Łukasz Konstanty
Przegrany 26:27 mecz z Rumunią był ostatnim reprezentacji Polski podczas trwających mistrzostw świata piłkarek ręcznych. Polki w grupie III zajęły czwartą lokatę, a w końcowej klasyfikacji łącznej uplasują się na 16. pozycji.

Reprezentacja Polski na szesnastym miejscu

Zespoły, które zakończyły fazę zasadniczą na czwartych miejscach w poszczególnych grupach zostały sklasyfikowane na miejscach 13-16. O konkretnych lokatach w pierwszej kolejności decydowały punkty, z jakimi zmagania zakończyły reprezentacje. Biało-Czerwone zgromadziły zaledwie cztery oczka, podczas gdy Hiszpanki ukończyły turniej z sześcioma, a Chorwatki z pięcioma - 13. lokata przypadła więc w udziale ekipie z Półwyspu Iberyjskiego, czternasta zaś z Bałkanów.

Tyle samo punktów co podopieczne Arne Senstada zapisały na swoim koncie reprezentantki Angoli, które ostatecznie zostały sklasyfikowane na 15. pozycji. O tym, iż nasz zespół uplasował się niżej od przedstawicielek Afryki zadecydował mniej korzystny bilans bramkowy (-24 przy -18). Tym samym Polki zajęły 16. miejsce, a więc nieco niższe od tego, na którym zakończyły turniej przed dwoma laty (15.).

Kto zagra o awans na igrzyska olimpijskie?

Biało-Czerwone, które na odległej pozycji zakończyły także rywalizację w ubiegłorocznych mistrzostwach Europy, nie zagrają w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich, w których prawo startu ma już pięć reprezentacji - gospodynie, czyli Francuzki, a także cztery mistrzynie poszczególnych kontynentów (Norwegia, Angola, Brazylia i Korea Płd.).

Już za kilka dni poznamy kolejną drużynę, która zapewni sobie udział w igrzyskach olimpijskich. Będzie to najwyżej sklasyfikowany zespół mistrzostw świata, który jeszcze nie uzyskał przepustki. O przywilej powalczą więc Czeszki, Holenderki, Niemki, Dunki, Czarnogórzanki i Szwedki.

Pięć z sześciu wymienionych ekip, którym nie uda się zakwalifikować poprzez MŚ na IO w Paryżu, weźmie udział w turniejach kwalifikacyjnych, do których zakwalifikowały się także Węgierki (jako jeden z najwyżej sklasyfikowanych zespołów na MŚ), Słowenki i Hiszpanki (dwa najwyżej sklasyfikowane zespoły ostatnich ME, które w inny sposób nie wywalczyły prawa występu w IO lub kwalifikacjach), Argentyna i Paragwaj (drugi i trzeci zespół Igrzysk Panamerykańskich), Japonia (drugi zespół azjatyckiego turnieju kwalifikacyjnego) i Kamerun (drugi zespół afrykańskiego turnieju kwalifikacyjnego).

Trzy turnieje kwalifikacyjne odbędą się w terminie 11-14 kwietnia. Awans na igrzyska olimpijskie wywalczą po dwie drużyny z każdej z trzech czterozespołowych grup.