Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki sukces kieleckiej licealistki! Ola jest naszą najmłodszą laureatką w historii!

Paulina Baran
Ola Wilk  i siostra Alina Furczyk, która przygotowywała uczennicę do olimpiady.
Ola Wilk i siostra Alina Furczyk, która przygotowywała uczennicę do olimpiady. Dawid Łukasik
Choć Aleksandra Wilk jest dopiero w pierwszej klasie Liceum Ogólnokształcącego imienia świętej Jadwigi Królowej w Kielcach to już została laureatką Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Jest pierwszą w historii okręgu świętokrzyskiego tak młodą triumfatorką. Wielkie gratulacje należą się także finalistom olimpiady ze świętokrzyskiego, a tych jest aż czterech: Michał Marzec, Karina Wójcik i Mariola Szymkiewicz z VI Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach oraz Justyna Wójcik z „Nazaretu”.

To ukoronowanie pracy ucznia i jego mentora

- Olimpiada Literatury i Języka Polskiego należy do najtrudniejszych konkursów, bo uczeń musi pokonać aż pięć etapów, aby dojść na szczyt, dlatego już tytuł finalisty jest niezwykłym osiągnięciem, stanowi ukoronowanie wieloletniej pracy ucznia i jego szkolnego mentora. Dla ucznia jest źródłem radości i przepustką na wszystkie kierunki humanistyczne na najlepszych uczelniach, a dla nauczyciela ogromną satysfakcją - mówi Małgorzata Miazga, sekretarz Komitetu Okręgowego w Kielcach.

Poznajcie Olę

Zainteresowania Oli są typowo humanistyczne, uwielbia podróże, które łączy z poznawaniem historii odwiedzanych miejsc. Interesuje ją przede wszystkim literatura, szczególnie lubi poezję – już w szkole podstawowej została laureatką kuratoryjnego konkursu z przedmiotów humanistycznych, w gimnazjum była natomiast finalistką tego konkursu.

- Mam to szczęście, że trafiam w swoim życiu na wspaniałych polonistów, którzy rozbudzają moje zainteresowania i wskazują drogi rozwoju. W gimnazjum właśnie dzięki pani polonistce odkryłam, jak ciekawym przedmiotem jest język polski, a jego nauka stała się dla mnie przyjemnością. W Nazarecie również spotkałam wspaniałe osoby, które z pasją przekazują wiedzę – mówi Ola.

Licealistka wyjaśnia, że pierwszy etap olimpiady polegał na napisaniu pracy na jeden z podanych na stronie olimpiady tematów (jej temat to: Sen, pozór i iluzje w literaturze staropolskiej). Do drugiego etapu (okręgowego) dostawały się osoby, które otrzymały wystarczająco dużą liczbę punktów z pracy. Tutaj najpierw odbywał się etap pisemny, a po nim etap ustny, do którego przechodziło tylko 11 osób z najwyższą punktacją za pracę pisemną. Następnie, po odpowiedziach ustnych dotyczących przede wszystkim pracy pisanej tworzonej na pierwszy etap, komisja wyłoniła 7 osób, które zakwalifikowały się do etapu trzeciego (centralnego) mającego miejsce w Warszawie. Tam również eliminacje składały się z dwóch etapów (pisemnego i ustnego) i również tylko osoby z najwyższą liczbą punktów przeszły do ustnego. Ostatecznie z ponad 200 uczestników olimpiady na etapie centralnym, tylko 27 osób otrzymało tytuł laureata.

- Po ogłoszeniu wyników nie mogłam uwierzyć w to, co się wydarzyło, ponieważ nie spodziewałam się tak wielkiego sukcesu. Jednak już po chwili posypały się gratulacje od osób dla mnie bliskich i kiedy emocje opadły, mogłam przystąpić do świętowania sukcesu zarówno z rodziną jaki i przyjaciółmi - uśmiecha się Ola. Oficjalne podsumowanie olimpiady odbędzie się 3 czerwca w pałacu Staszica w Warszawie.

ZOBACZ TAKŻE:
Egzamin gimnazjalny w kieleckich szkołach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie