek, 25 marca na konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach, dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego w Kielcach Piotr Żołądek oraz kierownik biura powiatowego w Sandomierzu – Agnieszka Nowakowska. Jak zdobyć pieniądze? Zobaczcie.

Wielka kasa dla Kół Gospodyń Wiejskich! Do rozdania jest 120 milionów złotych. Jak zdobyć pieniądze?

Od 25 marca 2024 roku Koła Gospodyń Wiejskich mogą składać wnioski o pomoc na realizację celów działalności kół określonych w ustawie o kołach gospodyń wiejskich.

- W naszym województwie mamy zarejestrowanych 883 Kół Gospodyń Wiejskich. W roku 2023 zwróciło się o pomoc finansową 826 kół na łączną kwotę blisko 7 milionów złotych - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Piotr Żołądek. W tym roku zamierzamy dotrzeć do tych kół, które mimo tego, że są zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich – to nie złożyły z rożnych przyczyn wniosku o pomoc. Mało tego - posiadamy informację, że na terenie województwa świętokrzyskiego są też koła, które nie są w naszym rejestrze i obecnie pracujemy nad sposobem przyciągnięcia ich do Agencji - dodaje dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego w Kielcach wyjaśniając, że najwięcej kół mamy w powiatach kieleckim i sandomierskim i to właśnie z tych powiatów spodziewa się najwięcej wniosków.

Wysokość wsparcia dla Kół Gospodyń Wiejskich jest zróżnicowana i wynosi:

  • 8 tysięcy złotych dla Kół Gospodyń Wiejskich liczących nie więcej niż 30 osób;
  • 9 tysięcy złotych dla kół liczących od 31 do 75 osób;
  • 10 tysięcy złotych dla kół, w których działa więcej niż 75 osób.

Na co można przeznaczyć pieniądze?

W ramach działalności statutowej członkowie Kół Gospodyń Wiejskich mogą przeznaczyć pieniądze z programu na:

  • działalność społeczno-wychowawczą i oświatowo-kulturalną w środowiskach wiejskich,
  • działalność na rzecz rozwoju obszarów wiejskich,
  • rozwój przedsiębiorczości kobiet,
  • inicjowanie działań na rzecz poprawy życia i pracy kobiet na wsi,
  • rozwijanie wiedzy na temat prowadzenia gospodarstw domowych,
  • rozwój kultury ludowej.

Nabór wniosków będzie trwał do 30 września 2024 roku, ale nie dłużej niż do wyczerpania środków przeznaczonych na realizację programu. Maksymalny limit wydatków z budżetu państwa przeznaczonych na pomoc finansową dla kół gospodyń wiejskich w 2024 roku będzie wynosić 120 milionów złotych.

W każdym biurze powiatowym Agencji można zwrócić się do pełnomocnika do spraw Kół Gospodyń Wiejskich, który jest swoistym opiekunem kół o dodatkowe informacje i wyjaśnienia. Wnioski o przyznanie pomocy finansowej dla kół gospodyń wiejskich należy składać do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na siedzibę koła, na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję. Wnioski można składać bezpośrednio w kancelarii biura powiatowego, przekazywać za pośrednictwem platformy ePUAP, usługi mObywatel na stronie gov.pl lub wysłać rejestrowaną przesyłką pocztową.

Wniosek o przyznanie pomocy finansowej dla koła gospodyń wiejskich może być złożony przez koło, które zostało wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich.

W poniedziałkowej konferencji prasowej udział wzięły również gospodynie z powiatu kieleckiego. Były przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich ze Skorzeszyc „Skorzeszanki”, Koła Gospodyń Wiejskich z Leszczyn „Leszczynianki”, Koła Gospodyń Wiejskich „Korale Radostowej” z Bęczkowa, Koła Gospodyń Wiejskich z Mniowa oraz Koło Gospodyń Wiejskich Dwikozy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie