Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wierszem i piosenką upamiętnili ofiary zbrodni katyńskiej

Anna ŚLEDZIŃSKA [email protected]
Wspólnie zaśpiewana pieśń „Żeby Polska była Polską” zakończyła występ.
Wspólnie zaśpiewana pieśń „Żeby Polska była Polską” zakończyła występ. Anna Śledzińska
Uczniowie Szkoły Podstawowej numer 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim wystąpili na scenie kina Etiuda.

Przełożone w związku z żałobą narodową uroczystości upamiętniające Tydzień Katyński w Ostrowcu odbyły się w ostatnich dniach. Jak wcześniej planowano, uczniowie przedszkoli i szkół zasadzili 46 drzew upamiętniając pochodzących z miasta i okolic oficerów zamordowanych w Katyniu.

WIELU OJCÓW NIE WRÓCIŁO

Wyjątkową oprawę uroczystości miały tam, gdzie uczestniczyli w nich członkowie rodzin pomordowanych. Stanisław Francuz ze łzami w oczach opowiadał o ojcu Janie, policjancie z Ostrowca, jeńcu z Ostaszkowa zamordowanym w Twerze. Na uroczystość zasadzenia Dębu Pamięci przeszedł z żoną Zofią i córką Beatą.

- Pamiętam jak tata przyjeżdżał z posterunku na obiady, biegłem do niego na drogę, żeby wziął mnie na rower. Mama zawsze mówiła, że był bardzo elegancki - opowiada Stanisław Francuz. - Było nas w domu siedmioro, ale każdy urodził się gdzie indziej. Ojciec miał zdolności do wykrywania przestępstw. Wtedy nie było takiej kryminalistyki jak dzisiaj, ale miał smykałkę i swoje sposoby. Miałem cztery lata, kiedy szedł na wojnę. Pożegnał się i powiedział, że wojna nie potrwa długo i wróci za trzy-cztery miesiące. Nie wrócił do dziś.

Przez wiele lat o tym, co stało się z Janem Francuzem i jemu podobnymi nie mówiło się głośno.
- Wszyscy wiedzieli, ale nie wolno było o tym mówić - mówi Stanisław Francuz. - Mnie starsi bracia ostrzegali, że jeśli ktoś zapyta gdzie ojciec pracował, mam powiedzieć, że w kamieniołomach. Dwaj moi bracia młodo zmarli, bo zagonili ich do pracy w kopalni. Tak robili z synami przedwojennych policjantów.
- Jesteśmy wzruszeni, że po latach możemy w końcu czcić pamięć naszych zmarłych - dodaje Zofia Francuz.

WZRUSZENIE I CISZA

Pamięć o zamordowanych polskich żołnierzach uczczono również niezwykłym i bardzo wzruszającym programem w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej numer 3. W sali kina Etiuda obejrzeli go ich koledzy ze starszych klas szkół podstawowych oraz z gimnazjów. Wierszy i faktów historycznych, przeplatanych pieśniami w wykonaniu utalentowanego Pawła Pawlika, wysłuchano w całkowitej ciszy. Kiedy na zakończenie młodzi artyści śpiewali "Żeby Polska była Polską", wszyscy wstali.

- Po raz pierwszy wysłuchaliśmy tego programu kilka tygodni temu, w czasie uroczystości w kościele - mówi Jarosław Kopański, wiceprezydent Ostrowca. - Już wtedy planowaliśmy obchody Tygodnia Katyńskiego, więc pomyślałem, że ten wspaniały program powinien być zaprezentowany szerszej widowni. Pełna skupienia cisza w sali potwierdziła nasze opinie o znakomitym przygotowaniu i świetnym scenariuszu.

- Myślę, że w tym co robimy jest profesjonalizm. To wieloletnia praca, dzięki której dzieci wiedzą jak śpiewać i jak występować - dodaje Hanna Szczepanek, dyrektorka Szkoły Podstawowej numer 3.- Nie ma co ukrywać, temat, który podjęliśmy jest bardzo trudny, ale nasi uczniowie go znają i pamiętają. Cieszę się, że dotarło to także do publiczności, mimo że są to jeszcze bardzo młodzi ludzie.

W przygotowaniu programu uczestniczyły nauczycielki: Jolanta Dziedzic, Dorota Lach, siostra Maria Bardziach i Małgorzata Łojek.
Po występie młodzież obejrzała również film "Pielgrzym Pojednania", ukazujący pielgrzymkę kapelana Rodzin Katyńskich, księdza Zdzisława Peszkowskiego do miejsc kaźni polskich oficerów na terenach byłego Związku Radzieckiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie