Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wizyta izrealskiej młodzieży w opatowskim "Bartoszu"

Łukasz Kasprowicz
Łukasz Kasprowicz
Po raz kolejny młodzież Liceum Ogólnokształcącego imienia Bartosza Głowackiego gościła w murach szkoły ponad 140 osobowa grupę uczniów i nauczycieli z Izraela.

[galeria_glowna]

Spotkanie w ramach projektu

Spotkanie w ramach projektu

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów", w którym opatowski "Bartosz" bierze udział. Projekt ten realizuje zobowiązania wynikające z umowy zawartej pomiędzy Rządem RP a Rządem Izraela o współpracy kulturalnej, naukowej i oświatowej i jest kontynuacją współpracy podjętej w 2002 roku z Ministerstwem Edukacji Izraela, Instytutem Polskim w Tel Avivie oraz Instytutem Yad Vashem. Ze strony polskiej projekt wspierany jest przez Ministerstwo Oświaty oraz przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Goście znają już opatowskie liceum, bowiem przed zeszłorocznym spotkaniem otrzymali multimedialną prezentację dotyczącą historii szkoły oraz ofertę edukacyjną. Nauczyciele z Polski i Izraela biorący udział w projekcie obejrzeli udokumentowanie wzajemnej wymiany. Partnerska szkoła Liceum Ogólnokształcące imienia Bartosza Głowackiego czyli Tihon Hadash, podkreślała wówczas ciepłą i serdeczną atmosferę, ciekawe zajęcia integracyjne, zaś izraelskich gości szczególnie zachwyciły konkurencie sportowe i opracowane układy taneczne. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przygotowano w tym roku program pobytu oparty w dużej mierze na zajęciach sportowych.

Gości oficjalnie przywitała pani dyrektor Barbara Kasińska. Częścią powitania było wykonanie krakowiaka i walca przez uczniów z klas drugich i trzecich, które wywołało aprobatę przybyłej izraelskiej młodzieży. W przerwie pomiędzy konkurencjami zatańczono wspólnie taniec belgijski. Ostatnim elementem zajęć na hali sportowej był mecz siatkówki pomiędzy gośćmi a gospodarzami.

W drugiej części spotkania odbyły się warsztaty kulturowo-językowe w ośmiu grupach pod kierunkiem pedagogów z Polski i Izraela. Pierwsza część warsztatów polegała na lepszym zapoznaniu się poprzez gry słowne i oparte na nich różnorodne zabawy integracyjne; w drugiej części uczniowie interpretowali wspólnie wiersz Władysława Szlengiela oraz obejrzeli prezentacje multimedialną dotyczącą postaci Janusza Korczaka. Do tego momentu spotkania nauczyciele z Polski i Izraela wspólnie przygotowali pytania na które młodzież udzielała odpowiedzi. Efektem końcowym warsztatów były przygotowane plakaty z przesłaniem-ideą Korczaka, którego postać chcieliśmy uczcić, tym bardziej że rok 2012 uchwałą Sejmu RP został ogłoszony Rokiem Janusza Korczaka. W spotkaniu zaangażowało się ponad stu uczniów opatowskiego liceum oraz 14 nauczycieli. Nad całością czuwały nauczycielki Agnieszka Stefańska i Agnieszka Grad, odpowiedzialne za organizację i przebieg wizyty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie