MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiersze w rocznicę tragedii smoleńskiej

Andrzej Nowak
Wspólne zdjęcie laureatów i organizatorów konkursu.
Wspólne zdjęcie laureatów i organizatorów konkursu. Andrzej Nowak
Władysława Szproch z Kielc otrzymała pierwszą nagrodę z Konkursie Literackim "Elegia smoleńska", który został ogłoszony przez Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim. Uroczyste rozstrzygnięcie z udziałem licznej publiczności odbyło się w Galerii Fotografii.

- Ta tragedia zastała mnie w Londynie - powiedziała Władysława Szproch o okolicznościach tragedii smoleńskiej sprzed roku. - Samolotem leciałam, miałam wracać. Zadzwonił znajomy Polak i powiedział, że zginął polski prezydent. Nie mogłam uwierzyć. W Internecie wyczytałam, że rzeczywiście doszło do tragedii. A potem telefony dosłownie szalały. Poszliśmy do Domu Polskiego, gdzie był wystawiony portret prezydenta Lecha Kaczyńskiego i prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. I nie mogłam wrócić do Polski, bo wybuchł wulkan. Wszystkie loty lotnicze zostały wstrzymane. W imieniu okręgu świętokrzyskiego Związku Literatów Polskich dziękuję za organizację konkursu.

Druga nagrodę zdobyła Anna Piliszewska z Wieliczki, trzecią - Wioleta Purska z Nowej Słupi. Wyróżnienia otrzymali: Joanna Chruszczyńska z Ostrowca, Piotr Fałczyński z miejscowości Ołobok, Beata Kępińska z Baszowic, Janina Kraj Raczyńska z Radlina, Agnieszka Sławska z Ostrowca, Maria Szadkowska z Łodzi. Nagroda specjalna trafiła do Jerzego Łapkiewicza z Sąsieczna.

O swojej pracy nad wierszem Lacrimosa" ciekawie wypowiadała się Wioleta Purska: - Moje korzenie są w Górach Świętokrzyskich, Nowej Słupi. Zawsze powtarzam, że mieszkam w miejscowości, gdzie najpiękniej budzi się dzień i zachodzi słońce. Cierpienie dla mnie to cierpienie matki nad dzieckiem. Mój syn jest niepełnosprawny i akurat 10 kwietnia, pamiętam dokładnie, byłam z synem na terapii. Nie mogłam uwierzyć w to, co usłyszałam w telewizji.

Aż 64 prace z całego kraju wpłynęły na konkurs, pięć z nich nie spełniało kryteriów. O nadesłanych tekstach mówiła prezes Klubu Literackiego Aspekt Zofia Walas. - Myśleliśmy, jak upamiętnić pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej, najboleśniejsze doświadczenie Polski i Polaków po II wojnie światowej - powiedział poseł Jarosław Rusiecki, który sprawował patronat nad konkursem i ufundował nagrody książkowe dla laureatów konkursu. - Cykl imprez określiliśmy jako Patriotyczna Inicjatywa Społeczna, Wspominamy naszych wspaniałych, wielkich Polaków.

Imprezę uświetniły dwie wokalistki, Weronika Iljasow i Weronika Zieleń, z którymi pracuje Ryszard Góra.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie