Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka majówka w PRL-u. Tak świętowali mieszkańcy regionu świętokrzyskiego. Pamiętacie te pochody?

Joanna Tomusiak
Joanna Tomusiak
Święto Pracy obchodzone 1 maja to było jedno z ważniejszych świąt w roku. Obowiązek uczestnictwa w pochodach dosięgał wszystkich, zarówno pracujących jak i uczących się. Pochody pierwszomajowe to były prawdziwe widowiska wyreżyserowane idealnie. A jak wyglądały w regionie świętokrzyskim? Pamiętacie je jeszcze? Zobaczcie w galerii.>>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH
Święto Pracy obchodzone 1 maja to było jedno z ważniejszych świąt w roku. Obowiązek uczestnictwa w pochodach dosięgał wszystkich, zarówno pracujących jak i uczących się. Pochody pierwszomajowe to były prawdziwe widowiska wyreżyserowane idealnie. A jak wyglądały w regionie świętokrzyskim? Pamiętacie je jeszcze? Zobaczcie w galerii.>>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH Fotopolska.eu
Święto Pracy obchodzone 1 maja to było jedno z ważniejszych świąt w roku. Obowiązek uczestnictwa w pochodach dosięgał wszystkich, zarówno pracujących jak i uczących się. Pochody pierwszomajowe to były prawdziwe widowiska wyreżyserowane idealnie. A jak wyglądały w regionie świętokrzyskim? Pamiętacie je jeszcze? Zobaczcie w galerii.

Historia święta 1 maja

Międzynarodowe Święto Pracy zostało ustanowione przez Drugą Międzynarodówkę w 1891 roku. W II Rzeczpospolitej obchody 1 Maja, organizowane przez Polską Partię Socjalistyczną, stanowiły wyraz protestu przeciwko systemowi. Po wojnie przeobraziły się w propagandowy rytuał. Od roku 1945 dla wszystkich było oczywiste, że dla rządzących rocznica ta ważniejsza jest niż wszystkie inne, jednak dopiero w 1950 roku formalnie stał się ustawowym świętem państwowym. Dla rządzących to święto było ważniejsze niż wszystkie inne. Obowiązkowe uroczystości odbywały się w całym kraju a ich przebieg był starannie reżyserowany. Ustalano treść haseł na transparentach i zatwierdzano projekty dekoracji. Wyjątkową uwagę przywiązywano do podobizn przywódców niesionych przez manifestantów. Uczestnicy pochodu podzieleni byli na „kolumny” i „oddziały”, co miało umożliwić kontrolę nad tłumem liczącym dziesiątki a nieraz i setki tysięcy osób. Nad przebiegiem pochodu czuwał jego komendant. Centralnym punktem pochodu były trybuny na których ustawiało się całe kierownictwo partyjno-rządowe.

Pierwszomajowe pochody w PRL-u to były prawdziwe widowiska zorganizowane z wielkim rozmachem. Uczestnicy pochodu kostiumem, rekwizytami i gestykulacją wskazywali wykonywany przez siebie zawód. Na ciekawostkę zasługuje fakt, że podczas przygotowań do obchodów 1 maja w 1949 roku władza stanęła wobec nie znanego dotąd problemu: zabrakło materiału na flagi i szturmówki.
Był to też czas na nagrody za pracę. W 1975 roku w radiu i telewizji odbiorcy mogli usłyszeć Edwarda Gierka, który mówił do zgromadzonych:
„Chcieliśmy wyrazić nasz szacunek dla tego wszystkiego co zrobiliście w ciągu tych 30 lat dla kraju. Chciałbym także wyrazić naszą serdeczną wdzięczność dla obecnych tu przodowników pracy – a także dla tych wszystkich, których tutaj nie ma za – wkład w rozwój Polski. Wszystko to, co robiliście robicie i będziecie robić – dobrze służy sprawie kraju”.

1 maja 1989 roku Polska Zjednoczona Partia Robotnicza po raz pierwszy w swej historii odwołała pochody z okazji Święta Pracy, bojąc się że legalna już „Solidarność” może je całkowicie zdominować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie