MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Finał Wielkich Serc

Iza BEDNARZ

Takiego zakręconego i odjechanego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jeszcze w Kielcach nie było. W najbliższą niedzielę nie będzie lepszej zabawy w mieście. Będziemy jechać najprawdziwszym tramwajem, fruwać do nieba na strażackiej drabinie, wisieć głową w dół na linowym moście nad kieleckim deptakiem, piec chleb, strzelać z armaty, podziwiać pokazy nie tylko dla orłów, a przede wszystkim grać od ucha do ucha po to, żeby zebrać górę pieniędzy dla ratowania życia wcześniaków i dzieci najmłodszych. Kto zaraz po niedzielnym obiadku przybędzie na ulicę Sienkiewicza i zostanie z nami do późnego wieczora, na pewno nie będzie się nudził.

Zagramy już w sobotę

Zanim rozpoczną się Finałowe harce w niedzielę, część imprez odbędzie się już w sobotę.

Po pierwsze będzie można bawić się w "Siódmym Niebie" przy ul. Paderewskiego w Kielcach, przez cały czas trwania dyskoteki będzie ustawiona puszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, do której będzie można wrzucać datki.

Studio Fintess K2 mieszczące się w Kielcach przy ul. Paderewskiego organizuje wielki maraton fitnessowy. - Będziemy ćwiczyć non stop przez trzy godziny na dwóch salach. Zaprosiliśmy do udziału wszystkich gości naszego salonu, ale chętnych było tak dużo, że musieliśmy ograniczyć ilość ćwiczących, żeby było bezpiecznie. Zaczynamy o godz. 15.30 i ćwiczymy wyciskając siódme poty do godz. 18.30. Nagrody czekają nie tylko na tych, którzy zostaną na placu boju, ale także dla osób wylosowanych spośród wszystkich gości, którzy odwiedzili nasz salon. Będzie dobra zabawa ku chwale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - zaprasza Marcin Anacki, właściciel K2.

Odjazd spod KCK!

W niedzielę, zanim zacznie się zabawa na ul. Sienkiewicza, zapraszamy wszystkich pod Kieleckie Centrum Kultury, skąd o godz. 13.30 nastąpi wielki odjazd tramwaju przekazanego nam przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Krakowie. O tym, że Kielce od ponad 20 lat czekają na linię tramwajową przypomni profesor Michał Kelles-Krauz, rzeczoznawca Polskiego Towarzystwa Elektryków, który wykonał już nawet projekt pierwszej linii tramwajowej łączącej osiedle Na Stoku ze Ślichowicami. W pierwszym, a właściwie zerowym kursie Finałowego tramwaju spotkamy wiceprezydenta Kielc Andrzeja Syguta, który podjął się trudnej funkcji motorniczego oraz przedstawicieli Miejskiego Zakładu Komunikacji w Kielcach. Kieleckim tramwajem może się przejechać każdy, w tym dniu wyjątkowo jazda bez biletu nie będzie karana mandatem, a jedynie datkiem do Orkiestrowej puszki. Z tramwajem można sobie robić zdjęcia rodzinne bądź pojedyncze (nawet do legitymacji, paszportu i co tylko kto chce). I trzeba się spieszyć, bo wieczorem o godz. 20 kiedy zacznie się licytacja, tramwaj zostanie sprzedany. Duże wejście honorowe uczyni przy kieleckim tramwaju Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Dobromierza pod batutą kapelmistrza Michała Leśnika, która poprowadzi nas na ul. Sienkiewicza, gdzie o godz. 14 zacznie się zabawa na czterech scenach.

Cztery Pory Roku

To nie koncert Vivaldiego tylko pierwszy przystanek w zabawie na deptaku. Scenę przygotowało Radio Kielce.

Usłyszymy tam młodych wokalistów ze studia piosenki "Ring" z WDK w Kielcach, wokalistki ze studia piosenki DK Zameczek w Kielcach, ze studia piosenki MDK w Kielcach, zespół wokalno-instrumentalny z GOK w Masłowie, kapelę ludowa "Bliżej Serca" z Bliżyna.

Od 14.30 zacznie się "Śpiewające telefony" czyli zabawa w karaoke z Radiem Kielce

Na licytacjach będzie można nabyć między innymi: "Złoty Przebój Maanamu" z autografami członków zespołu (to tylko podczas koncertu na scenie w KCK), płytę z nagranym głosem Stefana Żeromskiego, "ETER Radia Kielce", bombkę ozdobioną przez Prezesa Radia Kielce -Janusza Przetacznika, przepyszny Tort z logo Radia Kielce przygotowany przez cukiernię "Cztery Pory Roku", - ozdobne butelki - przekazane przez Galerię Szkła Artystycznego działającą w DK Zameczek, piękne zdjęcia piłkarzy VIVE Kielce i piłkę przekazaną przez ten klub, kolorowe obrazy wykonane przez twórców Stowarzyszenia Artystów Plastyków Nieprofesjonalnych, radiowe kubki i kalendarze, które zapewnią szczęście w 2005r., płyty CD z "odlotowymi" nagraniami muzycznymi, rysunki wykonane przez młodych twórców z Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach. W tym czasie gospodarze ze wsi Cisownik koło Końskich będą wyrabiali ciasto na chleb i piekli go w specjalnie przygotowanych piecach. Jeszcze cieplutkie bochenki zostaną zlicytowane ma Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Scenie towarzyszyć będzie: Orkiestra Dęta z dużym "zadęciem", strażacy z supernowoczesnym wozem do zadań specjalnych, anioły unoszące do Nieba.

Teatr im. Stefana Żeromskiego

Gospodarzem będzie Urząd Marszałkowski. Tu też punktualnie o 14 rozpocznie się orkiestrowe granie. Będzie blok hip-hopowy, potem zaprezentują się wokaliści z Wojewódzkiego Domu Kultury: Anna Strzeszkowska, Tatiana Raczkowska, Paulina Wiedeńska, Magdalena Wach, Eliza Maruszewska. Będzie też pokaz karate w wykonaniu Kieleckiego Klubu Karate Kyokushin, zatańczą soliści Świętokrzyskiego Klubu Tańca "Jump". W przerwach oczywiście licytacje (w tym także tortów). Dla żądnych mocniejszych wrażeń czeka strzelnica sportowa przygotowana przez Stowarzyszenie Strzelectwa Praktycznego "SNAJPER" (prezesem jest Pan Adam Kaniecki, siedzibą Wojewódzki Dom Kultury). Już po raz drugi całkowicie bezpłatnie Stowarzyszenie zorganizuje strzelnicę sportową na zapleczu Teatru im. S. Żeromskiego, gdzie będzie można potrenować strzelanie z broni pneumatycznej - po wcześniejszym wykupieniu wejściówki na strzelnicę - oczywiście "kasa" trafia bezpośrednio do puszki WOŚP.

Puchatek raz na ludowo

Gospodarzami będzie starostwo powiatu kieleckiego wraz z Radiem Fama. Będzie od ucha do ucha i z przytupem. Zaczną sygnaliści myśliwscy działający przy Zespole Szkół Leśnych w Zagnańsku. Potem będą grały i śpiewały na świętokrzyską nutę kapele ludowe: Tumlinianki z gm. Miedziana Góra, Nidzianecki z gm. Morawica, Wolanecki z gm. Morawica,

Camerata z Zespołu Szkół Społecznych Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Towarzystw Oświatowych. Będą też rytmy ostrzejsze: Antyfobia (Hip-Hop), zespołu rockowy TENKART z gm. Nowa Słupia , TOFER (Hip-Hop) Występ Teatru Wiejskiego Kapkazy", na nietypowych instrumentach (np. na pile) zagra Grupa Artystyczna "Wiącka". W przerwach oczywiście licytacje - między innymi olbrzymiego bochna chleba upieczonego przez piekarzy spod Łagowa, skrzynki sandomierskich jabłek, ekologicznej cebuli, marchwi i ziemniaków. Kto jeszcze nie ma pełnej piwnicy, tu się na pewno zaopatrzy. Będzie też akcja pod hasłem "uwolnić gołębie" czyli licytacja rasowej parki wraz z wypuszczeniem w przestworza.

Głodny stąd nikt nie odejdzie, bo w wiejskiej chacie przy scenie będzie można pokrzepić się specjałami regionu świętokrzyskiego, niedaleko też będzie kocioł z wojskową grochówką. A w punkcie medycznym będzie można za symboliczne co łaska do Orkiestrowej puszki zmierzyć sobie ciśnienie i poziom cukru we krwi.

Atrakcje na wysokościach

Nie zabraknie też jak co roku strażaków z Miejskiej Komendy Straży Pożarnej w Kielcach z drabiną do nieba (wjazd za opłatę do puszki). Sekcja Górska Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" z Zakopanego przerzuci nad Sienkiewicza most linowy. Przeprawa przez most linowy w poprzek Sienkiewicza (z licytacją - kto da więcej - łapie się na taką adrenalinę) oraz zjazd na linie z asekuracją (będziemy licytować trzy zjazdy, ale jak chętnych będzie więcej, to można jechać nawet co 10 minut). Wspinacze pokażą tyrolkę czyli zjazd i wychodzenie na linach nachylonych pod kątem, wychodzenie na przyrządach zaciskowych po linie z przepięciem się do zjazdu i zjazd, ratowanie wspinacza uwięzionego na linie, przeprawę linowa, transport ludzi, sprzętu nad rzeką, wąwozem, szczeliną lodowcową (liny rozwieszone między budynkami), zjazdy wykorzystywane przez brygady antyterrorystyczne. - Każdy chętny do skorzystania z takich atrakcji będzie odpowiednio zabezpieczony, wpięty do specjalnej uprzęży, dodatkowo będzie asekurowany przez jednego z nas. Będzie trochę strachu - bo wysoko - i dobrej zabawy - obiecuje Artur Zwatrzko, szef grupy, na co dzień ratownik w zakopiańskim pogotowiu. Grupę wspinaczy prowadzi od dwóch lat, przeszkolił już kilkadziesiąt osób, prowadzi też obozy przygodowe.

Na Mostku

Przywita was Echo Dnia i Radio Tak. Imprezę poprowadzi DJ MORALEZ czyli Marcin Kowalczyk. Zacznie od ucha do ucha "Kapela świętokrzyska" (ok. 20 -30 minut), potem zaśpiewają "Wołosatki" - też 30 minut z repertuarem świątecznym i nie tylko. Będzie też występ Klubu Tańca Jump, zaśpiewa Agnieszka Dyk, laureatka "Szansy na sukces" z piosenkami "Brathanków". Posłuchamy solistów Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach. Do tego będą pokazy:

karate - Kielecki klub Karate Kyokushin (2x10 minut)

capoeira - brazylijska sztuka walki (wraz z oryginalną oprawą muzyczną czyli z bębnami)

Przy scenie będzie ustawiony namiot, w którym instruktorzy Uczniowskiego Klubu Strzeleckiego przy Zespole Szkół Mechaniczno-Ekonomicznych w Kielcach będą uczyli strzelania z broni pneumatycznej (strzały oczywiście - co łaska do puszki)

Agnieszka i Paweł Wysoccy z gospodarstwa agroturystycznego w Kaczynie będą wozić chętnych na koniach (też opłata do puszki)

W przerwach licytacje wszystkiego, co możliwe. Bawimy się do 18. Cały czas na wszystkich scenach będzie można też licytować zaproszenia na koncert finałowy o godz. 20 w KCK.

Pod KCK co sił

O 17, jeszcze przed zakończeniem zabawy na ul. Sienkiewicza zaprosimy wszystkich pod Kieleckie Centrum Kultury, gdzie na scenie zaprezentują się zespoły rockowe i nie tylko: Cross Rock, Nektar, Panaceum, Alhemia, Awaria, Toolcite. W przerwach także będą licytacje.

O godz. 20 poleci światełko do nieba, a po nim zacznie się koncert finałowy w Kieleckim Centrum Kultury. Na muzyczną wędrówkę po zalanych słońcem uliczkach Neapolu zabierze nas Marta Bizoń z zespołem, utalentowana krakowska aktorka i pieśniarka. Można było ją usłyszeć m.in. w "Piwnicy pod Baranami", oraz w spektaklu "Rodzynki z migdałami" na podstawie utworów żydowskiego klezmera Leopolda Kozłowskiego. Jej recital nazywa się "Neapol, 19.03"

Na zabawę zapraszają organizatorzy XIII Finału w składzie: Urząd Marszałkowski, Urząd Miejski, kieleckie starostwo powiatowe, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy, Polskie Radio Kielce i "Echo Dnia".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie