MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielki plac budowy gminy Mirzec - oto najważniejsze tegoroczne inwestycje

M.K.
Mirzecki staw. Na wędkarzy czekają nowe pomosty, na wypoczywających – alejki, ławki i altana gilowa.
Mirzecki staw. Na wędkarzy czekają nowe pomosty, na wypoczywających – alejki, ławki i altana gilowa. Monika Nosowicz-Kaczorowska
Kończy się ostatni etap przebudowy Mirca oraz pierwszy etap budowy drogi Mirzec - Wierzbica, nowe obiekty powstają też w innych miejscowościach.
Za szkołą podstawową w Mircu rośnie amfiteatr z zapleczem sportowym. Ma być gotowy jesienią tego roku. W przyszłe lato tu odbędą się gminne dożynki.
Za szkołą podstawową w Mircu rośnie amfiteatr z zapleczem sportowym. Ma być gotowy jesienią tego roku. W przyszłe lato tu odbędą się gminne dożynki. Monika Nosowicz-Kaczorowska

Za szkołą podstawową w Mircu rośnie amfiteatr z zapleczem sportowym. Ma być gotowy jesienią tego roku. W przyszłe lato tu odbędą się gminne dożynki.
(fot. Monika Nosowicz-Kaczorowska)

Gmina wydaje pieniądze z własnego budżetu, ale nie tylko. Bez pieniędzy zewnętrznych tak wielkie inwestycje - przy stosunkowo niskim gminnym budżecie - nie miałyby szansy na powstanie.

Efekty przebudowy stolicy gminy w ramach tak zwanej rewitalizacji robią wrażenie. W ciągu trzech lat wyremontowany zostały budynki dawnego Urzędu Gminy (obecnie jest tam biblioteka i świetlica), ośrodka zdrowia i zapuszczony budynek dawnego przedszkola. W tym ostatnim prace nadal trwają. Elewację, dach i otoczenie budynku zrobiono w zeszłym roku. Teraz trwa remont wewnątrz budynku. Wymienione zostanie dosłownie wszystko: tynki, podłogi, instalacje. Po jego zakończeniu w budynku powstanie Gminny Dom Kultury i Integracji. Mieszkańcy będą mieć do dyspozycji salę plastyczną, salę do ćwiczeń fitness, będzie też sala konferencyjna. Koniec prac zaplanowano na 30 października. Koszt przebudowy to 270 tysięcy złotych.

Do końca września mają potrwać prace przy budowie centrum rekeracyjno-sportowego w Mircu, które budują pracownicy starachowickiej firmy Agro-Bud. W budżecie gminy na ten cel zarezerwowano 2,4 miliona złotych. Budynek amfiteatru, który w przyszłości będzie gościć wszystkie większe gminne uroczystości jest już prawie gotowy. Przed nim, na wzniesieniu, powstanie widownia dla 440 osób. W budynku swoją bazę będą też mieć sportowcy, dla których z tyłu amfiteatru powstaje boisko piłkarskie. Całość uzupełnią parkingi i alejki spacerowe. Z tych położonych nad odnowionym stawem obok gimnazjum już można korzystać. Są alejki, ławeczki, altana grillowa, a na wędkarzy czekają trzy pływające pomosty. Dopełnieniem oferty rekreacyjno-sportowej stolicy gminny jest orlik znajdujący się za nowym przedszkolem, który do użytku oddany został wiosną tego roku, a dziś tętni życiem.

Remiza i strefa aktywności

To druga pod względem wartości- po rewitalizacji Mirca - inwestycja w gminie. Budowa ruszyła pod koniec lipca, koniec przewidziany jest na jesień przyszłego roku. Wykonawca - kielecka firma TomBud - obiecuje, że do zimy gotowy ma być stan surowy zamknięty. Jesienią 2014 roku strażacy ochotnicy Gadki będą mogli korzystać z dwóch sal, nowoczesnych sanitariatów, prysznicy, szatni.

Ruch widać też koło szkoły w Małyszynie. Tam powstaje "Strefa Active - Małyszyn Górny dla Ciebie". Kompleks oddany zostanie do użytku w drugiej połowie września. Koszt to 390 tysięcy złotych, z czego 215 tysięcy gminna dostała za pośrednictwem Stowarzyszenia LGD "Razem na rzecz Rozwoju" z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W Tychowie Starym na placu obok odnowionej w zeszłym roku remizy OSP stanęła zadaszona wiata grilowa.

W lipcu na plac po starej remizie w Gadce wjechał ciężki sprzęt i zaczęła się budowa nowej strażnicy.
W lipcu na plac po starej remizie w Gadce wjechał ciężki sprzęt i zaczęła się budowa nowej strażnicy. Monika Nosowicz-Kaczorowska

W lipcu na plac po starej remizie w Gadce wjechał ciężki sprzęt i zaczęła się budowa nowej strażnicy.
(fot. Monika Nosowicz-Kaczorowska )

Dla najmłodszych

To będzie kolorowy początek roku szkolnego dla uczniów podstawówek w Mircu i Tychowie Starym. Dostaną place zabaw - kolorowe i bezpieczne, podobne do tych, jakie mają już ich koledzy w Osinach, Małyszynie i Gadce. Place nie są jeszcze gotowe, trwają ostatnie roboty, ale dzieci już nie mogą się doczekać, kiedy będą mogły je wypróbować. Mamy dla nich dobrą wiadomość - we wrześniu będą gotowe. Gmina z własnego budżetu zapłaci za ich powstanie 127 tysięcy złotych, tyle samo dofinansuje państwo z rządowego programu "Radosna Szkoła".

Zmieniło się też otoczenie szkoły w Tychowie Starym. Zamiast nieużytecznego budynku dziś jest parking, powstał też chodnik i zadaszenie nad drugim wejściem do budynku. W Osinach przy szkole powstał parking i droga, a przed mirzeckim integracyjnym gimnazjum - podjazd dla dzieci niepełnosprawnych, parking na dziewięć samochodów, wyremontowane zostały też schody łączące ze sobą teren szkoły podstawowej z gimnazjum.

Na drogach

Ku końcowi zmierza pierwszy etap długo wyczekiwanej przebudowy drogi wojewódzkiej łączącej Mirzec i Wierzbicę. Do końca wakacji, gotowy będzie odcinek do Trębowca. Powstaje szeroka na 6,5 metra droga wraz z chodnikami dla pieszych i zatoczkami autobusowymi. Pieniądze na tę inwestycję - ponad 5 milionów złotych - daje Zarząd Województwa.

Wyremontowane zostały gminne drogi. W Jagodnem powstało 250 metrów chodnika. Inwestycję wartą 95 tysięcy złotych po połowie sfinansowały Gmina Mirzec i Powiat Starachowicki. Z gminnych pieniędzy wybudowano parking przy ośrodku zdrowia i drogę dojazdową w Jagodnem, drogę do młyna w Ostrożance, chodnik dla pieszych od kościoła do cmentarza w Mircu oraz poprawiono drogi do leśniczówki w Gadce. Niebawem powstanie droga tłuczniowa łącząca Krupów z drogą 744.

Nowa nawierzchnia i chodniki dla pieszych na odcinku Mirzec – Trębowiec już prawie gotowe.
Nowa nawierzchnia i chodniki dla pieszych na odcinku Mirzec – Trębowiec już prawie gotowe. Monika Nosowicz-Kaczorowska

Nowa nawierzchnia i chodniki dla pieszych na odcinku Mirzec - Trębowiec już prawie gotowe.
(fot. Monika Nosowicz-Kaczorowska )

Przed gimnazjum powstał podjazd dla niepełnosprawnych uczniów. Budowę osobiście sprawdza Marek Kukiełka, wójt gminy Mirzec.
Przed gimnazjum powstał podjazd dla niepełnosprawnych uczniów. Budowę osobiście sprawdza Marek Kukiełka, wójt gminy Mirzec. Monika Nosowicz-Kaczorowska

Przed gimnazjum powstał podjazd dla niepełnosprawnych uczniów. Budowę osobiście sprawdza Marek Kukiełka, wójt gminy Mirzec.
(fot. Monika Nosowicz-Kaczorowska)

Przed szkołą podstawową w Mircu pracownicy kończą budowę nowoczesnego placu zabaw. Podobne miejsce powstaje w Wychowie Starym.
Przed szkołą podstawową w Mircu pracownicy kończą budowę nowoczesnego placu zabaw. Podobne miejsce powstaje w Wychowie Starym. Monika Nosowicz-Kaczorowska

Przed szkołą podstawową w Mircu pracownicy kończą budowę nowoczesnego placu zabaw. Podobne miejsce powstaje w Wychowie Starym.
(fot. Monika Nosowicz-Kaczorowska)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie