MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie inwestycje w Szpitalu w Czerwonej Górze. Powstanie Świętokrzyskie Centrum Chorób Płuc

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny imienia Świętego Rafała w Czerwonej Górze prowadzi szereg inwestycji, które wkrótce pozwolą na rozwinięcie działalności lecznicy i poszerzenie oferty leczniczej dla pacjentów. Świętokrzyskie Centrum Chorób Płuc jest jednym z największych projektów
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny imienia Świętego Rafała w Czerwonej Górze prowadzi szereg inwestycji, które wkrótce pozwolą na rozwinięcie działalności lecznicy i poszerzenie oferty leczniczej dla pacjentów. Świętokrzyskie Centrum Chorób Płuc jest jednym z największych projektów Szpital Czerwona Góra
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny imienia Świętego Rafała w Czerwonej Górze prowadzi szereg inwestycji, które wkrótce pozwolą na rozwinięcie działalności lecznicy i poszerzenie oferty leczniczej dla pacjentów. Świętokrzyskie Centrum Chorób Płuc jest jednym z największych projektów. O planach placówki na 2022 rok opowiada dyrektor Youssef Sleiman.

Panie Dyrektorze, Świętokrzyskie Centrum Chorób Płuc to największa inwestycja w szpitalu w tym roku. Na jakim etapie są prace i co konkretnie oznacza ta inwestycja dla pacjentów?

Jest to inwestycja kluczowa dla dalszego rozwoju naszego szpitala. Jej łączny budżet to prawie 45 milionów złotych, z czego dofinansowanie unijne i z budżetu państwa stanowi 74 procent, zaś samorząd województwa dofinansowuje nasz wkład własny w wysokości 65 procent. Świętokrzyskiego Centrum Chorób Płuc umożliwi zdecydowaną poprawę warunków i poziomu leczenia naszych pacjentów. Nowoczesne i kompleksowe leczenie chorób płuc to obecnie absolutna konieczność, szczególnie w warunkach długotrwałej pandemii choroby COVID-19 i jej różnego rodzaju powikłań. Inwestycja jest realizowana w dwóch etapach. Pierwszy etap planujemy zamknąć do końca lutego. W marcu mamy przenieść Oddział I Pulmonologii do nowego budynku. Natomiast kolejne piętra nowego budynku powinny być gotowe w czerwcu i wtedy przeniesiemy tam kolejne oddziały, czyli Oddział II Chorób Płuc i Gruźlicy, Oddział IV Alergologiczno-Pulmonologiczny i zakończymy w całości tę inwestycję.

Realizacja takiej inwestycji to poważne wyzwanie, szczególnie, że od dwóch lat wszyscy zmagamy się z pandemią, a Szpital w Czerwonej Górze jest na pierwszej linii frontu.

Tak, jak zawsze, wszystkie nasze działania podporządkujemy dobru pacjenta i skuteczności jego leczenia. I cały czas elastycznie reagujemy na sytuację w pandemii. Dlatego też planujemy, aby już w marcu przenieść do nowego obiektu Świętokrzyskiego Centrum Chorób Płuc pracownię prątka gruźlicy i bakteriologii oraz pracownię badań czynnościowych układu oddechowego, która będzie powiększona o kolejne stanowiska do wykonywania badań dla pacjentów pulmonologicznych. Jednocześnie, aby poprawić bezpieczeństwo sanitarne pacjentów i personelu, wdrażamy reorganizację izby przyjęć w naszym szpitalu. W tej chwili mamy już prawie gotową nową izbę przyjęć ogólną, na którą otrzymaliśmy prawie 2,5 miliona złotych w ramach Rządowego Funduszy Inwestycji Lokalnych. Jednocześnie na początku marca będzie gotowa nowa izba przyjęć pulmonologiczna, zlokalizowana w ramach Świętokrzyskiego Centrum Chorób Płuc

Z jakimi chorobami najczęściej trafiają pacjenci?

Nasz szpital to jednostka specjalistyczna w zakresie chorób płuc, więc w praktyce mamy praktycznie wszystkie choroby pulmonologiczne. Obecnie statystyka zmieniła się w związku z COVID-19. Wielu pacjentów trafia z zapaleniami płuc, zarówno bakteryjnymi, jak i covidowymi. Pandemia zdecydowanie zwiększyła liczba pacjentów z zapaleniem płuc i różnego rodzaju dalszymi powikłaniami. Jednocześnie jest wielu pacjentów z nowotworami. Duża grupa osób leżących na oddziale chirurgii klatki piersiowej to pacjenci nowotworowi. Tam trafiają również pacjenci z odmą opłucnową i ropniakami. Pacjenci z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (tzw. POCHP) też są u nas leczeni i grono tych pacjentów zależy od specyfiki roku i sezonu. W sezonach zimowych i jesiennych wzrasta liczba zakażeń i większość pacjentów to osoby właśnie z zapaleniem płuc czy też zaostrzeniem POCHP. W okresach letnich i wiosennych mamy dużo pacjentów w zakresie chorób nowotworowych, śródmiąższowych i innych chorób nieinfekcyjnych. Tak jak wspomniałem w tej chwili nasz ośrodek zajmuje się wszystkimi chorobami płuc i niestety potrzeby specjalistycznego leczenia pacjentów z naszego województwa cały czas rosną.

W tym roku zacznie się budowa oddziału chemioterapii dziennej. Ile ona potrwa i po co szpitalowi taki oddział?

