Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieniec pani Józefy Buckiej z Kostomłotów Drugich znów najpiękniejszy. To dzieło robi wrażenie (ZDJĘCIA)

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Wideo
od 16 lat
Wieniec autorstwa pani Józefy Buckiej z Kostomłotów Drugich w gminie Miedziana Góra już po raz kolejny zdobył tytuł najpiękniejszego w konkursie powiatowym. Za kilka dni rywalizować będzie podczas XXI Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich w Kielcach. Autorka dzieła zdradza, że to mnóstwo pracy i poświęcenia, ale… i tak to kocha.

To nie pierwszy i zapewne nie ostatni sukces pani Józefy. Mieszkanka Kostomłotów Drugich od lat bierze udział w konkursach na najpiękniejsze wieńce i zdobywa wielkie uznanie. Wspomina, że jej pierwszy wieniec tak się spodobał, że od razu powędrował do Niemiec. Zwykle ma formę korony. Jest prezentowany w konkursie podczas dożynek powiatowych, gdy wygrywa, jedzie na wojewódzkie, a stamtąd zazwyczaj na dożynki krajowe. - Czasem nie biorę udziału w konkursie, żeby dać szansę też innym. Dla pozostałych uczestników to może być denerwujące, że często zajmuję pierwsze miejsce – śmieje się artystka.

Pani Józefa zdradza, że zainteresowania plastyczne miała już w szkole podstawowej, jednak jako młoda dziewczyna nie zwracała wielkiej uwagi na piękne dożynkowe wieńce. Dopiero po latach doceniła prace innych i sama zaczęła tworzyć piękne dzieła.

Samo wykonanie wieńca to tygodnie mozolnej, pełnej skupienia pracy. Ale to nie wszystko, ponieważ pani Józefa tworzy wieńce głównie z własnych materiałów. Musi więc wcześniej zasiać odpowiednie zboża, a następnie zebrać. Pomaga jej w tym maż Ireneusz, który wykonuje także stelaż do wieńców. Małżonek pani Józefy również jest artystą – rzeźbi przepiękne domki z drewna. Szczegóły prac zachwycają i wprawiają w zdumienie.

Pani Józefa wspomina, że za jakiś czas niestety będzie musiała zrezygnować z robienia wieńców, gdyż nie ma już tyle siły co kiedyś. Ubolewa przy tym, że niewiele jest młodych osób, którym mogłaby przekazać swoje doświadczenie. - W miejscowościach przy większych miastach ten zwyczaj za jakiś czas wymrze – mówi ze smutkiem. - A szkoda, bo to piękna tradycja.

Wojewódzki Dom Kultury opublikował nawet na Youtube film z instrukcja, jak wykonać wieniec. Pani Józefa pokazuje mozolny proces wicia wieńca, począwszy od budowy stelaża poprzez zbiór i suszenie traw oraz zbóż, do finalnego efektu. Artystka cieszy się również z tego, że była właściwie prekursorką wicia wieńców, w których jest dużo koloru.

Wieniec pani Józefy oglądać będzie można w niedzielę, 12 września, podczas Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich. Dożynki rozpoczną się Mszą Świętą w Bazylice Katedralnej o godzinie 11. Po nabożeństwie na placu Muzeum Narodowego (obok Bazyliki) odbędzie się ceremoniał dożynkowy, który ze względu na epidemię koronawirusa będzie miał skromniejszy przebieg niż zwykle. Dożynkom nie będą towarzyszyć stoiska promocyjne ani wystawy sprzętu rolniczego.
Wieńce powiatowe ośpiewa i obtańczy Zespół Pieśni i Tańca Kielce. Następnie, po ich prezentacji, ogłoszone zostaną wyniki konkursu na najpiękniejszy. Wieniec, który zajmie I miejsce będzie reprezentował nasze województwo na Dożynkach Prezydenckich w Warszawie (18-19 września).

- Jestem dumny, że gminę Miedziana Góra reprezentować będzie wieniec uwity przez Józefę Bucką. Jej dzieła są wspaniałe nie tylko pod względem artystycznym, ale i widać włożone w ich wykonanie wielkie serce i miłość do naszej świętokrzyskiej tradycji – mówi wójt gminy Miedziana Góra, Damian Sławski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie