Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka kasa dla szpitali w województwie świętokrzyskim [ZAPIS TRANSMISJI]

MAT
Aleksander Piekarski
W środę, 24 kwietnia w siedzibie Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach odbyła się konferencja prasowa poświęconą wzrostowi finansowania świętokrzyskiej służby zdrowia, wzrostowi wycen procedur medycznych i dodatkowym środkom finansowym, jakie otrzymają świętokrzyskie szpitale. Zapraszamy do oglądania zapisu transmisji.

Władze świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia poinformowały w środę, że na podstawie decyzji Ministra Zdrowia, do świętokrzyskiego oddziału trafią ponad 32 miliony złotych na zwiększenie wyceny świadczeń dla szpitali. Dotyczy to oddziałów chirurgii ogólnej i oddziałów chorób wewnętrznych. Które szpitale w województwie mogą liczyć na wsparcie? Ile ono może wynosić?

Najwięcej otrzymają ą szpitale o zasięgu wojewódzkim – szacunkowo po około 3 miliony złotych, a więc Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny imienia świętego Rafała w Czerwonej Górze. Szpitale powiatowe w naszym regionie mogą natomiast liczyć maksymalnie 2 miliony złotych, a mniejsze i średnie szpitale - do miliona złotych. - Rozbieżność kwot, które trafią do szpitali powiatowych i tych mniejszych jest znaczna, bo na to składa się między innymi na wartość niewykonanego ryczałtu przez te placówki w poprzednim roku - tłumaczy Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Z kwoty 32 milionów złotych, prawie 9 milionów trafi natomiast do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i dwóch szpitali powiatowych w Starachowicach i w Końskich. - To ma związek z przystąpieniem tych trzech placówek do pilotażu onkologicznego - tłumaczy dyrektor.

W całym kraju natomiast do regionalnych oddziałów NFZ trafi na ten cel ponad 680 milionów złotych.

Nasz fundusz otrzymał także pieniądze z ministerstwa zdrowia na świadczenia nielimitowane, czyli na badania rezonansem magnetycznym, tomografię komputerową i operację zaćmy. - Dodatkowe środki dla szpitali są kierowane przede wszystkim w celu zmniejszenia kolejek i skrócenia czasu oczekiwania na zabiegi, takie jak tomografia komputerowa czy operacja zaćmy - informowała Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. I tak świętokrzyski odział NFZ W 2019 roku przeznaczy dodatkowy 1 milion 78 tysięcy złotych na badania tomografii komputerowej. To szacunkowo daje 5 tysięcy 499 dodatkowych badań. Na badania rezonansu magnetycznego fundusz otrzyma 4 miliony 400 tysięcy złotych. A to daje 9 tysięcy 700 dodatkowo wykonanych badań rezonansem magnetycznym. Na operację zaćmy fundusz otrzymał 1 milion 300 tysięcy, co może oznaczać nawet 700 dodatkowych operacji. - Co roku systematycznie zwiększamy nakłady finansowe na te badania. W porównaniu z rokiem 2016, na tomografię zwiększyliśmy nakłady o 3 miliony 300 tysięcy, rezonans magnetyczny 9 milionów 700 tysięcy, a na operację zaćmy o ponad 13 milionów złotych. Tak duże zwiększenie nakładów pieniężnych przekłada się na krótsze kolejki i lepszą dostępność do tych badań. Średni czas oczekiwania na badanie tomografem komputerowym wynosi od 5 do 56 dni, na badania rezonansem magnetycznym od 15 do 104 dni, natomiast na operację zaćmy od 0 do 5 miesięcy - mówi Joanna Wolszczak Domańska, zastępca dyrektora do spraw medycznych świętokrzyskiego oddziału NFZ.

- Ministerstwo Zdrowia przekazało kwotę 240 milionów złotych na zwiększenie dostępności do świadczeń w endoprotezoplastyce. Do świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia trafiło z tej kwoty 8 milionów złotych. Z własnych rezerw na ten cel dodajemy pół miliona złotych, tak więc do szpitali na endoprotezoplastykę trafi w sumie 8,5 miliona złotych. W tej chwili procedujemy zmiany umów - dodaje dyrektor Małgorzata Kiebzak.

Kolejne, dodatkowe środki 16 milionów złotych, jakie trafiły do naszego oddziału zostaną przekazane na sfinansowanie nadwykonań za 2018 rok.

Władze świętokrzyskiego funduszu poinformowały też o wynagrodzeniach dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, które zostaną zrealizowane w 2019 roku. Na ten cel jest zabezpieczonych w budżecie 150 milionów złotych. Największa część pieniędzy przypadnie pielęgniarkom i położnym, bo 118 milionów złotych. Lekarzy łącznie dostaną na podwyżki około 25 milionów, a ratownicy medyczni - około miliona złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie