Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka Parada Michałowa z wielkimi trofeami (zdjęcia)

MIO
Gniady Drabant – wiceczempion Polski -  to koń, który w Janowie otrzymał aż trzy noty marzeń czyli "dwudziestki” za ruch.
Gniady Drabant – wiceczempion Polski - to koń, który w Janowie otrzymał aż trzy noty marzeń czyli "dwudziestki” za ruch. fot. Michał Imosa
Kilkuset gościom z całego świata, w tym ponad setce fotoreporterów, Stadnina Michałów zaprezentowała kilkadziesiąt swoich najwspanialszych koni. Wtorkowa Wielka Parada Michałowa, która miała wspaniałą oprawę zakończyła Dni Konia Arabskiego w Polsce i była także wydarzeniem towarzyskim i biznesowym.

Trofea , nagrody, prezenty

Wieść o niebywałych sukcesach koni oraz i tytule mistrzyni Europy w jeździectwie zdobytym tydzień wcześniej przez Małgorzatę Błaszczyk stała się magnesem który ściągnął do stadniny marszałka Adam Jarubasa, przewodniczącego Sejmiku Tadeusza Kowalczyka, dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury Łukasza Łaganowskiego i innych prominentnych gości. Przybyli oni z prezentami dla autorów tych sukcesów. Małgosia Błaszczyk oprzymała dyplom , list gratulacyjny i cenne prezenty a dyrektorowi stadniny Jerzemu Białobokowi Adam Jarubas wręczył przepiękną szablę husarską.

Dyrektor Białobok powitał gości i pokłonił się nisko Marii Jaworowskiej, wdowie po swoim mistrzu, założycielu stadniny i twórcy jej potęgi Igancym Jaworowskim oraz pani prezes Polskiego Związku Hodowców Koni Arabskich Izabelli Pawelec - Zawadzkiej. Powitał także gości z całego świata i mikrofon przejęli Urszula Białobok - główny zootechnik stadniny oraz Kandyjczyk Scott Benjamin który o polskich, w tym michałowskich koniach, wie wszystko. Na wielkim stole przed trybuną główną ustawiono trofea zdobyte tylko w tym roku przez michałowskie araby i widać było, ze zmieściły się tu one z wielkim trudem a to dopiero początek sezonu pokazowego.

Żeńskie rodziny

Parada miała inną formułę niż w latach poprzednich, bo kolejno prezentowano konie z żeńskich rodzin jakie posiada stadnina. Na padoku zaprezentowano wszystko co najpiękniejsze rży w stajniach i biega po wygonach. Widzowie mogli obejrzeć również trójkę tegorocznych Narodowych Czempionów Polski i dwoje Wiceczempionów ale również epokowe klacze z przychówkiem, wielkie nadzieje, czyli roczne i dwuletnie klaczki i ogierki oraz supergwiazdy, z których stadnina słynie na całym globie. Nie mogło zabraknąć tej, która swoją urodą w tym roku powaliła cały świat na kolana - siwej pięcioletniej Emandorii. Zaprezentowano ją razem z jej matką - nie mniej sławną Emandą, tak aby widzowie mogli owacjami obdzielać obie. George Zbyszewski - przedstawiciel polskich stadnin państwowych w USA przywiózł właśnie z Las Vegas Puchar Świata i wszystkie trofea jakie zdobyła tam Emandoria. Do tego doszedł w minioną niedzielę Puchar Przezydenta RP dla najpiękniejszego konia w Polsce i trofeum dla konia o najpiękniejszej głowie. Osiągnieć Emandorii mimo jej młodego wieku nie sposób wymienić a przed nią dopiero najważniejsze starty w Pucharze narodów, Pucharze Europy i Czempionacie Świata w Paryżu.

Łzy dla "króla".

Prezentację rodziny klaczy Milordka rozpoczął niekwestionowany król globu 15-letni siwy ogier Ekstern, nigdy i nigdzie nie pokonany reproduktor i zdobywca wszystkich możliwych nagród. Jego prezentacja miała bardzo wzruszający epizod, gdyż obecna na paradzie pani Christine Jamar - Demeersseman wybiegła na padok aby uścisnąć Eksterna i łzy polały się jej strużkami. Wybitna znawczyni koni i właścicielka jednego z wiodących na świecie ośrodków hodowlanych dzierżawiła Eksterna i posiada całe stado wspaniałych jego potomków i z reguły noszą one polskie imiona. Po Eksternie oklaski zebrał jego syn Esparto - świeżo upieczony Narodowy Czempion Polski a wcześniej zdobywca trudnej do zliczenia liczby trofeów w krajach Bliskiego Wschodu, gdyż przez dwa lata był dzierżawiony przez Szejka Arabii Saudyjskiej i podbił tamtą część świata. Na koniec widzom zaprezentowano ogiery czołowe w tym gniadego Drabanta - wiczecempiona Polski obdarzonego najwspanialszym ruchem a także tarantowatego Bonata - rasy małopolskiej. Na finał rozbawił wszystkich ogierek miniaturka - kucyk szetlandzki Lotos, który bez kompleksów paradował wzbudzając powszechny entuzjazm, niczym czempion świata kucyków.

- Tegoroczne zyski stadnin w obliczu światowego kryzysu są sukcesem. W obecnej dobie nigdzie nie udałoby się uzyskać wyższych cen za konie - komentował ostatnie wydarzenia George Zbyszewski, który o rynku handlu końmi arabskimi wie wszystko.
Stadnina Michałów zarobiła w czasie Aukcji 1,111 miliona euro, ale wszystko co najcenniejsze pozostało w stajniach, bo taką stosuje się tu zasadę w polityce hodowlanej i handlowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie