Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie otwarcie Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi. Atrakcje można już zwiedzać. Zobaczcie zdjęcia i film

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
W czwartek, 16 grudnia, oficjalnie otwarto nowy budynek Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego imienia Mieczysława Radwana w Nowej Słupi. To oznacza, że już od piątku, 17 grudnia, zwiedzający będą mogli na własne oczy zobaczyć świat Barbarzyńców i Rzymian oraz figury, które wyglądają jak żywe.
W czwartek, 16 grudnia, oficjalnie otwarto nowy budynek Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego imienia Mieczysława Radwana w Nowej Słupi. To oznacza, że już od piątku, 17 grudnia, zwiedzający będą mogli na własne oczy zobaczyć świat Barbarzyńców i Rzymian oraz figury, które wyglądają jak żywe. Krzysztof Krogulec
W czwartek, 16 grudnia, oficjalnie otwarto nowy budynek Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego imienia Mieczysława Radwana w Nowej Słupi. To oznacza, że już od piątku, 17 grudnia, zwiedzający będą mogli na własne oczy zobaczyć świat Barbarzyńców i Rzymian oraz figury, które wyglądają jak żywe. W muzeum są prawdziwe hity - między innymi najstarsze eksponaty na Ziemi, liczące miliardy lat.

Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi

Nowy obiekt powstał w miejsce starego, otwartego w 1960 roku ośrodka, ale mocno się różni. Samą atrakcją jest już wygląd budynku, który został świetnie wkomponowany w teren i zbudowany z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań, takich jak elewacja cortenowa.

W czwartkowym otwarciu wzięło udział mnóstwo osób bezpośrednio związanych z budową Muzeum, ale nie zabrakło także zaproszonych gości.

Byli parlamentarzyści , poseł Agata Wojtyszek i senator Krzysztof Słoń, oboje z Prawa i Sprawiedliwości, był marszałek województwa Andrzej Bętkowski i wielu innych gości.

Po części oficjalnej, czyli podziękowaniach oraz życzeniach nadszedł czas na oprowadzanie po tajemniczych zakątkach budynku.

Świat rzymski i barbarzyński

Muzeum jest rozplanowane w taki sposób, by po wejściu podążać specjalną ścieżką prowadzącą po kolejnych ekspozycjach. To porównanie świata rzymskiego i barbarzyńskiego. Wprowadzeniem jest film w 3D na temat genezy żelaza, w specjalnej sali kinowej. Droga od strony „rzymskiej” jest wybrukowana, a część „barbarzyńska” - polna. Docieramy w końcu do Nowej Słupi i miejsca, gdzie odbywały się Dymarki w II i III wieku naszej ery. Mamy tu zaprezentowany prażak, mielerz. Przy stanowisku z pozostałościami po dymarkach pokazywany jest kolejny film.

Podczas otwarcia dzielono się ze zwiedzającymi ciekawostkami historycznymi. Cała oprawa zapierała dech w piersiach. Zachwytów nie zabrakło przy figurach, które wyglądają jak żywe i zatrzymane w ruchu. W muzeum zobaczymy dwóch hutników w holu, legionistę rzymskiego i wojownika barbarzyńskiego, tkaczkę w chacie i wreszcie kowala. Figury są dopracowane w najmniejszym szczególe – to prawdziwe włosy, zmarszczki, żyły widoczne pod skórą czy zadrapania wynikające z wykonywanej pracy.

Ostatnim przystankiem dla zwiedzających jest stanowisko z dwoma multimedialnymi stołami, każdy na 12 osób. Uczestnicy mogą wybrać tematy, które ich interesują, i poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie.

Można już zwiedzać

Dla zwiedzającym Muzeum jest dostępne od piątku, 17 grudnia. Dostępna jest też strona internetowa - https://www.muzeum-nowaslupia.pl/?fbclid=IwAR31Pd3hmCIsYdzG85Cs7zoQuhJkwLejVc86Cr6GAzZmmEiwwERzdJy84yY

Atrakcja ma być czynna przez cały rok.

Obiekt był budowany w latach 2019-2020. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 10 mln złotych, z czego ponad 7,5 mln zł pochodziło ze środków przekazanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Pozostała kwota to wkład własny gminy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie