Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Włoszczowa wypięknieje, znikną szpecące relikty. Radni przyjęli budżet na 2019 rok

Rafał Banaszek
Rafał Banaszek
Jedną z największych inwestycji będzie modernizacja i rozbiórka napowietrznej magistrali ciepłowniczej we Włoszczowie.
Jedną z największych inwestycji będzie modernizacja i rozbiórka napowietrznej magistrali ciepłowniczej we Włoszczowie. Rafał Banaszek
Tuż po Bożym Narodzeniu Rada Miejska we Włoszczowie uchwaliła budżet gminy na 2019 rok. Najważniejszą inwestycją będzie rewitalizacja miasta.

Dochody gminy zaplanowano na podobnym poziomie, jak w ubiegłym roku – 85,4 miliona złotych. Wydatki wyniosą dużo mniej, bo 88,2 miliona (deficyt w wysokości 2,8 miliona zostanie pokryty przychodami pochodzącymi z wolnych środków pieniężnych).

Wydatki bieżące gminy pochłoną 73,6 miliona złotych (najwięcej pieniędzy pójdzie na oświatę i wychowanie – 29 milionów złotych, z czego subwencja rządowa wyniesie 14 milionów, pomoc społeczną, w tym program 500 plus – 22,6 miliona oraz gospodarkę komunalną i ochronę środowiska – 11,8 miliona).

Na wydatki majątkowe (inwestycyjne) przeznaczono 14,6 miliona (16,5 procent wszystkich wydatków). Na inwestycje gmina pozyska około 9,5 miliona dotacji z Unii Europejskiej. Na fundusz sołecki zabezpieczono 503 tysiące. Zadłużenie gminy Włoszczowa na koniec 2018 roku wynosiło 23,2 miliona złotych, co stanowiło około 27 procent dochodów budżetowych.

Tyle, jeśli chodzi o podstawowe dane liczbowe, dotyczące budżetu gminy. Zdaniem jego autora, burmistrza Grzegorza Dziubka plan dochodów i wydatków jest ambitny. - Jest kontynuacją przyjętych wcześniej założeń strategicznych – stwierdził podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej.

Podkreślił, że największym wydatkiem dla budżetu będzie w dalszym ciągu oświata. Gmina dokłada do niej blisko 6 milionów złotych własnych środków, ponieważ rządowa subwencja jest o tyle za mała (powinna wynosić około 20 milionów, a jest na poziomie 14 milionów).

Grzegorz Dziubek podziękował radnym za mądrą politykę finansową i nierozrzutność. Za budżetem zagłosowało 12 radnych, wstrzymali się od głosu radni Prawa i Sprawiedliwości Mirosław Małecki (narzekał na zbyt małe środki na Czarncę i Łachów) i Anna Błaszczyk, jeden radny był nieobecny na sesji (Piotr Turczyński).

Najważniejsze inwestycje realizowane w tym roku to: rewitalizacja miasta, modernizacja magistrali ciepłowniczej, odnawialne źródła energii dla mieszkańców, remont ulicy Zielonej, dofinansowanie do przebudowy drogi powiatowej w Koniecznie oraz poprawa infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej na zalewie Klekot.

Rewitalizacja pochłonie po stronie gminy 11 milionów złotych (z partnerami – ponad 20 milionów) i będzie realizowana w ciągu dwóch najbliższych lat (z Unii Europejskiej pozyskano na ten cel ponad 15 milionów). Rewitalizacja obejmuje w sumie dziesięć zadań.

W ramach inwestycji zostanie między innymi odnowiony i zagospodarowany park na Placu Wolności w centrum miasta, zagospodarowany teren za basenem, uporządkowana i zagospodarowana przestrzeń publiczna na osiedlach Brożka, Broniewskiego, Armii Krajowej oraz przy ulicy Wiśniowej, wykonane odwodnienie osiedla Brożka, przebudowana ulica Wiśniowa, rozbudowany Dom Kultury o salę baletową, przebudowana budynek dawnej plebanii, gdzie powstanie muzeum regionalne, uzupełniony i usprawniony miejski system monitoringu.

Drugą ważną, oczekiwaną od lat inwestycją, będzie modernizacja sieci ciepłowniczej, czyli wymiana 2-kilometrowej napowietrznej magistrali ciepłowniczej na rurę preizolowaną o mniejszej średnicy, która zostanie zakopana w ziemi. Ograniczy to straty na przesyle ciepła do miasta oraz uwolni tereny pod przyszłe inwestycje. Wymienione zostaną także węzły cieplne (wymiennikownie). Łączny koszt zadania to 7,4 miliona złotych, z czego 4,3 miliona pozyskano z Unii Europejskiej. Inwestycja również będzie rozłożona na 2 lata.

Trzecią, co do wartości inwestycją w gminie Włoszczowa będzie budowa odnawialnych źródeł energii dla mieszkańców (solary i fotowoltaika). Wartość tego przedsięwzięcia to 4,1 miliona złotych, z czego dofinansowanie unijne wyniesie 2,2 miliona, a resztę pokryją mieszkańcy. W styczniu zostanie rozstrzygnięty drugi przetarg na tę inwestycję (pierwszy unieważniono z uwagi na zbyt wysokie ceny).

Oczekiwaną inwestycją w mieście będzie również kompleksowa przebudowa ulicy Zielonej, która pochłonie 1,8 miliona złotych (połowę kosztów finansuje budżet państwa). Gmina Włoszczowa dołoży również ponad 550 tysięcy powiatowi do przebudowy około 600 metrów drogi powiatowej w Koniecznie (całe zadanie będzie kosztować 1,4 miliona, w tym połowę pokryje budżet państwa, 40 procent gmina i 10 procent powiat).

Ciekawą inwestycją będzie także rozbudowa infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej na zalewie Klekot. Powstaną tam dwie altany z wyposażeniem, murowany grill, chodnik i fotowoltaika na woprówce. Koszt przedsięwzięcia to 430 tysięcy złotych, w tym 300 tysięcy dofinansuje Unia.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Czy znasz te niezwykłe fakty z życia gwiazd? Nasz plotkarski quiz może cię zaskoczyć!


Te współczesne choroby przeszkadzają w nauce. Pomóż swojemu dziecku



Kiedy Europejczycy opuszczają rodzinne gniazdo?



Jak zmieniły się ceny w ciągu ostatnich 8 lat? [PORÓWNANIE]




NAJBOGATSZE RODZINY w Polsce 2018. Ile zarabiają? Czy dadzą początek dynastiom biznesu?



500 plus to mało. W innych krajach rozdają lodówki i mieszkania!


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ DNI WOLNE 2019

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie