Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie palmy w Krynkach i Wąchocku (zdjęcia)

Kazimierz Cuch [email protected]
Procesja z wielkimi palmami do kościoła w Krynkach
Procesja z wielkimi palmami do kościoła w Krynkach Kazimierz Cuch
Razem ponad 20 wielkich palm prezentowano w Niedzielę Palmową w Krynkach, w gminie Brody i w Wąchocku.

[galeria_glowna]
W gminie Brody było to bez konkursu palm. Taką decyzję organizatorzy podjęli już kilka lat temu i konsekwentnie ją realizują, z korzyścią dla podtrzymania tradycji Niedzieli Palmowej.

Natomiast w Wąchocku konkurs plastyczny ogłoszony wspólnie przez parafię i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury obejmował nie tylko wielkie palmy, ale i inne świąteczne dekoracje, związane ze świętem Zmartwychwstania Pańskiego.

-Dziękuje wszystkim, którzy odpowiedzieli na zaproszenie nasze i parafii w Krynkach. Szczególnie cieszy mnie udział grup społecznych, sołectw, szkół spoza parafii Krynki. Wszystkim grupom społecznym, które zrobiły palmy i pokazały je w Krynkach dodatkowo zwrócimy koszty materiałów. Cieszę się, że do podtrzymywania tradycji włączają się dzieci i młodzież. To jest piękna tradycja- mówi Tomasz Margula, dyrektor Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Brodach.

W KRYNKACH

By dostarczyć palmy z całej gminy do kościoła parafialnego w Krynkach wykorzystano samochód ciężarowy. Najwyższe palmy z Brodów i Bud Brodzkich miały około 8 metrów. Doroczną prezentację palm zorganizowało Gminne Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Brodach, przy wsparciu parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii panny w Krynkach. Bardzo się cieszyli się z tego proboszcz tej parafii ksiądz Wojciech Zdon i społeczność całej gminy.

Wielkie palmy wniesiono w procesji do kościoła parafialnego. Prowadziło ją trzech księży: Wojciech Zdon, Andrzej Sasin i Rafał Kamiński. Uczestniczyli mieszkańcy gminy i goście spoza gminy. Żadna z palm na stojąco nie mieściła się w drzwi kościoła.

W robieniu palm uczestniczą wiejskie społeczności gminy Brody i niektóre szkoły. Po pierwszym publicznym oglądzie w Niedzielę Palmową, konkursowe palmy zostają w kościele i uczestniczą w uroczystościach wielkiego tygodnia oraz Wielkiej Nocy.

-Złożyliśmy oferty wszystkim sołectwom gminy, dziewięciu szkołom i dwom gimnazjom, zespołom działających w naszej placówce kultury. Odpowiedziały społeczności wsi Brody, Budy Brodzkie, Dziurów i Ruda. Były szkoły podstawowe w Brodach i Stawie Kunowskim. Mają swoje palmy zespoły śpiewacze Seniorzy i Brodowianki z Brodów. Jest nasza świetlica środowiskowa z Brodów - poinformował Tomasz Margula, dyrektor Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Brodach, organizator prezentacji.

W WĄCHOCKU

Do konkursu wielkich palm i świątecznych stroików zaproszono szkoły, Koła Gospodyń Wiejskich, osoby indywidualne. Podobnie jak w Krynkach, uroczystość rozpoczęła procesja z palmami do kościoła opactwa cystersów. Po uroczystej mszy św. w krużgankach opactwa cystersów jury oceniło przyniesione palmy i przyznało nagrody.

Tutaj było kilka wielkich palm i kilkadziesiąt mniejszych stroików wielkanocnych. Niektóre wykonały pojedyncze osoby. W tych ostatnich dominowały pisanki, w różnych wersjach. Za najlepsze palmy uznano prace mieszkańców Węglowa i Rataj. W konkursie uczestniczyła delegacja z palmami nawet z Warszawy. Byli to uczestnicy wycieczki. Dostali nagrodę jako grupa "zagraniczna". Nam bardzo się podobał wielkanocny stroik uczniów Szkoły Podstawowej w Wielkiej Wsi.

W tradycyjnych, polskich palmach stałe miejsce mają wiosenne baźki, barwinek, borówki i kwiaty z bibuły. Baźki poświęcone podczas mszy św. podobno nabierają niezwykłej mocy. Połknięte chroniły od chorób gardła, suchot. Spalone, dają popiół do posypywania głów w Środę Popielcową. Wystawione w oknie, podobnie jak poświęcone 2 lutego świece “gromnice", chronią dom przed uderzeniem pioruna.
Przysłowie związane z tym świętem mówi: “Gdy w Palmową Niedzielę słońce świeci, będą pełne stodoły, beczki i sieci". W tym roku przeważnie nie świeciło.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie