Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie poszukiwanie notatnika z nutami "Marsza I Brygady"

Marek Maciągowski
W Dniu Niepodległości 11 listopada możesz poznać Kielce z lat I wojny światowej szukając notatnika kapelmistrza orkiestry kieleckiej Straży Ogniowej Andrzeja Sikorskiego - Brzuchala z zapisem nutowym "Marsza I Brygady".

Niewiele osób wie, że najsłynniejsza pieśń legionową - "My Pierwsza Brygada" zrodziła się właśnie w Kielcach. Jak do tego doszło? Otóż 25 sierpnia 1914 roku w czasie rekrutacji do odradzającego się polskiego wojska wstąpiła cała orkiestra kieleckiej Straży Ogniowej. Na jej czele stał kapelmistrz Andrzej Sikorski. W jego zeszycie nutowym pod numerem 10 jako "Marsz Kielecki" zapisana była melodia, która bardzo szybko wpadała żołnierzom w ucho. Orkiestra kieleckiej straży szybko stała się orkiestrą wojskową I Brygady Legionów. A "marsz kielecki" zaczął towarzyszyć strzelcom i legionistom na dobre i na złe.

Do melodii powstały słowa, układane w okopach i na kwaterach. Autorami powszechnie dziś znanych strof " marsza I Brygady" byli oficerowie literaci Andrzej Hałaciński i Tadeusz Biernacki. Jedna z wersji mówi, że kapelmistrz Sikorski pewnie nie był jej autorem, ale zaaranżował na potrzeby strażackiej orkiestry melodię marsza, którą wykonywała orkiestra stacjonującego w Kielcach rosyjskiego pułku piechoty, lecz to i tak nieważne. Dość, że Józef Piłsudski nazwał "I Brygadę" "najdumniejszą pieśnią, jaką kiedykolwiek Polska stworzyła". Od 2007 roku jest oficjalną pieśnią Wojska Polskiego.

Uczcimy kapelmistrza

W czwartek 11 listopada można będzie w niecodzienny sposób zwiedzać Kielce i uczcić Święto Niepodległości. Biuro Turystyczne Busferie i Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego zapraszają do udziału w grze miejskiej "Szukamy notatnika Brzuchala". Patronem medialnym gry jest "Echo Dnia".

Gra miejska to połączenie gry fabularnej i harcerskich podchodów. W czasie gry zawodnicy będą odnajdywać w Kielcach miejsca związane z pobytem legionistów oraz rozwiązywać różne zaskakujące zadania. Celem gry będzie odnalezienie notatnika kapelmistrza Andrzeja Sikorskiego, który w legionach miał pseudonim Brzuchal. W ten sposób przypomniana zostanie pamiętać o twórcy "Marsza I Brygady" i kieleckich strażakach, którzy tworzyli pierwszą orkiestrę polskiego odrodzonego wojska

Śladami historii

W grze będą mogły wziąć udział drużyny od 2 do 5 osób ,a także osoby startujące indywidualnie. W trakcie gry zawodnicy będą stopniowo odgadywać hasło, które pozwoli na odnalezienie miejsca ukrycia notatnika Brzuchala. Wskazówki otrzymają na starcie, będą je odnajdywać oraz otrzymywać od organizatorów przez telefon. Do pokonania będą mieli dystans kilku kilometrów pieszo.

Osoby niepełnoletnie będą mogły uczestniczyć w grze tylko pod opieką dorosłych.
Zakończenie gry i wręczenie nagród zwycięzcom gry odbędzie się w czasie koncertu zespołu SBB w dniu 12 listopada o godzinie 20 w WDK.

Osoby chcące uczestniczyć w grze mogą zgłaszać swój udział na adres: [email protected] lub [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie