Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopostne pieśni w świątyni na Mirowie (zdjęcia)

MIO
Przegląd w świątyni na Mirowie rozpoczął występ zespołu ludowego "Szewczanki” z Nowin.
Przegląd w świątyni na Mirowie rozpoczął występ zespołu ludowego "Szewczanki” z Nowin. Irena Imosa
Dziewiętnaście chórów, zespołów ludowych oraz wokalistów i instrumentalistów wystąpiło w niedzielne popołudnie w kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny na Mirowie.
Festiwal Pieśni Wielkopostnej w Pinczowie

Festiwal Pieśni Wielkopostnej w Pińczowie

Świątynia prowadzona przez klasztor ojców franciszkanów reformatów przez kilka godzin była miejscem wspaniałych prezentacji wokalnych znakomicie przygotowanych wykonawców.

Prezentacje - a każdy z chórów i zespołów wykonywał po dwa utwory oceniała Rada Artystyczna w składzie : Jerzy Gumuła, Karolina Opałko i Michał Stachurski. Honorowym członkiem jury był gwardian klasztoru na Mirowie ojciec Eliasz Hetmański, który otworzył spotkanie i powitał przybyłych artystów. Przegląd , który był formą kwalifikacji do zaplanowanego na 10 kwietnia finału w świątyni pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Daleszycach, rozpoczął zespół ludowy Szewczanki z gminnego Ośrodka Kultury w Nowinach. Zespół wykonał pieśni : "Pan Jezus - grzechy nasze" oraz pieśń nawiązującą do rychłej beatyfikacji Jana Pawła II pod tytułem "Zrób mu Matko miejsce".

Zgoła odmiennym bo klasycznym repertuarem popisał się Staszowski Chór Nauczycielski, który wykonał utwór Fryderyka Chopina "U stóp krzyża" a w roli dyrygenta tego chóru zadebiutował Damian Kozieł. Mocno reprezentowane były w Pińczowie Daleszyce, gdzie proboszczem jest pochodzący z Ponidzia ksiądz kanonik Franciszek Berak. Do Pińczowa przybyło z Daleczyc aż trzy podmioty wykonawcze : Chór Miejski Daleszyce, zespół "Dalmarjanki" i zespół "Mójczanki" z tamtejszego Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury.
Wypełniona świątynia oczekiwała na prezentacje zespołów z Ponidzia a przede wszystkim "Bogucanek" które bardzo długo przygotowywały się pod okiem pani Grażyny Pasternak, Ponidzie reprezentowane było także przez Chór Cantores Stopnicensis" oraz zespół "Pacanowianie", który zgłoszony został do Festiwalu przez Europejskie Centrum Bajki.

- " Pragnę przekazać serdeczne podziękowanie dla JE księdza biskupa ordynariusza Kazimierza Ryczana a także dla marszałka województwa Adama Jarubasa, że raczyli objąć nasz festiwal swoim patronatem honorowym i Redakcji Echa Dnia za patronat medialy. Poziom wykonań jest w mojej ocenie bardzo wysoki a gościnność ojców franciszkanów na czele ojcem gwardianem - wielka. Pieśni wielkopostne w tej świątyni brzmią niepowtarzalnie i niezmiernie dostojnie - powiedział nam Łukasz Łaganowski - dyrektor WDK.

Drugi równoległy przegląd eliminacyjny odbył się w Stąporkowie. Rada Artystyczna zakwalifikuje z Pińczowa aż dziewięć podmiotów do daleszyckiego finału.. Lista wszystkich finalistów opublikowana zostanie w dniu 30 marca na stronie internetowej WDK.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie