Wielki sukces Magdy Białek z Nowej Słupi w trójboju siłowym

Agnieszka BIAŁEK - MADETKO
Magdalena Białek. Ma 21 lat, mieszka w Baszowicach koło Nowej Słupi. Studiuje na Wszechnicy Świętokrzyskiej w Kielcach na pierwszym roku. Wybrała wychowanie fizyczne z gimnastyką korekcyjną. 7 maja brała udział w mistrzostwach Europy seniorów w trójboju siłowym w Mariupol na Ukrainie. Zajęła trzecie miejsce, chociaż jest jeszcze juniorką. Na ostatnich mistrzostwach świata w wyciskaniu sztangi leżąc w Pilźnie w Czechach, które odbyły się 21 maja, zdobyła złoty medal. Była najlepsza w kategorii plus 84 kilogramy. Teraz wróciła z mistrzostw Europy juniorów w trójboju siłowym w Danii – gdzie została mistrzynią !
Mieszkanka Nowej Słupi została w duńskim Herning mistrzynią Europy juniorów w trójboju siłowym ! Magdalena Białek z Baszowic na ostatnich mistrzostwach świata w wyciskaniu sztangi leżąc w Pilźnie w Czechach zdobyła złoty medal. Teraz została mistrzynią Europy.
Wójt gminy Nowa Słupia, Wiesław Gałka jest dumny osiągnięć mieszkanki gminy Magdaleny Białek.

Sukcesy to wynik olbrzymiej pracy, poświęcenia, pasji. - Zdobyty medal na mistrzostwach Europy dał mi dużą satysfakcję, ponieważ były to mistrzostwa Europy seniorów, które otwierają drzwi na mistrzostwa świata - mówi. - Natomiast złoty medal w wyciskaniu to nagroda za poświęcony czas. Usłyszeć Mazurek Dąbrowskiego na podium to naprawdę coś pięknego.

OD CZTERECH LAT

Magda osiąga coraz lepsze wyniki, jest coraz lepsza siłowo, wytrzymałościowo i technicznie. Niewiele kobiet w Polsce uzyskało ponad 500 kilogramów w trójboju. Ma nadzieję, że w tym roku przekroczy 550 kilogramów w trójboju siłowym lub będzie tego bliska. To jest około 230 kilogramów w przysiadzie, około 120 w wyciskaniu leżąc i 220 w martwym ciągu. Sport w jej życiu pojawił się przypadkiem. - Cztery lata temu, w technikum, trener Grzegorz Kępa, który kieruje również ostrowieckim klubem Black&White, zaproponował mi żebym przyszła na siłownię, bo był wyjazd na mistrzostwa Polski w wyciskaniu sztangi leżąc do lat 18. To miał być fajny wyjazd nad morze i zabawa, a przy okazji okazało się, że zdobyłam mistrzostwo Polski. I tak się zaczęło - opowiada o początkach kariery.

Teraz trenuje trzy razy w tygodniu od godziny 14 do 18. = Sport nie należy do lekkich - mówi - Muszę łączyć go z nauką w szkole. Ale nikt nie mówił, że będzie lekko.
W ostatnim roku Magdalena Białek zmieniła klub. Z ostrowieckiego klubu przeszła do kieleckiej Tęczy Społem, gdzie trenerem jest Arkadiusz Znojek. - Trudno porównywać obydwa kluby, bo pan Arkadiusz jest trenerem kadry - wyjaśnia. - Zajmuje się mną, docenia. Mam lepsze warunki do treningów. Klub wspiera mnie finansowo, zwraca pieniądze za kupowane suplementy.

Z NAJLEPSZYMI NA ŚWIECIE DZIĘKI WSPARCIU GMINY I SPONSORÓW

Najbliższe starty: Szwecja - puchar świata w trójboju klasycznym. Chce też zaskoczyć wszystkich formą podczas mistrzostw świata juniorów, które pod koniec sierpnia odbędą w Szczyrku. I najbardziej ważne dla niej zawody w tym roku: mistrzostwa świata seniorów, które odbędą się w Puerto Rico.

Jest mieszkanką Baszowic w gminie Nowa Słupia. - Nagrody z gminy, od wójta otrzymuję kilka razy w roku - mówi. - Otrzymałam także duże wsparcie w 2010 roku, kiedy Polski Związek Kulturystyki i Fitness nie finansował mi wyjazdu na mistrzostwa świata seniorów w Republice Południowej Afryki. Gmina pomogła w zakupie biletu lotniczego, a spółka Sell-Bud Invest Sylwestra Kozłowskiego sponsorowała start oraz opłaty związane z przejazdami i noclegi.