Planujemy aby diagnostyka była kompleksowa i umiejscowiona w jednym ośrodku, ponieważ pacjenci trafiający do nas, chcą później kontynuować u nas leczenie. Pacjent przebywający w szpitalu w trakcie leczenia poznaje personel i ma do niego zaufanie. Staramy się, aby w pacjent był leczony kompleksowo w jednym miejscu. Dlatego też otworzyliśmy przyszpitalną przychodnię po to, żeby pacjenci, po wyjściu ze szpitala mogli być monitorowani przez tego samego lekarza co w szpitalu. W ramach tej inwestycji powstanie pracownia leków cytostatycznych oraz pracownia chemioterapii dziennej. Planujemy, aby całość była gotowa w trzecim kwartale tego roku. Jednocześnie ponieważ do naszego szpitala trafiają pacjenci do dalszej diagnostyki inwazyjnej lub do operacji na oddziale chirurgii klatki piersiowej chcemy też poprawiać warunki ich leczenia. Dlatego w tym roku planujemy rozpocząć kompleksowy remont oddziału chirurgii klatki piersiowej. Planujemy podział oddziału na dwie strefy: zakaźną dla pacjentów z infekcjami układu oddechowego i ropniakami, które wymagają interwencji chirurgicznej oraz nowotworową. Będą one oddzielone śluzą tak, aby zapewnić w pełni bezpieczne warunki leczenia pacjentów. Tę inwestycję planujemy rozpocząć w tym roku i zakończyć na początku przyszłego. Realizacja obydwu powyższych inwestycji będzie możliwa, dzięki środkom finansowym z Urzędu Marszałkowskiego.

Ilu pacjentów chorych onkologicznie trafia obecnie do szpitala?

W skali województwa ponad 80 procent pacjentów z rozpoznaniem raka płuca trafia do naszego szpitala i jeśli chodzi o leczenie zabiegowe, to również są leczeni u nas. Główny problem pojawia się w momencie, gdy pacjent zostaje zakwalifikowany do leczenia chemią czy też do uzupełnienia leczenia chemią po zabiegu operacyjnym. Wtedy kluczowe dla jego powrotu do zdrowia jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia chemią. Dlatego wnioskowaliśmy o otworzenie ośrodka chemioterapii bezpośrednio u nas w szpitalu i uzyskaliśmy zgodę wojewody i marszałka, a także dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego i rozpoczęliśmy inwestycję.

Jak wpłynie to na jakość leczenia i dostęp do terapii dla pacjentów?

To daje nam z jednej strony możliwość kompleksowego leczenie pacjenta onkologicznego i psychologicznie wspiera to pacjenta, że jest leczony w tym samym ośrodku, a z drugiej strony daje nam możliwość skrócenia kolejek. Będziemy starać się o to, żeby pacjent uzyskiwał leczenie w okresie przewidywanym przez pakiet onkologiczny – czyli w ciągu dwóch tygodni od konsylium. Taki mam plan i wierzę, że uda się to spełnić, że pacjent będzie jak najszybciej włączony do tego leczenia.

To duże i kompleksowe projekty. Czy poza tym szpital planuje jakieś mniejsze przedsięwzięcia modernizacyjne?

Tak, cały czas realizujemy inwestycje i remonty bieżące między innymi kończymy inwestycję połączenia zapasów tlenu w ramach nowego i starego zbiornika. Dzięki nowej magistrali tlenowej w przypadku awarii na jednym oddziale będziemy mogli otworzyć dostęp do tlenu z innej strony. W tej sposób zabezpieczenie zaopatrzenia szpitala w tlen będzie podwójne. Jednocześnie czekamy na informację, czy otrzymamy dofinansowanie na nową wentylację w ramach szpitala i system do jej dezynfekcji. Realizujemy także inwestycje wodno-kanalizacyjne. Obecnie szpital ma zabezpieczoną wodę z dwóch źródeł, czyli z gminy Chęciny oraz mamy swoje studnie przy szpitalu, jednak ich wydajność jest ograniczona. Dlatego chcemy zabezpieczyć placówkę poprzez budowę połączenia z Wodociągami Kieleckimi. Musimy wybudować kilkaset metrów rurociągu. Jest to inwestycja finansowana w 85 procentach z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Powinniśmy ją zakończyć w tym roku. Kolejna inwestycja to remont oczyszczalni ścieków, która ma już swoje lata. To dość kosztowny projekt, ale znacząco unowocześniający infrastrukturę szpitalną. Mamy obowiązek mieć swoją oczyszczalnię ścieków ze względu na oddziały gruźlicze. Modernizacja rozpoczęła się w 2021 roku i zakończy się w roku bieżącym. W planach jest też modernizacja kotłowni i dalsza termomodernizacja obiektów szpitalnych, aby obniżyć koszty użytkowe oraz uzyskać większy efekt ekologiczny. Czekamy na możliwość ubiegania się o środki europejskie lub krajowe na tę inwestycję. Kotłownia jest nowoczesna i funkcjonalna, ale wraz z otworzeniem nowych budynków nie będzie w stanie zabezpieczyć dodatkowej rezerwy, dlatego chcemy uzyskać środki na rozszerzenie jej możliwości technicznych.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny imienia Świętego Rafała w Czerwonej Górze cały czas dynamicznie się rozwija. Czego życzyć Panu Dyrektorowi i całemu personelowi szpitala?

Oczywiście przede wszystkim zdrowia i wytrwałości, szczególnie w czasie pandemii, zaś naszym pacjentom jak najszybszego powrotu do zdrowia. Wszyscy mierzymy się z bardzo trudnym czasem i trzeba wierzyć, że będzie lepiej. Dlatego w tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy wspierają funkcjonowanie i rozwój naszego szpitala na czele z marszałkiem i całym Zarządem Województwa, wojewodą, parlamentarzystami i wszystkimi innymi, życzliwymi osobami. Zdrowie to wartość uniwersalna i bezcenna, co niestety szczególnie przypomniała nam pandemia i jej konsekwencje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasta jajeczna z awokado

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie