Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Winny instruktaż

/KAK/

Czerwone wino do mięs czy białe do drobiu - takie sztywne zasady kulinarne już odchodzą w zapomnienie, ku zgrozie tradycjonalistów. Tymczasem nowocześni szefowie kuchni wiedzą, że należy przede wszystkim kierować się własnym smakiem i indywidualnymi upodobaniami - w końcu to, co jemy i czym popijamy musi nam smakować!

"Dobór alkoholu do potraw należy traktować jako propozycję, nie nakaz" - twierdzi Jochen G. Bielefeld, twórca przewodnika po winach "Wina abc". "Nie wahajmy się próbować czerwonego wina do ryby lub białego do pieczeni. A jeśli nie możemy się zdecydować, jakie wino wybrać do sznycla, to pozostaje jeszcze szklanka zimnego piwa!".

W przypadku wielu potraw sosy i dodatki dominują nad smakiem samego dania, wtedy potrzebujemy jednak fachowej podpowiedzi, by wydobyć smak właściwy potrawy. Z reguły potrzebujemy wtedy win wyrazistych, o dużej sile przebicia. By uniknąć wielu pułapek, a jednak rozkoszować się smakami podajemy przydatny przewodnik kulinarny.

Ważne jest natomiast, aby wybrać właściwe naczynia do różnego rodzaju alkoholi. Znawcy twierdzą, że kieliszki powinny być wykonane z przezroczystego, nie barwionego, cienkiego szkła, ponieważ pozwala to na podziwianie barw trunku i ogrzewanie go ciepłem ręki, aby docenić bukiet zapachowy.

Zupy gęste, sycące oraz potrawki i dania "jednogarnkowe"

Wymagają win mocnych i czerwonych lub też wyrazistych półwytrawnych win białych.

Ryby i owoce morza

Duszone - Tu podaje się wytrawne wina białe z niewielką zawartością kwasów. Jeśli są to morskie ryby wina białe z większa zawartością kwasów. Nadają się też owocowe wina rose. Z rusztu - lekkie wina czerwone i mocne wina rose. Także półwytrawne, mocne wina białe. Do małży, krabów, ostryg podaje się wytrawne owocowe wina białe, wytrawne wina rose. Do ostryg i małży pasują też wytrawne wina musujące lub szampan.
Potrawy z makaronów oraz pizza - mocne wina czerwone, wyraziste wina rose i białe.
Cielęcina - wina owocowe wytrawne i półwytrawne wina białe, lekkie wina czerwone i wytrawne rose.
Pieczeń wieprzowa, sznycle - mocne wina czerwone i białe o dużej zawartości alkoholu i kwasów.
Steki, pieczeń wołowa, jagnięca - wytrawne wyraziste wina czerwone o dużej zawartości alkoholu.
Dziczyzna i dzikie ptactwo - wina czerwone o wyrazistym charakterze i mocy. Do drobiu wytrawne wina białe.
Drób - wytrawne i półwytrawne wyraziste wina białe. Do drobiu z rusztu pasują też wytrawne wina rose.
Warzywa i szparagi - wina owocowe, delikatne białe oraz wina rose o niewielkiej zawartości alkoholu. Pasują tu też wina musujące i szampan.
Omlety i przystawki delikatne - półwytrawne i niezbyt mocne wina białe.
Sery: twarde (gouda, bryndza) - wytrawne wina czerwone i deserowe; miękkie (brie, camembert, philadelphia) - wytrawne i półwytrawne wina białe; aromatyczne (gorgonzola, roquefort) - wytrawne wina czerwone, a także wina deserowe do serów o niebieskiej pleśni.
Ciasta i torty, desery - deserowe wina. Do sorbetów mogą pasować szampany i wina musujące. Do lodów i ciast owocowych - bez wina!!!

Temperatury serwowanych trunków:

Piwo: 8-10 st., wino białe: 8-12 st., wino czerwone stołowe: 14-16 st., wermut wytrawny: 6-8 st., wermut słodki biały i czerwony: 10-12 st., wina aperitifowe: 12-16 st., wina musujące: 4-8 st., likiery ziołowe i owocowe: 10-12 st., kremy zwykłe: 10-16 st., kremy jajeczne: 8-10 st., miody pitne: 8-16 st., wódki czyste: 4-6 st., wódki gatunkowe stołowe: 4-8 st., wódki gatunkowe półsłodkie: 8-10 st., whisky: 6-12 st., brandy: 8-14 st., koniak: 18-20 st., dżin: 6-8 st.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie