Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Włoszczowski "Staszic" z prestiżową, ogólnopolską nagrodą. Gala w Episkopacie w Warszawie. Zobaczcie zdjęcia

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Zespół Szkół numer 3 imienia Stanisława Staszica we Włoszczowie otrzymał Nagrodę imienia księdza biskupa Romana Andrzejewskiego podczas uroczystej gali w sali obrad plenarnych Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Więcej na następnych zdjęciach >>>
Zespół Szkół numer 3 imienia Stanisława Staszica we Włoszczowie otrzymał Nagrodę imienia księdza biskupa Romana Andrzejewskiego podczas uroczystej gali w sali obrad plenarnych Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Więcej na następnych zdjęciach >>>ZS numer 3 Włoszczowa
W czwartek, 29 lutego 2024 roku, w sali obrad plenarnych Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody imienia księdza biskupa Romana Andrzejewskiego za rok 2023. Został nią wyróżniony Zespół Szkół numer 3 imienia Stanisława Staszica we Włoszczowie.

W tym ważnym dla społeczności włoszczowskiego "Staszica" wydarzeniu wzięli udział: dyrektor szkoły Mariola Koza, przedstawiciele władzy samorządowej: starosta włoszczowski Dariusz Czechowski, Małgorzata Gusta - członek Zarządu Powiatu Włoszczowskiego, duchownej: ksiądz Zygmunt Pawlik – proboszcz parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włoszczowie, Sławomir Krzysztofik – wizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach, grono pedagogiczne, uczniowie, ale przede wszystkim uczestnicy strajku o krzyże z 1984 roku.

Uczestników spotkania powitał ksiądz biskup Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Następnie został przedstawiony patron - ksiądz biskup Roman Andrzejewski, a ksiądz prałat Ireneusz Juszczyński odczytał uzasadnienie nagrody. Laudację wygłosił doktor Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki z Referatu Badań Historycznych w Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej Kielce.

To prestiżowe wyróżnienie szkoła otrzymała za bezprecedensowy strajk w obronie krzyża, który odbył się w jej murach w grudniu 1984 roku. Został on uznany za przykład "odwagi w walce o wolność wyznawania wiary, o honor i godność młodych ludzi". Wręczył ją przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki, zaś pamiątkowy dyplom - Henryk Smolarz, dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa. Słowo wieńczące wygłosił ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki.

Minister Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy, w którym prezydent zaakcentował, że włoszczowska młodzież była częścią oporu przeciwko komunistycznej władzy.

List do uczestników uroczystości wystosował również Czesław Siekierski, minister rolnictwa i rozwoju wsi, a głos zabrał Lucjan Zwolak, przedstawiciel Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa.

Odbierając nagrodę dyrektor włoszczowskiego "Staszica" Mariola Koza zwróciła uwagę na fakt, że krzyże do włoszczowskiego "Staszica" wróciły po 1989 roku i wiszą w salach lekcyjnych do dziś, a młodzież odnosi się do nich z wielkim szacunkiem i miłością.

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości wręczenia nagrody dla włoszczowskiego "Staszica"

Na zakończenie uroczystości nasi uczniowie zaprezentowali montaż słowno - muzyczny, przygotowany przez historyków szkoły. Został w nim przedstawiony krótki rys historyczny placówki, aktualne osiągnięcia (trzy typy szkół, klasa patronacka Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Włoszczowa, lider w pozyskiwaniu funduszy unijnych, staże zagraniczne, współpraca z uczelniami wyższymi, tarcze jakości kształcenia- brązowe i srebrna - przyznawane przez miesięcznik "Perspektywy").

Młodzież przypomniała wydarzenia z grudnia 1984 roku oraz konsekwencje, jakie ponieśli walczący o krzyże i wspierający ich księża- ksiądz Marek Łabuda i ksiądz Andrzej Wilczyński: usunięcie ze szkoły, obniżenie stopni czy dotkliwe kary grzywny. Przede wszystkim podkreślili jednak, jak wielką wagę w życiu każdego człowieka odgrywa krzyż i jak ważna jest pamięć o minionych wydarzeniach, w życiu nie tylko ich uczestników, ale i aktualnych uczniów "Staszica".

W programie artystycznym znalazła się również piosenka - hymn strajkujących: "Nie zdejmę krzyża z mojej ściany..."

Dyrekcja Zespołu Szkół numer 3 we Włoszczowie już dziś zaprasza na uroczyste obchody 40 rocznicy walki o krzyże, które odbędą się w 13 grudnia 2024 roku.

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości wręczenia nagrody dla włoszczowskiego "Staszica"

Strajk we Włoszczowie w obronie krzyży był drugim tak głośnym protestem, po strajku młodzieży z Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem koło Garwolina, gdzie od grudnia 1983 do kwietnia 1984 roku uczestniczyło w nim około 400 osób.

W listopadzie obradująca pod honorowym przewodnictwem biskupa Artura Mizińskiego, sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski, Kapituła Nagrody imienia księdza biskupa Romana Andrzejewskiego postanowiła jednomyślnie, że nagrodę za rok 2023 otrzyma Zespół Szkół numer 3 imienia Stanisława Staszica we Włoszczowie.

Nawiązując do wydarzeń po 1981 roku, kiedy zintensyfikowały się działania władz komunistycznych mające na celu wyeliminowanie symboli religijnych z przestrzeni publicznej, w tym ze szkół i uczelni, „Kapituła uhonorowała odwagę w walce o wolność wyznawania wiary, o honor i godność młodych ludzi”. „Wielomiesięczna walka o przywrócenie krzyży w szkołach we Włoszczowie doprowadziła do strajku okupacyjnego. Przeciw młodzieży władze komunistyczne uruchomiły cały aparat przemocy. Dwóch katechetów skazano na bezwzględne więzienie, młodzież wyrzucano ze szkoły i wcielano do wojska, nauczycieli pozbawiano pracy, rodziców zastraszano” – przypomniano w komunikacie.

Kapituła podkreśliła, że nagroda dla szkoły we Włoszczowie jest symbolicznym uhonorowaniem starań wszystkich szkół, „które przed 40. laty w całej Polsce upomniały się o podstawowe prawa człowieka”. „Tą Nagrodą Kapituła dziękuje nauczycielom, uczniom i rodzicom, że pamięć o wielkiej historii z tamtych lat jest żywa i pamiętana w życiu szkoły” – napisano.

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości wręczenia nagrody dla włoszczowskiego "Staszica"

Wręczenie nagrody odbyło się w czwartek, 29 lutego 2024 roku w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Partnerem organizacji Gali jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Partnerami Gali są: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A. „Bronisze”. Była to już 20. jubileuszowa gala. Jej mottem były słowa wypowiedziane przez papieża Jana Pawła II w Zakopanem 6 czerwca 1997 roku: „Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym…”. Dlatego w tym kontekście Kapituła nawiązała do wydarzeń z lat 1983-1984, gdy to nastąpiła kulminacja rozpoczętej po wprowadzeniu stanu wojennego walki komunistycznej władzy z obecnością krzyża w miejscach publicznych – przede wszystkim w szkołach i uczelniach. Jak przypomniano, „spotkało się to w całym kraju z gwałtownym sprzeciwem uczniów, rodziców i nauczycieli – szczególnie w szkołach rolniczych i kształcących młodzież w zawodach służebnych rozwojowi cywilizacyjnemu i gospodarczemu „małych ojczyzn””.

Patroni medialni: TVP, Niedziela, Do Rzeczy, Idziemy, Katolicka Agencja Informacyjna, Polska Agencja Prasowa, oraz Biblioteka „Obserwatora”.

Nagroda imienia Księdza Biskupa Romana Andrzejewskiego została ustanowiona w 2004 roku przez Fundację „Solidarna Wieś”. Wyróżnienie przyznawane jest osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla rozwoju kulturalnego i gospodarczego rolnictwa, wsi i małych miast w Polsce.

Ksiądz Marek Łabuda - współorganizator głośnego strajku szkolnego o pozostawienie krzyży we Włoszczowie, 8 maja 2017 roku wraz z 12 innymi działaczami opozycji antykomunistycznej w PRL z województwa świętokrzyskiego, otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności.

Strajk młodzieży w grudniu 1984 roku, represje wobec jego uczestników, proces księży Marka Łabudy i Andrzeja Wilczyńskiego w 1985 roku, odbywające się regularnie już po zakończeniu strajku msze za ojczyznę, spotkania działaczy opozycji na plebanii (zarówno z regionu świętokrzyskiego, jak i z innych ośrodków w Polsce), „nielegalne” wystąpienia (na przykład w 1985 i 1986 roku w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego) spowodowały, że Włoszczowa stała się znanym miejscem na ogólnopolskiej mapie antykomunistycznego oporu społecznego.

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości wręczenia nagrody dla włoszczowskiego "Staszica"

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie