Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie zainteresowanie "Robalami". Spektakl kieleckich artystów w Bliżynie, Skarżysku i Suchedniowie

BOL
Aktorzy i lalki z "Kubusia” podczas występu w suchedniowskiej "Kuźnicy”.
Aktorzy i lalki z "Kubusia” podczas występu w suchedniowskiej "Kuźnicy”. Mateusz Bolechowski
Najpierw w Bliżynie, a następnie w Skarżysku - Kamiennej i Suchedniowie Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" z Kielc wystawił spektakl "Robale", doceniony podczas 18 Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, zorganizowanego w 2012 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Aktorzy prowadzili warsztaty dla dzieci, a podczas spektaklu wchodzili w interakcje z widzami.
Aktorzy prowadzili warsztaty dla dzieci, a podczas spektaklu wchodzili w interakcje z widzami. Mateusz Bolechowski

Aktorzy prowadzili warsztaty dla dzieci, a podczas spektaklu wchodzili w interakcje z widzami.
(fot. Mateusz Bolechowski)

"Kubuś" w ramach programu Instytutu Teatralnego imienia Zbigniewa Raszewskiego Teatr Polska, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystawia to przedstawienie w całej Polsce. W Suchedniowie i Bliżynie można go było oglądać bezpłatnie, w Skarżysku trzeba było zapłacić dwa złote. Zainteresowanie "Robalami" było bardzo duże. Przychodziły całe rodziny.

Tym bardziej, że przed spektaklem aktorzy prowadzili godzinne, ciekawe warsztaty dla dzieci, które mogły się wcielić w tytułowe robale - rosówki i turkucie podjadki. Sztuka opowiada o życiu przyjaciół - rosówki i turkucia, konflikcie ich mam i niezwykłym, białym krecie - jaroszu. Błache konflikty i problemy tracą na znaczeniu, kiedy nad ich domem pojawiają się ludzie, którzy kupili tam działkę i próbują pozbyć się robaków.

- Robale mają raczej nikłe szanse na to, by tak jak psy czy koty stać się naszymi ulubieńcami. Warto jednak dowiedzieć się o nich czegoś więcej, poznać rolę, jaką spełniają w środowisku, w którym żyją. Przedstawienie spełnia ważną rolę w kształtowaniu świadomości ekologicznej dzieci. Pomaga oswoić się z tymi małymi zwierzątkami, a tym samym pozbyć się lęku przed nimi - piszą autorzy sztuki. Morał bajki jest taki, że ludzie i zwierzęta mogą żyć razem, że warto rozmawiać, zamiast się kłócić, a przyrodzie należy się szacunek. W powiecie skarżyskim "Robale" obejrzały setki dzieci i rodziców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie