Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki sukces! Uczennice z Mirca finalistkami III Olimpiady Literatury i Języka Polskiego

Sławomir Sijer
Sławomir Sijer
Laureatki z Mirca.
Laureatki z Mirca. Archiwum szkoły w Mircu.
Aleksandra Stępień uczennica klasy VIII i Maria Tyszczuk uczennica klasy VII Szkoły Podstawowej w Mircu zostały finalistkami III Olimpiady Literatury i Języka Polskiego dla szkół podstawowych.

Olimpiadę co roku organizuje Ministerstwo Edukacji Narodowej i Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Aleksandra Stępień i Maria Tyszczuk zaczęły przygotowywać się do udziału w niej już w czerwcu ubiegłego roku. Wtedy dostały zadanie na wakacje od nauczycielki języka polskiego Iwony Gralec – przeczytanie dziesięciu lektur dodatkowych, które wskazała kapitała olimpiady.

Uczennice wzięły udział najpierw w etapie szkolnym, następnie w dwóch częściach etapu okręgowego: pisemnej i ustnej, po którym zakwalifikowały się do etapu ogólnopolskiego. Etapy okręgowy i ogólnopolski składały się z trzech części. Dziewczyny pisały rozprawkę oraz test językowy, a w części ustnej musiały popisać się bardzo dobrze przeprowadzoną analizą i interpretacją wylosowanych utworów lirycznych lub epickich. W ogólnopolskim etapie olimpiady Ola pisała rozprawkę na temat „Przyjaźń i życzliwość jako wartości, które pomagają bohaterom literackim budować wspólnotę i solidarność”, a w części ustnej omówiła folklor w „Balladynie” Juliusza Słowackiego. Marysia pisała rozprawkę na temat „Fakty i fikcja. W jaki sposób literatura uwrażliwia na krzywdę innych”, a w części ustnej wypowiadała się na temat „Rzecz o byciu człowiekiem. Przygody Pinokia Carla Collodiego”.

Marysia i Ola znalazły się w elitarnym gronie najlepszych młodych humanistów w Polsce. Jako jedyne reprezentują nie tylko Gminę Mirzec, ale też Powiat Starachowicki. Z województwa świętokrzyskiego do grona finalistów zakwalifikowało się ośmioro uczniów. Jak mówi dyrektor Szkoły Podstawowej w Mircu Alicja Raczyńska, tak duże osiągnięcie to efekt długotrwałej i systematycznej pracy dziewczyn oraz zaangażowania nauczycielki języka polskiego Iwony Gralec.

Iwona Gralec natomiast chwali swoje podopieczne za otwarte umysły, chęć do poszerzania wiedzy, radość uczenia się i oczywiście imponujące osiągnięcia.

Warto dodać, że finalistom olimpiady Marysi i Oli przysługuje nie tylko ocena celująca z języka polskiego na świadectwie, ale także preferencje przy wyborze szkoły ponadpodstawowej oraz zwolnienie z języka polskiego na egzaminie ósmoklasisty. Z tej części dziewczyny otrzymują po 100 procent punktów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie