Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wioski Sztuki. Promocja rodzimej twórczości i integracja w gminie Skalbmierz. Warsztaty adresowane do Kół Gospodyń Wiejskich [ZDJĘCIA]

Luiza Wieczorek
Miejsko–Gminny Ośrodek Kultury w Skalbmierzu ruszył z nowym projektem Wioski Sztuki 2020. Głównym celem inicjatywy jest promocja lokalnej kultury.

Pierwsze spotkanie inaugurujące, odbyło się 20 czerwca 2020 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. Organizatorzy wydarzenia, zapowiadają kolejne zebrania połączone z warsztatami rękodzieła. Wspomniana inicjatywa będzie odbywać się na terenie gminy Skalbmierz.

Głównym punktem inauguracyjnego spotkania był wykład „Formy sztuki nieprofesjonalnej na ziemi świętokrzyskiej" zaprezentowany przez wielką orędowniczkę i propagatorkę historii i obrzędowości ziemi świętokrzyskiej doktor Alicję Trukszyn. Zaprezentowany został również program warsztatów artystycznych Wioski Sztuki, które będą odbywać się w ramach projektu na terenie sołectw gminy Skalbmierz z aktywnym udziałem i zaangażowaniem społeczności lokalnej.

Znany jest już program kolejnych spotkań zaplanowanych w ramach projektu. Najbliższe już w piątek, 19 lipca. Jakie tematy będę dominowały podczas najbliższych spotkań?

Projekt Wioski Sztuki 2020 jest inicjatywą Agaty Jackiewicz, dyrektorki tutejszego ośrodka kultury. Program powstał w celu wspierania twórczości lokalnej społeczności.

- Postanowiliśmy zaangażować poszczególne miejscowości w naszej gminie do działań na rzecz pielęgnacji rękodzieła. Ideą było nawiązane do lokalnej tradycji. Oczywiście nie wszędzie jest to możliwe, ale tam gdzie można, udało nam się coś zorganizować - opowiada Agata Jackiewicz, dyrektorka Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Skalbmierzu.

W ramach działań realizowanych przez organizatorów odbędą się liczne spotkania w sołectwach gminy. Każde z nich, nawiązywać będzie do tradycji poszczególnej wioski. Warsztaty skierowane są do pań z kół gospodyń wiejskich.

- Gospodarzem poszczególnych warsztatów będą panie z danej miejscowości. Najpierw odbędzie się część warsztatowa, a następnie część biesiadno-integracyjna, na której gospodynie będą prezentować swoje zdolności kulinarne – dodaje dyrektor Jackiewicz.

Kolejny event zaplanowany jest w Kobylnikach na niedzielę, 19 lipca. Tego dnia tematem będą wycinanki. Kolejny - 26 lipca - odbędzie się w Parku Kultury w Drożejowicach, gdzie zebrani będą robić motanki, czyli laleczki, które wykonuje się bez pomocy igły. Z kolei następne spotkania odbędą się w stodole kultury w Boszczynku, Zagonie Kultury w Sielcu Kolonii oraz Skrzyni Kultury w Baranowie.

- Mam nadzieje ze w jakiś sposób spotkania zainspirują do działania. Kobiety zawsze dekorowały swoje wsie, próbowały dostępnymi środkami ozdobić te miejsca. Stąd piękne rękodzieła - puentuje Agata Jackiewicz.
Na zakończenie cyklu, planowane jest wydanie albumu, z fotografiami wykonanymi podczas wydarzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie