Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wietrznia - jeden z symboli Kielc całkowicie się zmieni. Zobacz jak będzie wyglądała

Redakcja
Pawilon z salami wystawowymi, edukacyjnymi, konferencyjną oraz oryginalny plac zabaw, parking i ścieżki edukacyjne, tak będzie wyglądało Centrum Geoedukacji na kieleckiej Wietrzni. W czwartek w ratuszu podpisano umowę na jego budowę.

Centrum powstanie w dawnym wyrobisku a obecnie rezerwacie geologicznym na Wietrzni.

- Wybrano ten projekt, ponieważ budynek jest najlepiej dostosowany do otoczenia i podkreśla wyjątkowość terenu. W pawilonie zaprojektowano część wystawienniczą, w której powstanie ekspozycja geologiczna nawiązująca do naszego terenu. Będzie w nim miejsce także dla tetrapoda. W części edukacyjnej powstaną sale dla dzieci i młodzieży, zainteresowanej zdobywaniem wiedzy geologicznej. Tutaj wprowadzi się Klub Miłośników Geologii. Wyjścia w pobliski teren uzupełnią zajęcia w pomieszczeniach. Przewidzieliśmy także salę konferencyjną - informuje Michał Poros z Geoparku w Kielcach. - W pawilonie będzie miejsce na punkt informacyjny o atrakcjach geologicznych regionu.

Geologiczny plac zabaw

Uzupełnieniem budynku będzie zagospodarowane otoczenie. Główna atrakcja to plac zabaw dla dzieci z elementami geologiczny i skwerek z ławeczkami. Dla zmotoryzowanych turystów przewidziano parking. W przyszłości powstaną także ścieżki geologiczne na Wietrzni, ale ten projekt nie obejmuje ich budowy.
Dla osób niepełnosprawnych, ale nie tylko, zaprojektowano wirtualną trasę geologiczną.

- Ludzie na wózkach nie pokonają jej w naturze, ale przynajmniej zobaczą jej atrakcje na ekranie. Liczymy także, że turyści z innych miast po obejrzeniu w internecie takiej trasy zechcą do nas przyjechać i zobaczyć ją na żywo - przyznaje Michał Poros. - Obejmie ona kieleckie rezerwaty.

Centrum ma być wybudowane przez Eiffage Budownictwo Mitex do października 2011 roku, a udostępnione turystom w styczniu 2012 roku. Inwestycja będzie kosztowała około 18 milionów złotych, ale Unia Europejska pokryje aż 85 procent kosztów.

Obiekt powstanie w ramach Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego, który obejmuje także Chęciny i Krzemionki Opatowskie. W Krzemionkach jako uzupełnienie istniejącej wioski neolitycznej i podziemnej trasy zaprojektowano pawilon ekspozycyjny i centrum konferencyjne. Pozwolenie na budowę ma być wydane w przyszłym tygodniu.

Natomiast w Chęcinach najciekawsze miejsca zostaną wyeksponowane i wyposażone w tablice informacyjne oraz wiaty dla turystów. Są to góra Zamkowa i Rzepka, tu także powstanie ekspozycja skał. Na Zelejowej przewidziano punkty widokowe. Turyści będą mogli zobaczyć jaskinię Piekło, która zostanie oświetlona.

Projekt przewiduje także oznakowany świętokrzyskiego szlaku drogowego, który wytyczono przez Bałtów, Krzemionki, Nową Słupię, Bukową Górę, Barczę, Zachełmie (ze wskazówką do śladów tetrapoda), Górę Grodową (kamienne kręgi), rezerwaty w Kielcach, Sitkowkę Nowiny do Chęcin.
Koszt całego projektu to 32 miliony złotych, a termin zakończenia to październik 2011 rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie