Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Włoszczowski "Sikorski" w polsko-niemieckim projekcie badawczym 60 uczniów

Rafał Banaszek
Uczestnicy projektu badawczego „Dwa środowiska jednej Europy – Włoszczowa i Bitterfeld”.
Uczestnicy projektu badawczego „Dwa środowiska jednej Europy – Włoszczowa i Bitterfeld”. archiwum I LO we Włoszczowie
30 uczniów I Liceum Ogólnokształcącego we Włoszczowie i tyle samo młodzieży z zaprzyjaźnionego Europagymnasium Walther Rathenau w Bitterfeld brało udział w ciekawym projekcie badawczym.

Projekt pod hasłem „Dwa środowiska jednej Europy – Włoszczowa i Bitterfeld” został sfinansowany z funduszy programu Erasmus+. Służył wzmocnieniu komunikacji w języku angielskim i zainteresowaniu metodologią badawczą.
Przez pięć dni uczniowie z Polski i Niemiec prowadzili wspólne badania lokalnego środowiska, spotykali się z osobami odpowiedzialnymi za jego ochronę na naszym terenie.

Dla potrzeb przedsięwzięcia zakupiono specjalne zestawy badawcze z funduszy projektu oraz przy 25-procentowym wsparciu Starostwa Powiatowego we Włoszczowie. Dzięki temu uczestnicy mogli pracować na profesjonalnym sprzęcie i rozwijać swoje umiejętności, a zakupiony sprzęt posłuży kolejnym pokoleniom uczniów.

Uczniowie polscy i niemieccy uczestniczyli także w warsztatach edukacyjnych we włoszczowskich instytucjach: Sanepidzie, Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Gminy.
Uczestników projektu wraz z opiekunami przyjął wicestaro¬sta Zbigniew Krzysiek, podkreślając wysoką wartość dydaktyczną działań projektowych. W wyniku warsztatów i przeprowadzonych badań środowisk powstanie publikacja zawierająca analizę środowiska lokalnego Włoszczowy i Bitterfeld.

- Uczniowie zbadali między innymi wody rzeki Pilicy, Czarnej Włoszczowskiej i Czarnej Nidy, pobrali do analizy próbki gleb, pyłów, skał, przeanalizowali formy ochrony przyrody, poznali gatunki drzew i roślin występujących na naszym terenie oraz odwiedzili Geopark Kielce, Jaskinię Raj, Świętokrzyski Park Narodowy oraz Przedborski Park Krajobrazowy, lokalne rezerwaty przyrody – opowiada Bożena Kaczor, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego.
W trakcie spotkania wszystkie działania były prowadzone w języku angielskim, dzięki czemu uczniowie z obu stron mogli doskonalić swoje umiejętności komunikacyjne. Praca w projekcie była także doskonałą okazją do wspólnego poznania swoich kultur.

- Nasza grupa zaprezentowała gościom wieczór kultury polskiej oraz zadbała o to, aby w trakcie całego pobytu nasi przyjaciele z Bitterfeld mieli z nią kontakt. Teraz uczniów czeka sporo pracy przy opracowaniu wyników i ich analizowaniu, co także będzie się odbywać w grupach międzynarodowych za pomocą portalu eTwinning – mówi Bożena Kaczor.
Nad projektem czuwał koordynator Mateusz Piątkiewicz oraz nauczyciele: Aneta Banaś, Monika Grzybek, Jolanta Łowicka, Edyta Murzynowska – Rogala i Anna Zając. Następne spotkanie projektowe w lutym przyszłego roku w Niemczech.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie