Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiemy już jak będzie odbywał się ruch w centrum Kielc. Sprawdź szczegóły

Agata KOWALCZYK
Wiemy już jak będzie odbywał się ruch w centrum Kielc. Rewolucji nie ma. Ulica Mała, Duża, Leśna pozostaną zamknięte dla ruchu, a przez Rynek będzie można jeździć od Bodzentyńskiej do Piotrkowskiej. Pierwsze zmiany zostaną wprowadzone jeszcze w czerwcu.

Piotr Wójcik, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach

Piotr Wójcik, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach

Opracowaliśmy optymalną organizację ruchu. Tak nam się wydaje dzisiaj, ale nie wykluczamy zmian. Wspólnie z policją i Strażą Miejska będziemy obserwować skutki. Nowa organizacja ma przede wszystkim uporządkować ruch i zapewnić bezpieczeństwo pieszym i rowerzystom

- Nową organizację ruchu przygotowaliśmy w oparciu o sugestie i opinie mieszkańców. Każda propozycja została rozważona - zapewnia dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach, Piotr Wójcik. - Sporo wniosków dotyczyło zapewnienia dojazdu do Rynku i dopuściliśmy go po stronie północnej placu. To jest najistotniejsza zmiana.

CO ZAMKNIĘTE , CO OTWARTE?

Zmiany polegają na rozszerzeniu strefy ruchu uspokojonego, która do tej pory obejmowała tylko ulicę Sienkiewicza. Zamknięte dla samochodów będą ulice: Leśna, Mała, Duża, płyta Rynku, łącznik wzdłuż ratusza od Leśnej do Piotrkowskiej, Warszawska od Orlej do Rynku. Nie przejedziemy ulicą Leonarda, od Wesołej do Rynku. To najważniejsze zmiany.

Ulicą Bodzentyńską będzie można przejechać w obu kierunkach, od Kościuszki do Wesołej, a dalej tylko w jedną stronę, do Rynku. Przez Rynek będzie możliwy przejazd po północnej jego stronie, od Bodzentyńskiej do Piotrkowskiej.

Ulica Warszawska pozostanie jednokierunkową. Z niej będzie można skręcić albo w Orlą i dalej w Piotrkowską albo w budowaną Kaczyńskiego, która będzie jednokierunkową i poprowadzi do IX Wieków. Z ulicy Kaczyńskiego nie wjedziemy na plac św. Wojciecha, ale wyjedziemy z niego w kierunku IX Wieków.

Ulica Wesoła pozostanie jednokierunkową a nowością jest możliwość skrętu w lewo w Bodzentyńską w stronę Rynku. Skręt w prawo pozostanie.

Na ulicy Jana Pawła II pozostanie dwukierunkowy ruch. Dojazd do placu wolności także się nie zmieni.

PORANNE DOSTAWY TOWARU

Na zamknięte ulice mogą wjechać wyłącznie osoby uprawnione, a są nimi mieszkańcy, służby porządkowe oraz pojazdy zaopatrzenia. - Zmienią się godziny dostaw towaru. Wychodzimy na przeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, którzy narzekali, że godziny 18-10 są mało korzystne. Wolą odbierać towar przed otwarciem sklepu a nie po zamknięciu. Dlatego nowe godziny zaopatrzenia to 6-12. Dla pieszych ta zmiana jest także korzystna, więcej osób spaceruje po południu niż rano - informuje dyrektor Wójcik.

W strefę ruchu uspokojonego mogą wjechać także osoby niepełnosprawne. Dla nich zostaną wymalowane miejsca postojowe. Będzie ich znacznie więcej niż przed remontem ulic. Przez zamknięte ulice będą mogły kursować także taksówki.

Całe centrum jest otwarte dla rowerzystów z wyjątkiem ulicy Sienkiewicza oraz płyty Rynku. - Wokół placu można jeździć, ale po płycie już nie. To miejsce jest przeznaczone wyłącznie dla pieszych i pod ogródki piwne- informuje dyrektor.

PIERWSZE ZMIANY W CZERWCU

Zmiany będą wprowadzane stopniowo wraz z kończeniem remontów dróg, pierwsze dotyczące Rynku są planowane jeszcze w tym miesiącu.

- Prowadzimy odbiór prac, po jego zakończeniu ustawimy nowe oznakowanie Rynku, Małej i Dużej - informuje dyrektor. - Ulica Kaczyńskiego, Kapitulna czy plac Najświętszej Marii Panny będą skończone przed zimą. Wtedy wprowadzimy nową organizację. Na przyszły rok może się przeciągnąć remont Leonarda, Wesołej i Placu Czerwonego Krzyża, więc tam nowa organizacja będzie wprowadzona najpóźniej - przyznaje dyrektor.

AUTOBUSY MOGĄ BYĆ, ALE PÓŹNIEJ

Na razie przez centrum miasta nie będą jeździły miejskie autobusy. - Czekamy aż Zarząd Transportu Miejskiego zakupu odpowiedni tabor. Technicznie jesteśmy przygotowani. Na ulicy Wesołej czy placu Czerwonego Krzyża są zaprojektowane zatoki autobusowe - przypomina dyrektor.

- W strefie ruchu uspokojonego samochody mogą się poruszać z prędkością 20 kilometrów na godzinę a piesi zawsze mają pierwszeństwo - przypomina Jarosław Radkiewicz, główny inżynier ruchu w Miejskim Zarządzie Dróg w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie