Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władze powiatu pińczowskiego inwestują w edukację

ach
W ubiegłym tygodniu, w „Echu Pińczowskim” pisaliśmy, o tym, że władze powiatu inwestują w maszyny Zarządu Dróg. To nie jedyna sfera działań, która jest priorytetem dla włodarzy powiatu. - Kolejną bardzo ważną kwestią jest dla nas jest edukacja - mówi Zbigniew Kierkowski, starosta pińczowski.

- Wciąż pozyskujemy środki i przeznaczamy własne na dbanie o budynki szkolne. Chcemy zapewnić jak najlepsze warunki naszym uczniom. Chcemy także, aby to, co szkoła może zaoferować przyciągało do nas uczniów, którzy kończą gimnazja - mówi starosta pińczowski, Zbigniew Kierkowski.

Inwestycje „na warsztacie”

W tym tygodniu na przysłowiowy „warsztat” wzięliśmy Liceum Ogólnokształcące imienia Hugona Kołłątaja w Pińczowie. Poprosiliśmy w starostwie o dane na temat pieniędzy włożonych w poszczególne inwestycje związane z budynkiem szkoły i jej otoczenia. Dowiedzieliśmy się, że wykonanie docieplenia budynku razem z dachem kosztowało powiat ponad 692 tysiące 832 złotych, a założenie monitoringu - ponad 11 tysięcy złotych. W budynku „Kołłątaja” zajęto się także remontem centralnego ogrzewania i kotłowni. Instalacje są wymienione, ogrzewanie gazowe. Kosztowało to 413 tysięcy 284 złotych.

Kolejną inwestycją, w którą władze powiatu włożyły finanse to budowa boiska wielofunkcyjnego. Dzięki niemu kadra nauczycieli wychowania fizycznego może zabierać młodzież na lekcje na zewnątrz. Inwestycja kosztowała 296 tysięcy złotych. Przy szkole jest także park włoski, o który na bieżąco dbają osadzeni w Pińczowie, dzięki dobrej współpracy z Zakładem Karnym, a dokładniej z dyrektorem Bogusławem Grabarzem.

Są sukcesy

O pińczowskim „Kołłątaju” głośno jest w województwie. Sprawiają to wyniki maturalne i powszechna opinia, że liceum dobrze przygotowuje do egzaminu kończącego naukę. Widać to w zdawalności, która wciąż utrzymuje się powyżej 93 procent. W ubiegłym roku maturzyści z „Kołłątaja” uzyskali rewelacyjny, najlepszy w województwie wynik z języka polskiego, na poziomie 72,06 procent.

Kadra nauczycielska i dyrekcja motywuje uczniów także do udziału w wielu olimpiadach, nie tylko na szczeblu lokalnym, ale także ogólnokrajowym.

Przykładowo w ubiegłym roku ogromne sukcesy odnosił Andrzej Głuszak, obecnie absolwent „Kołłątaja”. Do jego najważniejszych osiągnięć należy zdobycie Diamentowego Indeksu Akademii Górniczo - Hutniczej podczas olimpiady matematycznej. Zyskał także tytuł Talentu Świętokrzyskiego w ramach Świętokrzyskiego Programu Wspierania Edukacji Wybitnie Uzdolnionych Uczniów i Studentów. To samo wyróżnienie przyznano Anecie Zachariasz - obecnie uczennicy pińczowskiego „Kołłątaja”, która bierze udział i zwycięża w ogólnopolskich olimpiadach z przedmiotów ścisłych. W ubiegłym roku będąc w drugiej klasie liceum zdobyła Diamentowy Indeks AGH. Do grona prymusów należy tez zaliczyć osoby, które wzięły udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym Pangea: Dominik Pytel, Paulina Molenda, Kamila Drabik, Katarzyna Ryk, Adam Dygoń, Sebastian Czwartos, Leszek Celary. Sukcesów uczniów pińczowskiego „Kołłątaja” jest o wiele więcej - można o nich przeczytać na łamach „Echa Dnia” i na echodnia.eu.

Warunki to priorytet

- Myślę, że na sukcesy naszych uczniów przekłada się wiele czynników. To przede wszystkim ich praca, a także zasługa kadry nauczycielskiej i dyrekcji, która zarządza szkołą. Ale ważne jest też, żeby uczniowie mieli dobre warunki do nauki i my chcemy im to zapewnić. to nasz priorytet - podsumowuje Zbigniew Kierkowski, starosta pińczowskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie