Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiślickie skarby pokażą w Kielcach

Lidia Cichocka
Zanim zostanie otwarta nowa siedziba Muzeum Archeologicznego w Wiślicy zabytki m.in. skarb 302 monet z XI wieku zobaczymy w Kielcach.

Muzeum Archeologiczne w Wiślicy - nowy oddział Muzeum Narodowego w Kielcach powstało z początkiem roku, ale jest w trakcie organizowania.

- Po przejęciu placówki od samorządu trwają prace formalne związane z przygotowaniem wniosku do programu Infrastruktura i środowisko, z którego chcemy sfinansować budowę nowej siedziby i modernizację pawilonu archeologicznego oraz podziemi – mówi Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach. Koncepcję zmian przygotował prof. Andrzej Kadłuczka z Politechniki Krakowskiej. Proponuje on wzniesienie nowego budynku muzeum przy Placu Solnym, przebudowę pawilonu nad reliktami kościółka św. Mikołaja oraz modernizację trasy podziemnej kolegiaty. Budynek muzeum, podobnie jak pawilon, ma być w dużej części przeszklony. Wartość prac szacowana jest na 22 mln zł.

Muzeum w Wiślicy zostało zakwalifikowane do kontraktu terytorialnego, co umożliwia sięgnięcie po pieniądze z Ministerstwa Kultury, ale teraz musi zwyciężyć w konkursie, który ma być ogłoszony na początku II kwartału. – Do tego czasu mamy mieć gotowy wniosek a pod koniec maja musimy dysponować dokumentacją budowlaną – dodaje dyrektor.- Czasu jest niewiele, uszczegóławiamy koncepcję prof. Andrzeja Kadłuczki, konsultujemy się z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz konserwatorem diecezjalnym by móc ogłosić przetarg na opracowanie dokumentacji. Jeśli nasz projekt zyska uznanie komisji oceniającej i otrzyma dofinansowanie rozbudowa muzeum w Wiślicy będzie mogła rozpocząć się pod koniec roku.

Muzeum rozmawia też z wiślickim samorządem o przejęciu działki pod nową siedzibę przy Placu Solnym, kupieniu kolejnej od prywatnego właściciela. Uzgadnia ze strona kościelną zasady korzystania z podziemi pod bazyliką, Domu Długosza.

Do czasu rozpoczęcia prac budowlanych muzeum w Wiślicy będzie działać na dotychczasowych zasadach proponując zwiedzanie oraz zajęcia edukacyjne. Potem na czas przebudowy wyłączone zostaną podziemia, pawilon archeologiczny jednak Muzeum Narodowe przygotowuje niespodziankę – planuje zorganizowanie i to w Kielcach wystawy poświęconej wiślickim zabytkom.

- To wydobyte w trakcie badań archeologicznych monety m.in. skarb wiślicki – znalezione na grodzisku monety z czasów Bolesława Śmiałego i Władysława Hermana, ceramika, przedmioty, które do tej pory zdeponowane były w magazynie – dodaje dyrektor. – Teraz po inwentaryzacji i opracowaniu pokażemy je w podziemiach kamienicy Pod trzema herbami. Wystawa może zachęcić do odwiedzenia Wiślicy.

Muzeum Narodowe kończy też opracowanie wniosku o wpisanie całej Wiślicy na listę Pomników Historii. Ma on być gotowy do końca miesiąca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie