Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie zmiany na rynku w Małogoszczu. Koniec ślizgawki i patelni - teraz będzie zielono?

albo
Rynek w Małogoszczu czekają zmiany.
Rynek w Małogoszczu czekają zmiany. albo
Gmina Małogoszcz ogłosiła konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej na zagospodarowanie zieleni na rynku w Małogoszczu. Celem konkursu jest poprawienie estetyki. Konkurs stanowi propozycję i odpowiedź na sugestie mieszkańców, którym wygląd Placu Kościuszki się nie podoba. Oddane po rewitalizacji w 2012 roku centrum miasteczka, w opinii licznych mieszkańców jest brzydkie, zabetonowane i niefunkcjonalne. Latem "patelnia" i brak cienia, zimą "ślizgawka". Konkurs potrwa do 30 kwietnia. Na 3 najlepsze koncepcje czekają wysokie nagrody pieniężne.

Małogoski rynek ma szansę na dużą zmianę. Miasto i Gmina Małogoszcz na czele z burmistrzem Mariuszem Piotrowskim wyszło naprzeciw głosom i oczekiwaniom mieszkańców i zaproponowało konkurs pod nazwą: "Opracowanie koncepcji Architektonicznej dla zadania pod nazwą zagospodarowanie zieleni na rynku - Placu Kościuszki w Małogoszczu". Konkurs skierowany jest do architektów, architektów krajobrazu i zieleni. Prace można składać w urzędzie gminy do 30 kwietnia 2020 roku.

Burmistrz Małogoszcza Mariusz Piotrowski mówił o szczegółach konkursu:

- Ogłosiliśmy konkurs na zagospodarowanie zieleni na Placu Kościuszki, przy czym chciałbym żeby wszyscy, a przede wszystkim mieszkańcy nas dobrze zrozumieli. Chcemy podkreślić, że zadanie nie będzie polegało na drastycznej przebudowie rynku, ponieważ został on zrewitalizowany parę lat temu, lecz na poprawie jego estetyki. Licząc na to, że architekci, w tym architekci krajobrazu, zieleni wypowiedzą się co możemy zrobić w elementach, na których nam zależy. Oczywiście architekci muszą się wypowiedzieć w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków - mówił na wstępie burmistrz.

Cztery kluczowe elementy na rynku. Zieleń, tablica multimedialna i fontanna
- Chcielibyśmy, aby w proponowanych koncepcjach były zawarte cztery elementy: pierwszy z nich to oczywiście zieleń, zagospodarowanie zieleni niskopiennej, przenośnej, sezonowej, w gazonach, czy donicach. Być może będą to także rabatki, oczywiście w zależności od tego na co wyrazi zgodę konserwator zabytków. Drugim elementem byłaby tablica multimedialna, która przedstawiałaby historię Małogoszcza oraz wskazywałaby miejsca, które warto zobaczyć na terenie naszego miasta. Do niej dołączony byłby plan miasta. Trzeci element to miejsce poświęcone Bitwie pod Małogoszczem. W jakiej formie? To będzie już inwencja twórcza architektów. I czwarty element, chyba najbardziej spektakularny i ważny dla mieszkańców. Chcielibyśmy, aby na rynku powstała nowoczesna, podświetlana fontanna. Wszystko jednak będzie zależało od tego, czy instytucje urzędnicze na czele z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Kielcach wyrażą na to zgodę - opowiadał burmistrz Mariusz Piotrowski.

Jak zaznaczał pan burmistrz: w jakiej formie będzie to możliwe i czy to w ogóle będzie możliwe? Wszystko zależy od opinii konserwatora zabytków.

Konkurs to pierwszy krok
Ogłoszenie konkursu na nową koncepcję rynku, jest pierwszym krokiem. Następnym, będzie wybranie najlepszej koncepcji spośród tych, które wpłyną do urzędu gminy do 30 kwietnia. Jury konkursowe najlepsze prace wybierze do 15 maja. Trzy pierwsze otrzymają nagrody pieniężne:

- Nagroda za pierwsze miejsce to 6 tysięcy złotych, za drugie miejsce 3 tysiące złotych, a za trzecie tysiąc złotych - dodał burmistrz.

Co dalej?
Po wyborze pracy i rozstrzygnięciu koncepcji, rozpoczną się konsultacje społeczne z mieszkańcami, podczas których zostaną pokazane te elementy koncepcji, na których realizację zgodę wyraził konserwator. Ostatnim etapem będzie projekt, zabezpieczenie środków w budżecie, a na końcu realizacja zadania.

Przypomnijmy, że termin składania prac konkursowych mija 30 kwietnia 2020 roku o godzinie 10. Do 15 maja komisja konkursowa musi wybrać najlepsze prace.

W skład komisji wchodzą: Justyna Mendelska - przewodnicząca komisji, Przemysław Spurek - zastępca przewodniczącego, członkowie komisji: Michał Borowski, Dariusz Strychalski, Andrzej Skrobot, Przedstawiciel Wspólnie - Fundacja Lafarge Holcim, sekretarz komisji - Paweł Juzoń.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie