Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie wydarzenie w sobotę na Świętym Krzyżu - premiera "Kazań Świętokrzyskich". Wystąpią słynni Józef Skrzek, Piekarczyk i inni

Lidia CICHOCKA
Józef Skrzek jest oczarowany Świętym Krzyżem.
Józef Skrzek jest oczarowany Świętym Krzyżem.
Niezwykłe wydarzenie - najstarszy polski tekst prozą, "Kazania świętokrzyskie" już w sobotę zostanie przedstawiony w wersji muzycznej na Świętym Krzyżu.

Kazania świętokrzyskie

Kazania świętokrzyskie

Pochodzące z XIV wieku "Kazania świętokrzyskie" to najstarszy zapis prozy polskiej. Zabytek składa się z jednego całego kazania (na dzień świętej Katarzyny) i fragmentów pięciu innych. Spisane zostały na pergaminie, który w XV wieku posłużył - pocięty na paski - do oprawy rękopiśmiennego kodeksu, zawierającego łaciński tekst Dziejów Apostolskich i Apokalipsy. Zostały odnalezione przez Aleksandra Brücknera w 1890 roku. Zachowane paski pergaminowe zawierają: całość Kazania na dzień świętej Katarzyny (25 listopada) i urywki Kazania na dzień świętego Michała (29 września), Kazania na dzień świętego Mikołaja (6 grudnia), Kazania na dzień Bożego Narodzenia (24 grudnia), Kazania na święto Trzech Króli (6 stycznia) oraz Kazania na dzień Oczyszczenia Najświętszej Marii Panny (2 lutego).

Józef Skrzek założyciel i lider zespołu SBB, dostał nie lada wyzwanie - napisanie muzyki do Kazań świętokrzyskich. - Nie zastanawiał się ani chwili - mówi Marcin Majewski, jeden z dwójki kielczan, który wystawienie Kazań zaproponował. Rezultat jego pracy poznamy już w sobotę na niezwykłym koncercie na Świętym Krzyżu.

Historia tego wydarzenia jest równie niezwykła jak historia samych kazań. - Najstarszy zabytek prozy polskiej został przypadkowo odkryty w XIX wieku, zachował się, bo fragmentów kazań pociętych na paski, użyto do oprawy innego dzieła. Kazania nazwano świętokrzyskimi, bo należały do zakonu benedyktynów na Świętym Krzyżu.

- Marzyła nam się promocja województwa świętokrzyskiego, ale taka z wysokiej półki - mówi Marcin Majewski o pomyśle na imprezę, którą wspólnie z Janem Tarnowskim z Biura Podróży Bus Ferie dwa lata temu wymyślili i postanowili sfinansować. O napisanie muzyki zwrócili się do Józefa Skrzeka. - A on nie zastanawiał się ani chwili - mówi Majewski.

- Napisać muzykę do Kazań świętokrzyskich? Wow, to jest propozycja - zachwyca się Skrzek.- Grałem w kościołach, muzyką dawałem ludziom wolność, robiłem operę i wiem, że wszystko można zrobić, ale to było coś zupełnie innego - mówi kompozytor.- To przecież najstarszy tekst i bardzo uduchowione miejsce - Święty Krzyż.

Przygotowując się do pisania muzyki poznawał klasztor i jego historię: dowiedział się o pobycie Jagiełły, głodowej śmierci radzieckich jeńców, o życiu zakonników. - Grałem na Jasnej Górze, ale tu jest jeszcze inaczej - próbuje wyjaśnić.

W koncercie oprócz Skrzeka wezmą udział Marek Piekarczyk - wokalista TSA, Apostolis Anthimos - oraz chórzyści z wrocławskiego chóru męskiego OKTOICH przy Cerkwi Prawosławnej świętych Cyryla i Metodego we Wrocławiu oraz Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego Garnizonu Wrocław. Do udziału został zaproszony także kielecki multiinstrumentalista Włodzimierz "Kinior" Kiniorski, który zagra na bębnach i saksofonie. Recitativy wygłaszać będzie aktor kieleckiego teatru Marcin Brykczyński ubrany w strój księdza.

- Zależało nam by w kościele, gdzie odbywać się będzie koncert panowała atmosfera taka jak w średniowieczu. Wprowadziliśmy pewne animacje, ale tylko po to by spotęgować ten nastrój - wyjaśnia. Przedsiębiorcy mają nadzieję, że dzięki koncertowi Polacy poznają treść Kazań. - Mało osób czytało je, ale może teraz na fali zainteresowania sięgną po to, co mamy najcenniejszego - dodaje Majewski.

Tekst muzykom przygotował historyk z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach profesor Krzysztof Bracha korzystając z wcześniejszych opracowań profesora Wacława Twardzika z Instytutu Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk.

Idea zaprezentowania Kazań w muzycznej formie przypadła do gustu superiorowi klasztoru ojcu Zygfrydowie Wiesze, który zgodził się by przez kilka dni - na czas prób, wyłączyć kościół ze zwiedzania. Dla turystów dostępna jest kaplica Oleśnickich i krużganki. Dochód z koncertu przeznaczony zostanie na odbudowę wieży kościelnej świętokrzyskiego sanktuarium, którą zburzyli Austriacy.

Niestety, nie ma już biletów, wszystkie rozeszły się w ciągu kilku godzin. Pocieszeniem dla tych, którzy nie będą obecni na koncercie niech będzie zapowiedź wydania płyty, z materiałem zarejestrowanym pod czas występu.

Premierowe wykonanie Kazań świętokrzyskich odbędzie się w sobotę 22 września o godzinie 19.30. podczas mszy świętej w kościele na Świętym Krzyżu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie